Евростат: 71% от държавния дълг на България е деноминиран в чужда валута
В ЕС има и значителни разлики по отношение на сектора, който държи брутния държавен дълг
Страните от Европейския съюз се различават съществено по отношение на структурата на държавните им дългове към края на 2022 г. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на сайта й.
Още по темата
В само 3 страни от ЕС над 50 процента от брутния държавен дълг е деноминиран в чуждестранна валута, предимно в евро. Най-голям е този процент в Хърватия (75 процента), следвана от България (71 процента) и Румъния (53 процента), предаде БТА.
България и Румъния не са част от еврозоната, а Хърватия се присъедини към нея на 1 януари 2023 г., отбелязва Ройтерс.
При почти всички страни от еврозоната над 99 процента от брутния държавен дълг е деноминиран в националната им валута - еврото.
Страната от ЕС, в която най-голяма част от националния дълг е държан от местни финансови предприятия, към края на миналата година е Дания (75 процента), следвана от Швеция (74 процента), Хърватия (67 процента), Италия (64 процента), Чехия (63 процента) и Малта (60 процента).
За сравнение, делът от брутния държавен дълг, държан от чуждестранни финансови предприятия е най-голям в Кипър (93 процента), Естония (74 процента), Латвия (64 процента) и Литва и Австрия (по 61 процента).
В повечето страни от Евросъюза по-малко от 10 процента от държавния дълг е собственост на местни нефинансови субекти - фирми, домакинства и институции с нестопанска цел. Държавите, в които този процент е по-висок са Унгария и Германия (по 22 процента), Малта (18 процента), Португалия (14 процента) и Ирландия и Швеция (по 11 процента).