Въвеждането на иновативни производствени процеси, технологичното обновяване и модернизацията на земеделските стопанства играят решаваща роля за развитието и подобряването на конкурентоспособността в сектора. Това посочи заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на експертна дискусия "Мястото на България в новата визия на ЕК за земеделие и храни" в София, организирана от Green Transition Forum и Българската аграрна камара (БАК).

Той отбеляза, че постигането на тези цели би било трудно без подкрепата на европейските фондове. Основният ресурс е безвъзмездна финансова помощ. Финансовите инструменти обаче като форма на възмездна подкрепа имат своето място и ще имат все по-голяма роля при финансирането на земеделските производители и предприятия в сектора, отбеляза Якимов, цитиран от БТА

Заместник-министърът представи кратка информация за оперативните програми, които управлява Министерството на иновациите и растежа - "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" и "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация", добавяйки, че макар и те да не са пряко насочени към земеделието, са осигурили подкрепа за малки и средни предприятия в сектора на производство на хранителни продукти. Якимов посочи, че само по линия на Нациолания плана за възстановяване и устойчивост (НПВУ) са подкрепени над 110 предприятия в този сектор с повече от 12 млн. лева, което позволява на компаниите да направят технологична модернизация, да внедряват информационни и комуникационни технологии, да изграждат ВЕИ за собствено ползване, да правят преход към кръгова икономика.

По линията на програмата за конкурентоспособност и иновации в предприятията само по първите две процедури вече са подкрепени компании от сектора за производство на хранителни продукти. Якимов посочи, че предстоят и нови процедури в рамките на тази година и призова заинтересованите да ги следят и да се възползват от тях.

Отбелязвайки, че в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони се предвиждат 25 млн. евро за подкрепа към най - уязвимите сектори - млади фермери, малки земеделски производители и стопанства, заместник-министърът посочи, че ако този ресурс бъде възложен за управление от Фонда на фондовете, той поема ангажимент към сектора, че този инструмент ще бъде максимално бързо структуриран и пуснат на пазара.

Заместник-изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Димитър Горов представи част от инструментите, с които фондът участва във финансирането на земеделските производители. През 2024 г. от Фонд "Земеделие" бяха изплатени около 3,8 млрд. лева, които средства стигнаха до земеделските производители, отбеляза Горов. Той отчете, че в предходната година са изплатени с 22 процента по-малко, отколкото през 2024 г. Отбеляза също, че за тази година планът, който са си поставили е 4,8 млрд. лева за подпомагане на земеделските производители, което е с близо 1 млрд. лева повече от предходната година.

Горов посочи още, че в края на миналата година стартираха 11 мерки, свързани с развитието на селските райони, като най-голям интерес има от много малките земеделски стопанства, където до момента са кандидатствали 1432 проекта, млади земеделски стопанства - 1100 проекта и нови земеделски стопанства- 652 проекта. Това показва, че малките , средните и новите стопани са изключително активни на пазара, което може само да ни радва в момента, тъй като повече хора ще имат достъп до тази безвъзмездна финансова помощ, отбеляза Горов.

 
ИЗБРАНО