Според статистиката с увеличената пенсионна възраст в България нивото на ангажираност на хората над 60 г. на трудовия пазар е по-високо от средното за ЕС. През 2023 г. над 60% от хората на възраст между 60 и 64 г. у нас продължават да работят, което ни нарежда на 11-о място от 27-те страни членки, сочи доклад на компанията за застраховане на търговски кредити "Алианц Трейд" (Allianz Trade), цитиран от БТА.

В тази възрастова група най-високо е нивото на ангажираност на трудовия пазар в Швеция - над 73% при средно 53% за ЕС. Най-ниско е в Люксембург - 23%.

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза, сочи още докладът.

При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да нарасне от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. Така компаниите в ЕС имат шанс да наваксат до 75% от прогнозния дефицит на работна ръка, пише в доклада на Allianz Trade.

В България е сравнително високо и нивото на работещите на възраст между 64 и 69 г., като близо 1/5 от тях продължават да се трудят. За сравнение в Румъния техният дял е едва 5%. В Естония той обаче вече достига 38%.

Освен задържането на хората на трудовия пазар до по-напреднала възраст решение може да се търси и в привличането на мигранти, пише в съобщението. По този показател България обаче продължава да е на последно място в класацията за ЕС, като едва 0,2% от всички работещи у нас са чужденци при средни нива от над 9% за ЕС и достигащи до над 53% в Люксембург.

България е и сред основните донори на работна ръка за Западна Европа, което прави перспективите за пазара на труда у нас още по-тежки, отчита Allianz Trade.