На 3 юни се проведе 4-тата конференция за строителство и инвестиции, организирана от списание "Мениджър". Събитието обхвана ключови теми, засягащи имотния пазар. Акцентира се върху инвестициите в чужбина, иновациите в строителството и развитието на качествена градска среда.

Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика, откри събитието с презентация на тема "Икономически прогнози за 2026 г.". Той наблегна на необходимостта от стратегическа устойчивост в условията на глобална икономическа фрагментация. В контекста на задаващи се търговски конфликти и предстоящата оценка на България за еврозоната, Георгиев подчерта, че достъпът до единния пазар на Европейския съюз може да се окаже ключов механизъм за защита на българската икономика.

В дискусионен панел "Имотен пазар на прага на еврозоната" участниците се обединиха около тезата, че очакваното засилване на чуждестранните инвестиции, ниската капиталова култура на българите и промяната в структурата на собствеността върху жилища жилищата ще доведат до осезаемо поскъпване на имотите. В разговора се включиха Ралица Ценова, изпълнителен директор на Home2U, Георги Шопов, председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи, Борис Димитров, управител и съсобственик на "Кредит Навигатор", както и Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI, които отбелязаха още влиянието на еврозоната, ипотечното кредитиране и ограничените алтернативи за инвестиции у нас.

В дискусионния панел "Информация и регулация", модериран от Добромир Ганев, real estate консултант, ментор и обучител, участниците Георги Павлов, основател на Proptech.bg, Нейчо Нейчев, собственик на агенция за недвижими имоти Neychev.bg и създател на подкаст "Различният Брокер", Александър Бочев, председател на управителен съвет на "Национално сдружение недвижими имоти" и Георги Валеьов, директор "Бизнес развитие" на Inclusive Недвижими Имоти, акцентираха върху сериозния недостиг на достъпна и надеждна информация за имотния пазар в България. Според тях това затруднява вземането на информирани решения от страна на клиентите и отваря врата за фалшиви обяви и нелоялни практики. Обсъдена беше и нуждата от регулация на брокерската професия чрез единни стандарти, задължителни договори и ясни образователни изисквания, като участниците се обединиха около нуждата от реален напредък.

Снимка: сп. Мениджър

Снимка: сп. Мениджър

В следващите сегменти фокусът беше върху инвестициите в имот в чужбина, умните технологии и устойчиви практики, както и традиционното строителство vs. сглобяемите къщи. В тях участваха Александра Дянкова, мениджър международни пазари и комуникации на Unique Estates, Деян Василев, изпълнителен директор на CreditLand, Силвия Илиева, директор на Института GATE към СУ "Св. Климент Охридски", арх. Антон Добревски, сертифициран проектант на пасивни сгради, лектор в Пасивна Къща България и основател на Passive House School, и арх. Светозар Петков, управител на архитектурно студио "Ай Ес Пи Дигитален Дизайн". Те разгледаха темата за инвестициите в имоти в чужбина, като Дянкова и Василев очертаха основните дестинации, мотивации и финансови механизми за такива сделки. Силвия Илиева представи работата по цифровия двойник на града и прилагането на умни технологии в градското планиране. Добревски и Петков обсъдиха устойчивите практики в строителството и предимствата на пасивните сгради и сглобяемите къщи.

Снимка: сп. Мениджър

Снимка: сп. Мениджър

Дискусионният панел "Градове за хората" премина под знака на откровен разговор за предизвикателствата и потенциала на София като устойчив и обичан град. Арх. Вержиния Николова, арх. Любо Георгиев, арх. Елица Панайотова и Храбра Маринова представиха различни гледни точки - от стратегическите планове до практиките в чужбина. Участниците се обединиха около идеята, че устойчивото развитие и качествената градска среда изискват интегрирани политики, ясни регулации и активно гражданско участие.

4-тата годишна конференция за строителство и инвестиции очерта ключови предизвикателства и възможности пред имотния пазар, градската среда и устойчивото развитие в контекста на еврозоната и глобалните трансформации. Високата експертност и разнообразието от теми затвърдиха ролята на форума като водеща платформа за стратегически диалог в сектора.

Dir.bg e медиен партньор на събитието.