Преработващата промишленост: с лъвския пай по мярката 60/40
Най-много са компенсациите в сектор "Преработваща промишленост"
Министерството на финансите публикува списък на изплатените средства по мярката 60/40 от началото на въвеждането й през март 2020 г. до 15 юни 2021 година. Мярката е въведена с четири постановления на Министерския съвет, с които се определят условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите при извънредното положение във връзка с пандемията от Ковид 19.
В списъка фигурират данни за изплатената сума по икономическа дейност на работодателя. Над 1,276 млрд. лв. са общо изплатените средства по мярката. Най-много са компенсациите в сектор "Преработваща промишленост" - 539,4 млн. лева. На второ място по изплатени средства е сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" - 169,7 млн. лв., а на трето - сектор "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети" с изплатени 145,7 млн. лева.
Мярката ще действа до края на юли
Припомняме, че преди ден стана ясно, че работодателите ще получават средства от държавата за запазване на заетостта на работници и служители до 31 юли 2021 г. Това реши правителството с приемането на промени в Постановление 151 на Министерския съвет от 2020 г., в което се определят условията и редът за получаване на средства за запазване на работните места в засегнатите от Covid-19 икономически дейности.
Средства ще продължат да се изплащат за работници и служители, които през периода от 13 март до 31 декември 2020 г. са работили на непълно работно време, ползвали са отпуск на основание чл. 173а от Кодекса на труда или работата им е била преустановена поради въведени временни ограничения на дейността. Те следва да са били в трудово правоотношение с работодателя преди 1 януари 2021 г.
Фирмите, учредени преди 1 юни 2019 г., ще могат да получат от държавата 60 на сто от осигурителния доход на работниците за април 2021 г. и от осигурителните вноски за сметка на работодателя. За да имат това право, приходите им от продажби през месеца, за който кандидатстват за компенсации, трябва да са намалели с не по-малко от 40 на сто спрямо същия месец на 2019 г.
В случай че спадът е с не по-малко от 30 на сто, подкрепата от държавата ще е 50 на сто от осигурителния доход за април 2021 г. и от осигурителните вноски за сметка на работодателя.
Работодателите, учредени след 1 юни 2019, ще имат право на средства от 60 на сто от осигурителния доход на работниците за април 2021 г. и от осигурителните вноски за сметка на работодателя, ако приходите им от продажби през месеца, за който кандидатстват за подкрепа, са се понижили с не по-малко от 40 на сто спрямо средномесечните приходи за 2020 г.
При положение, че намалението е с не по-малко от 30 на сто, държавата ще ги подкрепя с 50 на сто от осигурителния доход за април 2021 г. и от осигурителните вноски за сметка на работодателя.
Компаниите, получили средства за запазване на заетостта на работниците и служителите от групите по постановлението, са длъжни да изплащат трудово възнаграждение в размер, не по-малък от размера на осигурителния доход за април 2021 г., и да внасят дължимите осигурителни вноски за съответния месец.