Кристалина Георгиева предупреди да не се залага на протекционизма
Възобновяването на световната търговия е жизнено важно за възстановяването на световната икономика, отбеляза управляващият директор на МВФ
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева предупреди днес, че прибягването до протекционизъм може да отслаби перспективите за възстановяване на световната икономика, в момент когато е възможно да се появят по-неблагоприятни сценарии в зависимост от развитието на пандемията, предаде Ройтерс.
Коронавирус пандемия
- Кристалина Георгиева похвали Япония за средствата, които отделя за пандемията
- Кристалина Георгиева призова да се помогне на нововъзникващите пазарни икономики
- Кристалина Георгиева: Пандемията ще предизвика най-тежката рецесия от Голямата депресия
- Заедно да спасим света: какви мерки лансира Кристалина Георгиева
Все още има голяма несигурност за влиянието върху здравето и икономиката на пандемията от коронавирус, каза Георгиева на онлайн форум.
Запитана доколко е обезпокоена, че нарастващото напрежение между САЩ и Китай може да застраши световната икономика, управляващият директор на МВФ отговори, че е "изключително важно да устоим на това, което може би е естествен импулс да се оттегляме зад границите си".
Възобновяването на световната търговия е жизнено важно за възстановяването на световната икономика, подчерта тя.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в петък, 8 май, че все още не е решил как да продължи търговските отношения с Китай, макар малко по-рано преговарящите от двете страни да съобщиха, че са ангажирани със сделката, предаде ДПА.
Вижте, в много труден момент съм по отношение на Китай, каза Тръмп в интервю за телевизия Фокс.
Само часове по-рано бе проведен телеконферентен разговор между китайския вицепремиер Лю Хъ, американския министър на финансите Стивън Мнучин и постоянния търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър по първата фаза от търговската сделка, която бе договорена между Вашингтон и Пекин миналата година.
"Двете страни се съгласиха, че бе постигнат добър напредък по създаването на правителствената инфраструктура, необходима, за да стане споразумението успешно", посочи Лайтхайзър.
Представителите на САЩ и Китай се ангажираха да приложат на практика сделката, която включва обещание от Китай да купува американски стоки за 200 млрд. долара през следващите две години и да въведе по-строги правила за интелектуалната собственост.