Посолството на Република Индонезия в България получи първа пратка контейнери кокосово брашно от Индонезия, доставени на "П.И.К. Ко" АД в България. Кокосовото брашно се произвежда от водещата индонезийска компания за храни и подправки "Саса Инти", пише индонезийският вестник "Компас", цитиран от БТА.

Доставката е първият износ от Индонезия за България след ковид пандемията, която тежко засегна Индонезия и света. Посланикът на Индонезия в България Иван Богананта оценява високо сътрудничеството между двете страни, отбелязва изданието.

"В основата на тази сделка е прилагането на концепцията за развитие и превръщане на България в търговски хъб за индонезийски продукти като алтернативен вход към българския, европейския и балканския пазар", посочи той в прессъобщение в събота.

Това сътрудничество е и осезаема форма за изпълнение на програмата "Индонезия спайс ъп дъ уърлд", стартирана от президента на Индонезия Джоко Видодо през 2021 г. Посланикът добави, че кокосовото брашно ще се използва и като суровина за приготвяне на ренданг (ястие, приготвяно от говеждо месо).

"Съобщаваме добрата новина, че овкусителят за ренданг от Индонезия тази година ще пристигне в България за пробно производство от българската компания "Белла"", каза г-н Богонанта.

Този индонезийски продукт с високо съдържание на мазнини от изсушен кокос все още не присъства на българския пазар. Сравнително малко са в България и сделките, свързани с кокосово брашно. Търговското сътрудничество в тази област ще увеличи стокообмена между Индонезия и България, който през 2021 г. достигна 198 000 щатски долара. Междувременно главният изпълнителен директор на "П.И.К. Ко" АД Кирил Иванов каза, че потенциалът на суровини като кокосовото брашно е много голям. Брашното ще бъде използвано от неговите фирми при производство на готови храни, като бисквити, сладкиши и други.

"Този продукт ще бъде доставен на фабрики от хранителната индустрия, разположени в различни балканските страни като Северна Македония, Сърбия и Албания. Ние се стремим през тази година сделките да са за общо 1,5 милиона щатски долара", каза Кирил Иванов. Неговата компания очаква пристигането на продукти от Индонезия, производни на палмовото или бялото масло, които също ще се използват в компании от балканския регион.