Пазарната капитализация на американския разработчик на графични процесори NVIDIA надхвърли пазарната стойност на софтуерния гигант Microsoft. Така NVIDIA отново оглави класацията на най-скъпите публични компании в света, сочат данни на платформата TradingView.

Акциите на NVIDIA поскъпнаха с 2,8% на борсата NASDAQ във вторник, 3 юни, до 141,22 долара, което повиши пазарната стойност на компанията до 3,45 трилиона долара. В същото време акциите на Microsoft добавиха 0,22%, достигайки 462,97 долара, а пазарната ѝ капитализация достигна 3,44 трилиона долара.

Третото място в класацията заема Apple с пазарна стойност от 3,04 трилиона долара.

В първите месеци на 2025 г. акциите на NVIDIA поевтиняваха заради търговската политика на новата американска администрация, която наложи ограничения за износ на чипове и технологии за Китай, както и заради опасенията на големи клиенти относно разходоемката стратегия за развитие на AI инфраструктура.

С намаляване на опасенията около митата, цената на акциите отново започна да расте. Ръстът беше подкрепен от публикувания миналата седмица финансов отчет на компанията за първото тримесечие на финансовата 2026 г. Приходите на NVIDIA за тримесечието са нараснали с 69% спрямо предходната година до 44,06 милиарда долара, а чистата печалба — с 26%, достигайки 18,8 милиарда долара. Резултатите надминаха очакванията. Продажбите на подразделението за дата центрове, включващо AI чипове и компоненти, са се увеличили с 73% за тримесечието.

От април насам цената на акциите на NVIDIA е нараснала с над 45%, а пазарната стойност на компанията се е увеличила с над 1 трилион долара. Ръстът се дължи на силното търсене на AI чипове на NVIDIA, използвани за създаване и внедряване на приложения като ChatGPT от OpenAI.

NVIDIA заема първото място в класацията за най-скъпа компания в света не за първи път — тя e в надпревара с Apple и Microsoft от 18 юни миналата година, когато излезе на първо място. За последно NVIDIA беше №1 на 24 януари, съобщава CNBC.

Основана през 1993 г., NVIDIA първоначално разработваше и продаваше хардуер за видеоигри. Постепенно компанията се трансформира, преминавайки към разработка на високопроизводителни изчислителни платформи и суперкомпютри. Гиганти като Microsoft, Meta, Alphabet и Amazon, които формират над 40% от приходите ѝ, продължават активно да инвестират в AI инфраструктура.