ЕС и САЩ напредват в преговорите за митата
Главният търговски преговарящ на Европейския съюз, Марош Шефчович, се срещна с американския си колега Джеймисън Гриър в кулоарите на форум на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие
Европа и Съединените щати преговарят в Париж за уреждане на напрегнатия тарифен спор с глобални икономически последици между два световни икономически гиганта.
Главният търговски преговарящ на Европейския съюз, Марош Шефчович, се срещна в сряда с американския си колега, търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър, в кулоарите на среща на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, предаде Associated press.
"Напредваме в правилната посока с бързи темпове", каза Шефчович на пресконференция. Той уточни, че текущите технически срещи между преговарящите от ЕС и САЩ във Вашингтон скоро ще бъдат последвани от видеоконференция между него и Гриър, за да "оценят напредъка и да начертаят пътя напред".
От своя страна търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър също заяви, че срещата му с еврокомисаря по търговията Марош Шефчович в Париж в сряда е била "много конструктивна" и че по време на разговора е наблюдавал готовност от страна на ЕС да работи с администрацията на президента Тръмп по отношение на тарифите, предаде Ройтерс.
"Днешната среща в Париж, която се проведе успоредно с техническите разговори на нашите екипи във Вашингтон, беше много конструктивна и показва готовност от страна на ЕС да работи с нас, за да намерим конкретен път напред за постигане на реципрочна търговия", посочи Гриър в изявление, публикувано от неговия офис.
"Очаквам с нетърпение продължаване на конструктивното взаимодействие през следващите дни и седмици", добави Гриър.
Брюксел и Вашингтон е малко вероятно да постигнат съществено търговско споразумение в Париж. Проблемите, които ги разделят, са твърде трудни за бързо разрешаване, отбелязва агенцията.
Президентът Доналд Тръмп редовно негодува заради постоянния търговски дефицит на Америка с Европейския съюз, който по данни на Министерството на търговията на САЩ е бил рекордните 161 милиарда долара миналата година
Според Тръмп разликата между това, което САЩ продават, и това, което купуват от Европа е нелоялни търговски практики и често отправя критики към 10%-ния данък на ЕС върху вносните автомобили. Американският данък беше 2,5%, докато Тръмп не го повиши на 25% през април. ЕС твърди, че покупките му на американски услуги, особено в технологичния сектор, почти преодоляват дефицита.
След като изненадващите тарифи на администрацията на Тръмп миналата седмица върху стоманата разтърсиха световните пазари и усложниха продължаващите, по-широки преговори за тарифи между Брюксел и Вашингтон, ЕС заяви в понеделник, че подготвя "контрамерки" срещу САЩ.
ЕС предложи на САЩ сделка за зануляване, при която и двете страни премахват тарифите върху промишлени стоки, включително автомобили. Тръмп отхвърли тази идея, но представители на ЕС казват, че тя все още е на дневен ред.
ЕС би могъл да купува повече втечнен природен газ и отбранителни стоки от САЩ, както и да намали митата върху автомобилите, но е малко вероятно да се откаже от данъка върху добавената стойност, който също е повод за гняв от страна на Тръмп или да приеме призивите за отваряне на общността за американско говеждо месо.
"Все още имаме няколко седмици, за да проведем тази дискусия и преговори", заяви френският министър на търговията Лоран Сен-Мартен в Париж в сряда преди срещата на ОИСР. "Ако дискусията и преговорите не успеят, Европа е способна да предприеме контрамерки и срещу американски продукти и услуги", допълни той.