Работодателите: Пазарът на ток за бизнеса е като организирана престъпна група
Сезирали сме КЕВР и прокуратурата, каза председателят на АИКБ Васил Велев
"Пазарът на ток за бизнеса е манипулиран и има всички признаци на организирана престъпна група. При такъв НЕК на нас не ни трябват врагове, не ни трябва конкуренция". Това каза по Нова председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев от името на работодателските организации БСК, БТПП и КРИБ по повод рекордно високите цени на тока за индустрията. Вчера те излязоха с отворено писмо до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова.
Васил Велев съобщи, че по казуса са сезирани КЕВР и прокуратурата. "За да проверят защо се получава тази ситуация и къде отива, на кой се дават тези поръчки след това за балансираща енергия, която е 2,5 пъти по-скъпа от тази цена. После има още един мултипликатор, понеже се задействат енергоблокове, които произвеждат много повече, отколкото е нужно, отколкото е дисбалансът, а трябва да се плати цялото количество по тази висока цена и всъщност се изземват от предприятията по 400 лв., по 500 лв. за мегават час, чрез ЕСО и НЕК, за да се дадат на американски централи, ТЕЦ "Варна" и Ковачки", коментира Велев.
Работодателите искат не само оставката на ръководството на НЕК, но и преструктурирането на компанията.
"НЕК е и обществен доставчик, и производител, и търговец. НЕК има няколко лиценза. Трябва да се раздели по лицензи това дружество, за да има здраво взаимодействие на пазарни принципи. Вътре се омесва всичко и в мътната вода се лови риба", заяви Велев.
Според работодателите умишлено се създава дефицит на електроенергия. "На 7 май имаше нормално и адекватно предлагане и нормална цена на тока. След това количеството енергия, която НЕК предложи на пазара ден напред беше три пъти по-малко и цените изхвърчаха. В пъти по-висок ток от съседите. Ние имаме 84 евро на мегават час, а всички около нас са на 44", изтъкна Велев.
"При един такъв дефицит се изземват стотици хиляди, милиони даже, за един ден от хората, защото като се плати скъп ток, се плащат по-малки заплати, или се вдигат цените и хората плащат по-скъпи стоки. Чрез НЕК, ЕСО се дават тези пари впоследствие на американски централи, ТЕЦ "Варна", Ковачки, защото за следващия ден се създава дефицит, дебаланс. При дебаланс цените са два пъти и половина по-скъпи над тази цена", обясни той.
Според председателя на АИКБ причината е, че България не може да търгува ток в рамките на деня. "Всички около нас могат да правят търговия в рамките на деня, но ние не. Сърбите и румънците търгуват в рамките на деня и затова при тях няма такива разминавания", каза той.
"Не можем да повярваме, че това е от некадърност, защото и така да е, е крайно време да се променят нещата", добави Васил Велев.
От началото на седмицата леярна фабрика "Подем" в Стара Загора работи на загуба заради високите цени на тока. Това обяви ръководителят на предприятието Славин Янакиев.
"Основният въпрос е защо точно в този период, когато държавата консумира много малка енергийна мощност се стига до тези увеличения на цените. Защо умишлено се намалят мощностите на държавния и на частните електроцентрали, за да се получи изкуствен недостиг, защо го прави НЕК това нещо и най-тревожното е, че тази борса, която се нарича "Ден напред" за търговия на електроенергия, която може така грубо да се влияе върху цените и предлаганите количества, се нарича свободен пазар", запита Янакиев, цитиран от Нова.
На снимката: Представителите на работодателските организации Божидар Данев (БСК), Цветан Симеонов (БТПП), Кирил Домусчиев (КРИБ), Васил Велев (АИКБ)