Европейски политици и институции поздравиха България за публикуваните днес положителни конвергентни доклади, които отварят пътя на страната ни към влизането в Еврозоната. Европейската народна партия (ЕНП) поздрави България за препоръката, получена от Европейската комисия и Европейската централна банка от 1 януари 2026 г. да стане 21-вият член на еврозоната, предаде БТА.

Днес България е с една крачка по-близо до еврото, написа на български език председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в профила си в социалната мрежа "Екс" (X) малко след като станаха ясни оценките от двата конвергентни доклада за готовността на страната ни за влизане в еврозоната.

Благодарение на общата валута българската икономика ще привлече повече инвестиции и по-голям обмен с партньорите от еврозоната, както и повече стабилност и просперитет за българския народ, допълни тя.

България също така ще заеме заслуженото си място при определянето на решенията във валутния съюз. Поздравления!, написа още председателят на ЕК.

Присъединяването на България към еврозоната е най-добрата инвестиция, която страната ни може да направи за своето бъдеще. Страната ни ще бъде по-силна след преминаването на общата валута и тя ще продължи да носи ползи десетилетия напред, заяви на свой ред еврокомисарят по въпросите на икономиката Валдис Домбровскис по време на пресконференция в Брюксел, обяви представителството на ЕК в България.

Предвид геополитическата ситуация в региона и войната на Русия срещу Украйна, еврото действа като щит. Спестяванията на всички нас са в безопасност, валутата е стабилна и нашите държави показаха устойчивост на фона на непрестанните икономически сътресения, коментира Домбровскис.

Той предупреди, че ако страните от еврозоната одобрят влизането на България във валутния съюз, ще бъдат необходими усилия от цялото общество. Това изисква ясна комуникация и силна координация между правителството, частния сектор, банките, гражданското общество и хората.

Осигуряването на прозрачността на цените и борбата с неправомерното им повишаване ще изискват изключително усилие, отбеляза Домбровскис.

Икономиките и компаниите от страните членки на еврозоната се възползваха от премахването на разходите за обмяна на валута, повишената прозрачност на цените, достъпа до по-евтино финансиране и по-големия интерес от международните инвеститори. Тези фактори, взети заедно, допринасят за просперитета на хората, обяви еврокомисарят.

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола също приветства в публикация в социалната мрежа X положителните заключения в конвергентния доклад за готовността на България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

"Приветствам днешното решение, което проправя пътя за присъединяване на България към еврозоната. Еврото носи просперитет и стабилност. Това е още една голяма крачка напред за хората на България и за Европа след присъединяването на страната към Шенген", заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола в социалната мрежа "Екс", според съобщение от представителството на Европейския парламент в София.

"Подкрепяме влизането на България в еврозоната и очакваме от нашия потенциален нов член да допринесе за успеха на общата европейска валута", заявиха в комюнике евродепутатите от ЕНП Ева Майдел и Маркус Фербер.

"Приветствам положителната оценка в конвергентните доклади. Това не е изненадваща стъпка - тя потвърждава, че България изпълнява всички законови и технически критерии за присъединяване към единната валута. Влизането на България в еврозоната на 1 януари 2026 г. ще бъде внимателно обмислена крачка, която засилва икономическата стабилност, укрепва доверието в нашата обща валута и осигурява на България място в сърцето на европейския проект", заяви Майдел, която беше главен преговарящ на групата на ЕНП за присъединяването на България към еврозоната.

"България измина дълъг път, показа постоянен и твърд ангажимент да бъде част от еврозоната и изпълни всички необходими технически критерии, за да се присъедини към единната валута", потвърди Фебер, който е говорител на групата на ЕНП в Комисията по икономически и парични въпроси.

"Разбира се, трябва да сме напълно наясно, че въвеждането на еврото изисква стабилна политическа и обществена подкрепа", подчерта той. "Ако принудите България да влезе в еврозоната против волята на мнозинството от населението, повечето хора може да обърнат гръб на Европа и да се насочат към Русия. Ето защо е много важно правителството да положи усилия, за да убеди българите в предимствата за присъединяване към еврото", добави Фебер.