Дали заложеното в закона и т.нар. "швейцарско правило" е най-добрата схема за осъвременяване на пенсиите и не е ли време да се помисли за алтернатива. С прилагането му някои от пенсиите "изостават", особено по-старите. Това каза по БНР бившият министър на труда и социалната политика Христина Христова.

Има други начини, според Христова, например да се увеличи тежестта на всяка година прослужено време. "Това дава представа за продължителния принос на човек към песионната система."

Пенсионните осигуровки не са малки. "17.8% от доходите. Въпросът е да не се натоварват много и работещите хора", коментира Христова.

Депутатите се събират на извънредно заседание, на което трябва да бъде изслушан служебният министър-председател Димитър Главчев във връзка с предстоящото увеличение на пенсиите от 1 юли. ПП-ДБ внесоха проект на решение, с което да задължат представителите на Министерския съвет в Надзорния съвет на НОИ да гласуват за повишение на пенсиите с 11%, според заложеното в чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване. Повод за предложения проект е информация, появила се в публичното пространство, че заради очаквания по-нисък ръст на инфлацията осъвременяването по т.нар. "швейцарско правило" може да е 10%.

Христина Христова обясни, че този начин за осъвременяване на пенсиите действа от 2000 година.

"Заложен е в Кодекса за социално осигуряване. Процентът, който се получава за осъвременяване, се залага в бюджета на държавата и на Държавното обществено осигуряване. Бюджетът се приема през предходната година. Няма как да се работи с окончателни данни. Има едно неписано правило, че в него се залага това, което трябва да стигне.

Осъвременяването на пенсиите е регламентирано с разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (чл. 100). Постановено е, че пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година.

Тази норма (чл. 100, ал. 1 от КСО) е придобила обществена популярност с наименованието "швейцарско правило". В случай, че изчисленият процент е отрицателно число, пенсиите не се осъвременяват и остават в същия размер, отбелязват от НОИ и посочват, че изчисленията се базират на хармонизирания индекс на потребителските цени (възприет за измерване на ценовата стабилност в Европейския съюз).

Осъвременяването става по "швейцарското правило" с решение на Надзорния съвет на НОИ. Експертите на Осигурителния институт са длъжни да подготвят доклад с последните данни на статистиката за инфлацията и средния осигурителен доход за предходната година. Така е станало и сега, каза Христова.

"Не зная някой да е правил опит да взима решения с по-малкия процент. При положение, че парите са осигурени в бюджета", добави Христова.

Бившият социален министър изтъкна намаляването на броя на работната сила, което в бъдеще може да се създадат проблеми с устойчивостта на пенсионната система.

По думите на Христова задължителното допълнително пенсионно осигуряване не е изиграли ролята, която се е очаквала от него. "Нямаше време и да се състои така, както е планирано в законодателството. Това е инвестиционна пенсионна схема."