Докладът на Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, е ключов стратегически документ, който разглежда основните предизвикателства и възможности пред Европа и нейния индустриален сектор. Той предлага конкретни мерки за засилване на конкурентоспособността на ЕС чрез: създаване на нова индустриална стратегия за ЕС по пътя на декарбонизацията; инвестиции в иновации и нови технологии; финансови инструменти за стимулиране на растежа; сигурност на енергийните доставки и енергийна трансформация и засилване на единния пазар и реформа на европейските институции.

Стартирането на обществената дискусия за бъдещето на България в рамките на един динамичен и променящ се ЕС е от съществено значение за страната ни. България трябва да има ясна визия и да заеме активна позиция в новите реалности на ЕС.

Затова, платформата за диалог Green Transition Forum и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) инициираха експертната дискусия "Докладът "Драги" - новата икономическа политика на ЕС и перспективите за България", която се проведе днес в х-л "Hyatt Regency Sofia". Това е първи по рода си експертен разговор с представители на правителството и българския бизнес.

Целта на събитието е да фокусира вниманието върху новите предложения за подобряване на европейската конкурентоспособност и индустриално развитие, да очертае тяхното отражение върху българската икономика, да бъдат чути мненията и конкретни предложения от страна на едни от най-големите предприятия у нас. Темата за мобилизирането на финансов ресурс за идеите в Доклада "Драги" също ще е част от коментираните на форума - от представители на банките и на финансовия сектор.

Дискусията беше открита от министъра на икономиката и индустрията Петко Николов и заместник-министрите на енергетиката и на иновациите и растежа - Красимир Ненов и Красимир Янакиев. Сред говорителите бяха бившият министър на околната среда и водите Юлиан Попов, изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова, изпълнителният директор на AmCham Иван Михайлов, бившият вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка Лиляна Павлова и изпълнителният директор на ББР Цанко Арабаджиев. Участие ще вземат и Любомир Дацов, Никола Янков, Николай Марев, Ивайло Георгиев, Теодора Борисова, Константин Божинов и Димитър Енчев.

Всичко най-интересно от събитието:

Изоставаме драстично от САЩ и Китай: Европа се нуждае от радикални промени
Какво казва докладът "Драги", защо има значение и какво означава за България - експерти коментираха темата по време на откриването на Експертната дискусия върху доклада на Марио Драги "Бъдещето на европейската конкурентоспособност"

Ключът към развитието на ЕС: Реформа на националните бюджети и насочване на спящи пари към пазарите
Бъдещите финансови политики трябва да са с акцент върху частния сектор и преодоляване на всеобщия демографски проблем, който е най-силен в България

Бизнесът търси държавата в процеса на декарбонизация, но ключът не е само в парите
Докладът "Драги" показва редица проблеми, пред които е изправена тежката индустрия в Европа

Министър Николов: ЕС трябва да излезе с план за декарбонизация и конкурентоспособност
"Нашата позиция поставя на дневен ред мерки и решения, които макар да са заложени в доклада "Драги", се нуждаят от преосмисляне и допълнителни анализи и решения, за да отговорят на реалности както в ключови сектори, така и в контекста в България"

Станишев: Светът се променя драматично и ускорено, Европа също трябва да го направи
"Докладът "Драги" казва, че Европа губи състезанието с другите два икономически гиганта - САЩ и Китай", посочи бившият премиер на България 

Зам.-министър Якимов: С ясна визия и стратегия докладът на Драги може да бъде пътна карта за успеха на България
Забавеният икономически растеж трябва да се компенсира чрез стимулиране на иновации

Декарбонизацията може да повиши конкурентоспособността само ако се управлява добре
Според служебния зам.-министър Красимир Ненов е важно реформата на пазара на електрическа енергия да бъде проведена и да доведе до трайни ползи за потребителите