Повече от 51 000 домакинства са останали без газ, а 1500 жилищни сгради не се отопляват в молдовската сепаратистка област Приднестровие, след като Украйна отказа да поднови договора си с Москва за транзит на руски газ и на 1 януари доставките бяха спрени, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.

Молдовският сепаратистки район с преобладаващо рускоезично население граничи с Украйна и десетилетия наред получаваше руски газ. Приднестровието използва природен газ за производство на електроенергия, дял от която продаваха на останалата част на Молдова. По този начин се осигуряваше около 80% от електроенергията на Модлова.

Малката територия с половин милион жители вече затвори много компании в промишления сектор и въведе нощни спирания на тока за населението, което се сблъсква с липса на електроенергия.

Приднестровското правителство заяви в "Телеграм", че от тази сутрин доставките на газ са били прекъснати в 122 населени места. Към някои апартаменти се подават само малки количества газ за готвене. Властите разпоредиха училищата да останат затворени след края на зимната ваканция, след като най-малко 131 училища и 147 детски градини останаха без отопление.

Отново в "Телеграм" местното правителство написа, че на 7 януари от 12.00 ч. до 16.00 часа и от 20.00 ч. до 24.00 часа ще се изключва електрозахранването в градовете и районите по групи (и представя съответните осем групи). И предупреждава, че поради продължителността на технологичния процес времето за изключване и включване на електричеството може да се увеличи до 60 минути.

"Нито един човек в Приднестровието не носи вина за тази ситуация. Всичко това е предизвикано от външен фактор", заяви в телевизионно обръщение председателят на администрацията на региона Вадим Красноселски.

Газът, доставян през Украйна, бе главното средство, с което Русия подкрепяше сепаратисткия регион. Приднестровието се отцепи от Молдова след кратка война през 1992 г. В района все още са разположени 1500 руски военнослужещи.

На свой ред Молдова се управлява от прозападно правителство, което се стреми да присъедини страната към ЕС и НАТО. Освен това молдовското правителство обвинява Москва, че се опитва да подкопае независимостта на страната и че с тази цел манипулира сепаратистите.

Русия отрича тези обвинения.

Откакто транзитът на руски газ спря с настъпването на 2025 г., Молдова задоволява енергийните си нужди чрез внос. Около 60% от необходимата ѝ енергия идва от съседна Румъния.

За момента останалата част от Молдова е пощадена от спиранията на тока, но зависи за голяма част от нуждите си от електроенергия от топлоелектрическата централа "Кучурган", разположена в Приднестровието.

В Приднестровието в момента използваме една трета повече от произведения капацитет, разбирате ли? И ако тази ситуация продължи (...) може да има технологични неизправности и дори пожар", каза в обръщението си Вадим Красноселски. Ако тази ситуация продължи, "ще се окажем без електричество", предупреди той.

Молдовското правителство каза, че е предложило на сепаратистите да им помогне и да им достави газ. Красноселски обаче нарече съобщенията за подобно предложение "лъжи" и заяви, че целта на Молдова е "задушаване" на Приднестровието. "Не е имало предложения за помощ от Молдова или други държави", каза той и призова жителите да използват дърва за огрев.

Кишинев обвини руския гигант "Газпром" за създадената енергийна криза. Твърди се, че компанията е отказала да достави договорен с Молдова газ през алтернативни маршрути.

"Газпром" заяви, че ще спре износа за Молдова на 1 януари заради неплатени молдовски дългове, които според Москва възлизат на 709 млн. долара. Молдова оспорва този факт и определя сумата на 8,6 млн. долара.

Руският гигант досега доставяше газ на Приднестровието чрез местния доставчик "Тирасполтрансгаз" без тази компания да плаща за доставките. Тъй като Приднестровието не беше признато от международната общност, сепаратистката територия изпрати искания за плащане до Кишинев, като постепенно увеличи дълга на Молдова към "Газпром".

Конфликтът около размера на дълга, който трябва да бъде изплатен на "Газпром"- оценен на повече от 700 милиона долара от Москва и само на около 9 милиона долара от Кишинев - накара руския гигант да спре доставките от 1 януари.

Както е известно, Русия спря също доставките на газ и за ЕС през Украйна след изтичането на договора за транзит, подписан между двете страни в края на 2019 г., който Киев отказа да поднови. Това решение буди загриженост у някои източноевропейски страни, най-вече Словакия.