ЕС ще налага "въглеродни" мита за стомана, цимент, торове, алуминий и ел. енергия
След цяла нощ преговори ЕС и Европарламентът постигнаха сделка, с която искат да ограничат вноса на стоки, производството на които замърсява природата
След преговори, продължили цяла нощ, Европейският съюз постигна политическо споразумение за налагане на "въглеродна такса" на границите за емисиите CO2. Тя ще засегне вноса на замърсяващи стоки като стомана и цимент. Ройтерс отбелязва, че това е първата по рода си в света схема, намерението на която е да се подкрепят европейските индустрии в процеса на декарбонизацията им.
Green Transition
- Реформата на въглеродния пазар е в основата на климатичния план на ЕС
- САЩ обмислят да наложат "въглеродни" мита за стоманата и алуминия
- Островни държави искат големите петролни компании да плащат глобален въглероден данък
- Шефът на МВФ предлага цената на въглеродните емисии да бъде поне $75/тон в света, за да се стимулира зеления преход
Преговарящите от страните от ЕС и Европейският парламент постигнаха споразумение около 5 сутринта в Брюксел по закона за налагане на тарифи за емисиите CO2 при вноса на желязо и стомана, цимент, торове, алуминий и електрическа енергия.
Компаниите, които внасят тези стоки в ЕС, ще трябва да закупят сертификати, които да покриват "зачислените" им емисии CO2. Схемата предвижда еднакви тарифи за CO2 както към фирми от трети страни, така и към индустрии в ЕС - последните от които вече са задължени да купуват разрешителни от пазара на въглеродни емисии в ЕС, когато производствата им са замърсяващи.
Това е един от най-добрите механизми, с които разполагаме, за да стимулираме нашите търговски партньори да декарбонизират своята индустрия, каза Мохамед Чахим, водещият преговарящ на Европейския парламент по закона.
Целта на тарифата е да предотврати подбиването на европейската индустрия от по-евтини стоки, произведени в страни с по-слаби екологични правила. Тя ще се прилага и за вносен водород, който беше добавен към първоначалното предложение на ЕС, но за който европейските законодатели настояваха в преговорите.
Детайли по закона, включително стартовата му дата, ще бъдат определени по-късно тази седмица в преговорите за реформа на въглеродния пазар на ЕС.
Когато въглеродната тарифа бъде въведена, ЕС ще започне постепенно да премахва безплатните разрешителни а местната промишленост, които предоставя, за да ги предпази от чуждестранна конкуренция. Така ЕС ще се съобрази с правилата на Световната търговска организация. Колко бързо ще се случи това, ще бъде решено в разговорите за въглеродния пазар.
Брюксел каза, че страните партньори на ЕС могат да бъдат освободени от налагането на въглеродна тарифа, ако подходят по същия начин. И предположи, че на тази основа Съединените щати могат да избегнат налагането на подобен налог.
Преди дни официални представители в САЩ предложиха да бъдат наложени нови мита при вноса на стомана и алуминий, които да бъдат базирани на количеството въглеродни емисии, отделяни при промишленото производство в страната, която изнася тези метали
Все пак планът на ЕС се сблъска с критики от някои страни, сред тях Китай; той идва на живот и на фона на засилено търговско напрежение със Съединените щати заради субсидиите за зелени технологии, предвидени по Закона за намаляване на инфлацията, които според ЕС могат да поставят в неизгодно положение европейските фирми.
Тарифата е част от пакет европейски политики, предназначени да помогнат на света да избегне катастрофалните промени в климата чрез намаляване на емисиите на ЕС с 55% до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г.