Китайската тайна за спестяване на пари
А вие каква част от доходите си пестите?
Последни данни сочат, че средните нива на спестовност в Китай се равняват на 45.9%. Това е доста повече спрямо САЩ, където консуматорското мислене остава едва 5% от доходите на домакинствата, заделени за черни дни.
Каква обаче е тайната на китайската спестовност?
Политиката на едно дете, която доскоро беше активна в страната означаваше, че в семейството ще остават повече пари, вместо те да се разходват за второ, трето и т.н. деца.
В последните години в Китай се раждаха по 122 момчета на всеки 100 момичета. Или иначе казано, в бъдеще за всяко момиче ще се съревновават по 1.22 момчета.
В повечето случаи жените биха избрали успели или заможни мъже, с които да изградят семейство. Оттук започва и промяната в мисленето на мъжете в Китай.
Нещо повече. Стремежът на китайците за забогатяване, минаващ през спестовност води до това, че на Китайската нова година хората се поздравяват с Gong Xi Fa Cai или Gong Hei Fat Choy, означаващо на английски Hope you get rich и на български - пожелавам ти да забогатееш.
Бюджетът
Китайците знаят къде отива всеки юан (бел. ред. 1 юан = 0.26 лева). Това се случва чрез тяхната система за нулев бюджет.
Идеята е да сме максимално честни и в продължение на поне три месеца и да следим всичките ни разходи - от наеми, ако живеем под наем, до заеми, лизинги, комунални услуги, храна, застраховки, но също и забавления, спестявания и т.н.
Идеята е, че в края на месеца приходите ни ще са равни на разходите, но не забравяйте, че към разходите китайците спадат и спестените или инвестираните пари. Именно тук е разликата, че те се опитват да пестят повече, като живеят с минимални други разходи.
Сред китайците има четири неписани правила, които им помагат да пестят повече. На първо място, те не си позволяват луксозни стоки, или поне повечето от тях. Вместо това се ориентират към покупката на по-евтини заместилите.
На второ място, те дават приоритет на нуждите си (храна, вода, подслон) пред желанията. Китайците също така предпочитат да останат вкъщи и да се хранят у дома, като повечето от тях излизат на семейни сбирки или вечеря с приятели веднъж на 2-3 седмици.
Наследство от техните родители пък е правилото на 10%. Тук идеята е, че те искали да живеят с едва 1/10 от заработеното. Разбира се, това много трудно може да се случи в днешно време, но целта пред това правило е да се спести, колкото се може повече.
Крайната цел за голямата спестовност пред китайците е да имат колкото се може повече пари, за да могат никога повече да не гладуват.
Разбира се, тук не става въпрос за китайските милионери или милиардери, а за обикновеното семейство в страната.
А вие каква част от доходите си пестите?