Гоним 70% от средноевропейския БВП до 10 г., сега сме на 51%
Не можем да чакаме 12-13 години за следващите 20 процента ръст. Трябва да сме достатъчно мъдри и в същото време дръзки да преследваме целта, заяви Томислав Дончев
България трябва да си постави цел да достигне брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението от 70 процента спрямо средноевропейския за период по-кратък от 10 години. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на дискусията за представяне на втория стълб от Плана за възстановяване и устойчивост - "Зелена България", цитиран от БТА.
Практиката на другите държави показва, че когато БВП стигне 70 процента от средноевропейския, започват процесите на реемиграция, отбеляза вицепремиерът.
Дончев напомни, че България е вляза в ЕС с БВП близо 31 процента от средноевропейското ниво, а сега имаме БВП от 51 процента от средното. Целта е в къс хоризонт да достигнем 70 на сто и въпросът е за колко време можем да успеем, коментира той.
Не можем да чакаме 12-13 години за следващите 20 процента ръст, подчерта Дончев. Трябва да сме достатъчно мъдри и в същото време дръзки да си поставим национална цел това да се случи за период по-кратък от 10 години, каза вицепремиерът и изтъкна, че Планът за възстановяване и устойчивост е инструмент, който може и ще помогне за това.
Томислав Дончев отбеляза, че в няколко области, свързани с високата добавена стойност на икономиката, с реформа в енергетиката, с по-ускореното реформирането на някой тип инфраструктура му се иска да не бъдем толкова умерени в прогреса.
Министърът на земеделието Десислава Танева отбеляза, че в нейния сектор ще бъдат реализирани двата проекта, свързани с въвеждане на електронно земеделие и с възстановяване и модернизация на напоителните системи. Тя посочи, че ще има възможност чрез ваучери да се дигитализират земеделските стопанства, за да се въведат прецизни земеделски практики.
По отношение на втория проект - плана за модернизация на "Напоителни системи", тя отбеляза, че с реализирането му в някои системи ще се достигне до 75 процента икономия на вода. Индикативният бюджет за проекта е около 847 млн. лв., допълни Танева.