МВФ предупреди, че икономическото бъдеще става все по-мрачно
Причините: затягането на паричната политика, слабият растеж в Китай и нарушените вериги за доставки, продоволствената криза
Глобалните икономически перспективи са дори по-мрачни от прогнозираните през октомври, предупреди Международният валутен фонд, позовавайки се на влошаването на индекса на мениджърите по доставките през последните месеци.
Още по темата
- МВФ призова правителствата да помагат на уязвимите групи, а не на всички
- МВФ: Европейската икономика е изправена пред дълга енергийна несигурност
- МВФ призова Европа да прехвърли енергийните разходи към по-богатите потребители
- Шефът на МВФ предлага цената на въглеродните емисии да бъде поне $75/тон в света, за да се стимулира зеления преход
Причина за влошените перспективи са затягането на паричната политика, следствие на глобалната инфлация, слабия икономически растеж в Китай и продължаващите проблеми във веригите на доставки, както и продоволствената несигурност, причинени от руската инвазия в Украйна, обясниха експертите на Фонда, цитирани от Ройтерс и БТА.
През миналия месец те намалиха прогнозата си за растежа на световната икономика за догодина до 2,6 на сто спрямо очакваните по-рано 2,9 на сто.
В свой блог, подготвен за срещата на върха на лидерите на Г-20 в Индонезия, МВФ алармира, че последните данни за активността на мениджърите по доставките "потвърждават, че перспективите са по-мрачни", особено в Европа.
Подобни сигнали за забавяне регистрират и повечето големи икономики от Групата на 20-те най-развити икономики (Г-20), като икономическата активност се свива, докато инфлацията остава на стабилни, високи нива.
Във все повече страни от Г-20 икономическата активност се свива, според експертите на МВФ, а глобалната фрагментация се наслагва върху "съвкупност от рискове за спад" на икономиките.
Според Фонда "предизвикателствата, пред които е изправена световната икономика, са огромни и отслабващите икономически показатели показват предстоящи нови предизвикателства". На този фон настоящата политическа среда е "необичайно несигурна".
Енергийна криза в Европа би навредила сериозно на растежа и би повишила инфлацията, докато продължителният ръст на цените може да предизвика по-големи от очакваните скокове на лихвените политики и допълнително затягане на глобалните финансови условия. Това от своя страна създава "нарастващи рискове от дългова криза за уязвимите икономики", обясниха още експертите на Фонда.
Те допълват, че все по-тежките метеорологични явления също ще навредят на икономическия растеж по целия свят.