Досега Великобритания не се е ангажирала конструктивно в ключовите области в преговорите за бъдещите отношения с ЕС, които трябва да бъдат уредени до края на идния месец. Това заяви днес европейският главен преговарящ за Брекзит Мишел Барние, цитиран от Ройтерс и БТА.

По думите на Барние през последните месеци позицията на Великобритания не се е променила по оспорваната точка за риболова, нито пък Лондон е дал надеждни гаранции за открита и лоялна конкуренция, след като преходният режим приключи в края на 2020 година.

"Как можем да сключим нашето споразумение за дългосрочно икономическо партньорство . . . без да знаем каква система за държавна помощ или субсидии ще въведе Обединеното кралство, без никаква гаранция, че Обединеното кралство няма да използва новата си регулаторна автономия, за да изкриви конкуренцията с нас в бъдеще?", попита Барние в реч на събитие, организирано от ирландски мозъчен тръст.

Предизвикателства пред Борис Джонсън

Политическият дневен ред на Великобритания за следващите няколко месеца би представлявал предизвикателство за което и да е правителство. Той включва съживяването на икономиката, която се сви с една пета по време на карантината, и подготвяне за евентуална втора вълна на заразявания с вируса. Правителството също така трябва да се подготви за окончателно скъсване с Европейския съюз, когато на 31 декември приключи преходният период след Брекзит. Това коментира Джил Лолес от Асошиейтед прес в статия под заглавие "Трудна есен предстои за британския премиер Борис Джонсън след завръщането на парламента".

Великобритания официално напусна ЕС на 31 януари, а двете страни си дадоха 11 месеца, за да постигнат нова търговска сделка. Но преговорите са в задънена улица заради важни въпроси, сред които държавната помощ за предприятията и риболовните права. Ако не бъде постигната сделка, 2021-а ще започне с мита и други препятствия за търговията, които могат да причинят сериозни икономически вреди от двете страни на Ламанша, отбелязва Джил Лолес.