Германия договаря норвежки водород за газовите си електроцентрали
Equinor и RWE планират индустриална верига за производство и използване на зелен водород
Норвегия и Германия подписаха съвместни декларации за увеличаване на производството на възобновяема енергия и развитие на зелена индустрия, тъй като двете държави се стремят да намалят своите емисии на въглероден диоксид, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Декларациите очертаха стъпки за сътрудничество между двете страни в областта на водорода, технологии за производство на батерии и офшорната вятърна енергия, както и улавянето и съхранението на въглерод, посочиха норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре и германският вицеканцлер и министър на икономиката и климата Роберт Хабек пред репортери в Осло.
"Времената в Европа са трудни заради войната в Украйна", каза Стьоре, според който "в разгара на енергийната криза виждаме колко важна е Норвегия като надежден доставчик на газ за Европа, но също така виждаме колко важно е да преминем по-бързо към повече възобновяема енергия".
Водородната енергия за новите германски газови електроцентрали трябва и може да идва от Норвегия, каза на свой ред Хабек. "Имаме нужда от съоръжения, които са готови за водород (...) този декарбонизиран водород трябва да идва от Норвегия", обясни той по време на съвместна пресконференция с норвежкия премиер.
Хабек каза още, че е оптимист за ситуацията с газовите доставки през следващата зима, тъй като хранилищата вероятно няма да бъдат напълно празни до края на тази зима.
Германското правителство ще се придържа към плановете си за преминаване към възобновяеми енергийни източници, заяви германският министър.
Норвежката държавна петролна компания "Екуинор" (Equinor) и германският доставчик на комунални услуги Ер Ве Е (RWE) заявиха по-рано днес, че планират да разработят индустриална верига за създаване на стойност за производството и използването на нисковъглероден ("зелен") водород.
Това би позволило на Германия да намали зависимостта си от енергия, генерирана от въглища, като по този начин намали емисиите си на въглероден диоксид. Съвместните инвестиции обаче зависят от тръбопровод за пренос на водород между Норвегия и Германия, проект който в момента се проучва от "Екуинор" и партньорите й.
През миналата година Норвегия изпревари Русия като най-голям доставчик на газ за Европа, а "Екуинор" е най-големият износител, след като руският гигант "Газпром" спря голяма част от синьото гориво, което преди това доставяше за Стария континент.