Москва: Русия ще се справи с евентуална забрана на ЕС за внос на втечнен природен газ
Възможно е Брюксел да включи ограничението в новия, 14-и, пакет санкции
Русия може да се справи с евентуалната забрана на ЕС за внос на втечнен природен газ, но това ще повиши цените за европейските потребители и ще донесе загуби за европейските компании, съобщава агенция РИА, като се позовава на висш служител на външното министерство в Москва. Информацията предадоха Ройтерс и БТА.
Газови потоци
- "Газпром" удря на камък при запълване на европейската дупка с Китай
- OMV: "Газпром експорт" може да спре доставките на природен газ
- Алжир ще осигурява вече 50% от нужния на Словения природен газ
- "Булгаргаз" даде на "Газпром" един месец да плати 400 млн. лева за недоставен газ
- В Белия дом Малинов заяви, че България може да снабдява с американски газ региона и Украйна
ЕС обсъжда забрана за внос на руски втечнен природен газ като част от 14-ия пакет санкции срещу Русия заради инвазията й в Украйна.
"И отново наложените ограничения ще засегнат пряко техните инициатори", заявява за РИА Дмитрий Биричевский, директор на отдела за международно сътрудничесто на министерството.
Руските износители на енергоносители вече успяха отчасти да пренасочат износа си към нови пазари, вкл. Индия и Китай, и този опит може да им помогне и в случай на забраната за внос на ВПГ в ЕС, допълва той.
Преди дни друг представител на МВнР каза, че Русия ще намери на глобалния пазар други купувачи за своя втечнен природен газ, ако ЕС спре да го купува. По думите на директора на отдела за Европа в министерството Артьом Студенников с такава мярка Европа се "прострелва в крака".
Търсенето на природен газ в Европейския съюз намалява през последните две години, по данни на Евростат от вторник, 28 май. През 2023 г. то е спаднало със 7,4 на сто на годишна основа, след като през 2022 г. е отчетено годишно понижение с 13,3 на сто спрямо 2021 г.
Спадът при търсенето на природен газ е частично обусловен от решението за намаляване на потреблението на синьо гориво в Евросъюза, прието от Съвета на ЕС през 2022 година. То е част от мерките за намаляване на зависимостта от доставките на руски природен газ, приети след началото на военната инвазия на управляващите в Москва в Украйна. Русия ограничи - в някои случаи напълно прекрати, доставките на газ за страните от ЕС, което доведе до повишаване на цените.