По-богати или по-бедни с еврото: Сблъсък между членове на кабинета "Виденов" и "Костов"
"Някакви хорица, на които днес не им стигат парите в левове, утре по същия начин няма да им стигат в евро", заяви Левон Хампарцумян, а Румен Гечев цитира статистиката, че те са над 3 млн. души
Продължават словесните битки между двата лагера - "за" и "против" еврото, които се изостриха осезаемо след заявката на президента Румен Радев, че внася искане за референдум в Народното събрание дали българските граждани са съгласни да влезем в еврозоната от 1 януари 2026 година.
В политико-икономически сблъсък влязоха в студиото на бТВ икономистът Румен Гечев - бивш министър на икономиката и вицепремиер в кабинета на Жан Виденов и бившият банкер Левон Хампарцумян, който беше зам.-министър на икономиката и шеф на Агенцията по приватизация в правителството на Иван Костов.
"Категорично не трябва да има референдум в този момент. Първо, че е противозаконно и второ, че на този етап връщане назад няма как да се случи", категоричен беше Хампарцумян.
Социалистът Румен Гечев пък заяви, че провеждането на националното допитване е наложително по юридически и демократични причини. И така се разграничи от официалната позиция на своята партия БСП, която отхвърля референдума, иницииран от Румен Радев.
"Няма такова правило, чел съм десет пъти правилата, Закона на Европейската централна банка и никъде не е задължително. Давам пример с Швеция - тя отдавна отговаря на всички критерии, да не би да бият с камшик Швеция да влезе в еврозоната? Това противоречи на здравия разум - че ако си изпълнил определени условия, ти си длъжен веднага, на 1 януари, да влизаш в еврозоната", обясни той.
Според член 5 от договора за присъединяване към Европейския съюз обаче трябва да въведем еврото, когато изпълним Маастрихтските критерии.
"Страните от еврозоната имат дълг от 90% при критерий от 60. Страните от еврозоната нарушават грубо собствения си критерий - те са с 50% над критерия за дълг, а България сме на 24%. Еврозоната по данни на ЕЦБ е затънала в дългове", отчете Гечев. Той добави към числата, че по БВП "България е най-зле - със 17 хил. долара по данни на Световната банка. Швеция - 58 хил. на човек, Дания - 78 хил., превъзхождат смазващо Франция и Германия", каза бившият икономически министър и вицепремиер в кабинета на Жан Виденов.
"Ние влизаме в технически аргументи, а спорът не е нито юридически, нито технически. И ние в последните години, независимо от всички негативни събития в света, се развиваме доста успешно", отбеляза Хампарцумян.
И посочи, че спорът трябва да се води между финансово образовани хора, а не между неграмотни.
"Винаги съмнението е най-могъщият инструмент за прогреса, техническите спорове обаче трябва да бъдат между посветени, компетентни хора. Обаче, ако извадиш този спор, тези технически аргументи, в хора, които са функционално неграмотни, достатъчно много има в България, над 1 милион, това вече не е спор, това е вид манипулация", коментира бизнесменът.
"И не забравяйте, почти всички диктатури в света започват с референдуми, и почват с някакви абракадабри", констатира той.
Тук Румен Гечев попита дали Швейцария тогава е диктатура, след като редовно организира референдуми.
"Ама защо се сравнявате с Швейцария и Швеция?", възмути се Хампарцумян. И добави геополитически щрих към спора - с посоката към Кремъл.
"За ваше успокоение, еврозоната не пречи един Фицо да управлява Словакия, така че вашите хора ще имат политическия шанс да се залепят за Съветския съюз", констатира бившият банкер.
"Кои хора ще се залепят за Съветския съюз?", попита Гечев. "Защото кралство Великобритания не само че излезе от еврозоната, а и от ЕС, да не са се залепили за Москва?", контрира бившият министър.
"И сега горчиво съжаляват", заключи Хампарцумян.
Гечев напомни, че ЕЦБ отчита загуби от по 9 милиарда през последните две години и когато станем членове, и ние, като най-бедната страна страна в ЕС, ще трябва да ги плащаме. Освен това ЕЦБ ще управлява сегашния ни валутен резерв в БНБ в размер на 42 милиарда евро.
"Това са нищожни части от парите, които се въртят в ЕС. На босия цървулите ще вземете, какви дългове ще плащаме с половин процент от парите, никаква опасност няма", опонира Левон Хампарцумян.
"То това е въпросът - на босия цървулите ще плащаме, ЕЦБ ще ни управлява парите", отвърна Гечев.
После спорът се пренесе назад във времето, към началото на българския преход, фалита на банките и приватизацията и първородния сблъсък БСП - СДС в зората на демокрацията.
Румен Гечев се похвали, че лично той е внесъл заедно с финансовия министър Димитър Костов от правителството на Виденов спасителния закон за паричния съвет, който върза лева първо към дойче марката, а след това към еврото.
Хампарцумян припомни на социалиста, че като участник в кабинета на БСП тогава е довел страната до катастрофа през 1997 г. "Може би една катастрофа стига за един академичен живот", отбеляза той.
"Случи се финансова криза, разграбени банки, гордея, че защитавах паричния съвет", каза Гечев и поясни, че не правителството тогава е било виновно, а "крадците, които между 1990 и 95 ограбиха банките".
"Когато ограбиш банките на една страна, тя влиза във финансова криза", каза Гечев и напомни, че тогава СДС е било против валутния борд, "а и ние се оказахме прави". Спасихме лева", отчете Гечев.
"Нямаше кой да им даде и два лева", вметна Хампарцумян за недоверието към кабинета "Виденов".
"Вашето правителство приватизира България и някои добре се настаниха след приватизацията", контраатакува Румен Гечев.
България трябва да влезе в еврозоната, когато е готова и когато реши българският народ, повтори той тезата си.
"Атаката е, че ако сега не влезем, ние видите ли, правим избор към Азия. Швеция да не е в Азия?", попита Гечев.
Хампарцумян напомни да не се сравняваме с Швеция и защити своята позиция - че сме готови и трябва да влезем в еврозоната ведната.
"Ще имаме по-добро развитие. И тук не говоря за някакви хорица, на които днес не им стигат парите в левове, утре по същия начин няма да им стигат в евро, за съжаление", обеща той.
И допълни: "Но тяхната бедност не се дължи на това в какво я мерим, а на определени недостатъци в икономическото развитие на България. Ще станат по-успешни тези, които ще ги издърпат напред", прогнозира финансистът.
"Но те са над 3 млн. по данни на нашата статистика", реагира Румен Гечев.