Парламентарната енергийна комисия отхвърли за по-малко от пет минути два законопроекта, отнасящи се до отпадането на дерогацията за внос на руски петрол в България. Председателят на комисията Делян Добрев свика извънредно заседание и подложи на гласуване текстовете без дебати.

"Законопроектите са идентични, темата е дискутирана за 17-и път ми се струва, в енергийна комисия. Първото предложение на Кирил Петков и група народни представители е дерогацията да отпадне от 15 март. Второто предложение на Бойко Борисов и колеги е дерогацията да отпадне от 1 януари.

Нито едното, нито другото предложение не е прието, но ще внесем доклад и ще ги разгледаме в пленарна зала вероятно в утрешния ден", каза Делян Добрев, цитиран от БНР.

Венко Сабрутев от ПГ на "ПП-ДБ" каза, че днешното заседание на Комисията по енергетика е извънредно и е свикано в последния момент. Затова той призова да се направи заседание, което да е в удобно време за всички народни представители. Голяма част от членовете на комисията не присъстват, защото заседанието се прави по време на почивката в парламента, добави Сабрутев, цитиран от БТА.

Делян Добрев отбеляза, че липсата на представители от ПГ на "ПП-ДБ" е по-скоро опит за бойкот.

Двете предложения

Предложението за отпадане на дерогацията не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г. бе внесено от Кирил Петков от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" и група народни представители на 16 ноември. Комисията по икономика прие на първо четене на 22 ноември именно този проект.

Предложението за отпадане на дерогацията за вноса на руски петрол от 1 януари 2024 г. бе внесено вчера от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, от председателя на Комисията по енергетика в НС Делян Добрев от парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС и от Йордан Цонев от ПГ на ДПС.

Дерогацията и нейното отпадане

България получи от Европейската комисия изключение (дерогация) от забраната на внос (в нашия случай - по море) на петрол с произход Русия до края на 2024 г.

Това изключение бе "преправено" в края на септември с приети изменения на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Така в срок до 1 октомври 2024 година, когато окончателно се отменя дерогацията, "Лукойл Нефтохим Бургас" АД трябва изцяло, но поетапно, да премие изцяло към използване на петрол с неруски произход.

Какви етапи установи законодателят:

  • до 31 декември 2023 година бургаската рафинерия получи правото да преработва не повече от 80 процента петрол с руски произход;
  • до 31 март 2024 г. не повече от 75 процента петрол с руски произход;
  • до 30 юни 2024 г. не повече от 50 процента петрол с руски произход;
  • до 30 септември 2024 г. не повече от 25 процента петрол с руски произход.

Условието е оборотът от произведените горива да не е по-нисък от средния за последните пет приключили финансови години.

Със закона бе дадена възможност за започване на процедура за назначаване на особен търговски управител, който ще се назначава от Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката и индустрията, след становище на Съвета по сигурността към Министерския съвет, не по-късно от две седмици от предложението. Предвидено е особеният търговски управител се назначава за срок от шест месеца.

Как мотивират последното си предложение ГЕРБ-СДС

С издействаната дерогация от правителството на Кирил Петков, рафинерията на "Лукойл" в Бургас преработва евтин руски петрол и продава горивата на високи цени, като по този начин наваксва загубените приходи от цената на руския петрол "Уралс", смятат вносителите на проекта.

Бизнес операциите на "Лукойл" в България осигуряват около 3 млрд. долара печалба за компанията от началото на руската инвазия в Украйна. Печалбата е формирана от отстъпката от 20 долара за барел от сорта "Уралс". Само през първите 9 месеца на 2023 г. бургаската рафинерия е преработила 4,5 млн. тона руски суров петрол (95 процента от използвания в предприятието).

С дерогацията България дефакто заобикаля европейските санкции срещу Руската федерация. Целта на санкциите е да ограничат приходите на Русия от нефт, а оттам и възможността да се водят военни действия. В мотивите на законопроекта пише, че санкциите са постигнали моментален ефекти и цената на русия петрол се е сринала.

Дерогацията води до нарушаване на конкурентоспособността в региона, тъй като съседните страни на България не преработват руски петрол и произвеждат горива с по-висока стойност.