Как се стигна до обрат: Белград възроди гигантския проект за добив на литий
След като веднъж го спря заради масови протести, сръбското правителство се върна към критичната суровина, като се смята, че количествата може да покрият до 90% от потребностите на Европа
Правителството на Сърбия разреши възобновяването на дейността на спорен проект, оценяван на 2,4 милиарда долара, за добив на литий на австралийската компания "Рио Тинто" (Rio Tinto), предаде АФП, на която се позова БТА.
Green Deal
- Rio Tinto ще строи завод за производство на литий в Сърбия
- Сърбия даде Германия за пример, защото първа в Европа ще добива литий
- САЩ откриха огромни запаси от литий в геотермалния резервоар Солтън сий
- Ще има ли недостиг на литий в света, кой и къде го търси най-активно
- Френската компания "Имерис" иска да стане водещ доставчик в Европа на литий
Смята се, че литиевият проект "Ядар" в Западна Сърбия може да покрие 90 процента от текущите нужди на Европа от литий, ако бъде разработен, отбелязва Ройтерс.
Литият, който се счита за "критичен" материал в ЕС и Съединените щати, се използва в батерии за електрически превозни средства и мобилни устройства.
Миналата седмица Конституционният съд на Сърбия отвори пътя пред проекта, след като през 2022 г. сръбското правителство бе решило да прекрати сътрудничеството с "Рио Тинто" след масови протести на екоативисти.
Решението на сръбското правителство от 2022 г. за прекратяване на сътрудничеството с компанията Рио Тинто за добив на литий "не е в съответствие с конституцията или закона", заяви преди дни Конституционният съд.
Очакванията са за откриване на мината до 2028 г.
Белград възхвалява проекта
Преди месец президентът на Сърбия Александър Вучич каза пред вестник "Файненшъл таймс" (FT), че новите гаранции от глобалния минен гигант и Европейския съюз изглежда са отговорили на опасенията на Сърбия за това дали необходимите екологични стандарти ще бъдат изпълнени в находището "Ядар" в западната част на страната, предаде БТА на 18 юни.
"Вярваме, че проектът "Ядар" има потенциал да бъде актив от световна класа, който би могъл да действа като катализатор за развитието на веригата за електрически превозни средства в Сърбия", заявиха от "Rio Tinto" пред Ройтерс.
"Ако изпълним всичко, мината може да бъде открита през 2028 г.", заяви Вучич пред FT, добавяйки, че се очаква мината да произвежда 58 000 тона литий годишно.
"Това би било достатъчно за 17 процента от производството на електрически превозни средства в Европа, приблизително 1,1 милиона автомобила", каза президентът на Сърбия.
Председателят на Скупщината на Сърбия (и доскоро премиер) Ана Бърнабич заяви вчера, че проектът "Ядар" представлява голям потенциал за страната, поради което е необходим отговорен и сериозен дебат от страна на парламентаристите, в който е необходимо да се вземат предвид интересите на Сърбия. Бърнабич подчерта, че трябва да се възползваме от всички възможности за по-богата Сърбия и че не можем да се откажем от потенциала си за по-бърз растеж и развитие, съобщи Танюг.
Бърнабич акцентира на оценките на самия инвеститор - "Rio Tinto", който изготвил проучване за оценка на въздействието върху околната среда "и това са сериозни документи, които са подготвени от едни от най-изтъкнатите професори и експерти от страната и чужбина". Тя изтъкна и включването на европейските институции в оценката на проучването. "Радвам се, че се включиха най-важните и известни институции, които се грижат за опазването на околната среда, за да погледнат и да кажат дали може да се направи по най-добрите европейски и световни стандарти или не", подчерта Бърнабич пред ТВ "Хепи", цитирана от БТА.
Обратът в позициите и опозицията на проекта
През 2022 г. Белград отмени лицензите за проекта "Ядар" след масови екологични протести.
През 2021 и 2022 г. сръбски еколози събраха 30 000 подписа в петиция с искане парламентът да приеме закон за спиране на проучванията за литий в страната.
През месец май 2022 г. "Рио Тинто" заяви, че иска отново да започне преговори с правителството на Сърбия за своя блокиран проект "Ядар".
След като президентът на Сърбия Александър Вучич обяви възраждането на проекта "Ядар", Даниела Несторович от опозиционната група "Екологично въстание", депутат и адвокат, заяви за регионалната телевизия Ен1, че Сърбия като държава няма никаква полза от него, цитира я белградската агенция Бета.
Според Несторович, литий не бива да се добива, защото това ще означава пълно унищожаване на растителния и животинския свят в района на добива.
"Последния път, в резултат на протестите, Вучич уж отстъпи и уж сложи край на проекта, само защото имаше президентски избори", посочи Несторович. Сега обаче ограничения няма, добави опозиционният политик.
"Трябва да има обществено обсъждане, искам колкото се може повече експерти да се включат в това и да покажат защо този проект не е добър", отбеляза Несторович.