Китай забрани чиповете на Micron в ескалацията на технологичния сблъсък със САЩ
Този ход внася нова несигурност в другите американски производители на чипове, които продават в Китай, най-големият пазар на полупроводници в света
Китай даде поредния залп в ескалиращата война за полупроводници със САЩ, обявявайки, че продуктите на Micron Technology Inc. не са успели да преминат преглед на киберсигурността в страната, предаде Блумбърг.
Търговската война
- Тайван иска да произвежда "чипове на демокрацията" заедно със САЩ
- САЩ се втурват напред по пистата за чипове
- Лондон блокира придобиването на производител на чипове от компания с китайски собственик
- С гигантски скок TSMC утвърди позицията си на световен лидер при чиповете
- Заради недостига на чипове: Голям спад в производството на нови коли до 2026 г.
В изявление в неделя китайският регулатор на киберпространството (Cyberspace Administration of China - CAC) обяви, че продуктите, произведени от американския производител на чипове за памет (RAM памети, SSD дискове, SD карти) "Майкрон Текнолъджи" (Micron Technology Inc), не са издържали проверката на мрежовата сигурност и ще забрани на операторите на ключова инфраструктура да влагат чипове от компанията, предаде Ройтерс.
Решението, обявено на фона на спора за полупроводниковата технологията между Вашингтон и Пекин, може да включва сектори, вариращи от телекомуникации до транспорт и финанси, според широката дефиниция на Китай за критична информационна инфраструктура.
"Майкрон Текнолъджи" има приходи близо 31 млрд. долара за 2022 г., като в за нея работят над 48 000 души.
"Проверката установи, че продуктите на "Майкрон Текнолъджи" имат сериозни рискове за мрежовата сигурност, които представляват значителни рискове за сигурността на веригата за доставки на критична информационна инфраструктура на Китай, засягайки националната сигурност на страната", се казва в изявление на китайския регулатор на киберпространството.
От американската корпорация заявиха, че са получили известие от регулатора за приключването на прегледа на продуктите на компанията, продавани в Китай, и очакват "с нетърпение (компанията) да продължи да участва в дискусиите с китайските власти".
Анализатори от инвестиционния посредник "Джефрис" (Jefferies) очакваха ограничено въздействие върху "Майкрон Текнолъджи", тъй като основните му клиенти в Китай са фирми за потребителска електроника като производители на смартфони и компютри, а не доставчици на ключова инфраструктура.
Американското министерство на търговията заяви, че категорично се противопоставя на предприетия от Пекин ход.
Според министерството твърдението на китайските власти, че продуктите, произведени от "Майкрон Текнолъджи", представляват риск за сигурността, няма "фактическа основа", добавяйки, че ще се ангажира заедно с китайските власти, да потърси разяснения относно забраната.
Междувременно акциите на китайските чипове се повишиха в понеделник сутринта след като Китай забрани на "Майкрон Текнолъджи" да доставя чипове за критичната инфраструктура на страната.