Вадят пари от БНБ
0
118
Фискалният резерв ще бъде използван като буфер при евентуални проблеми в банковата система в резултат от глобалната финансова криза, а свиването на преките чуждестранни инвестиции ще се компенсира с увеличаване на публичните инвестиции. Това са двете по-сериозни мерки за противодействие на кризата, обсъждани в понеделник от съвета на управляващата коалиция, пише „Дневник”.
Според изданието за пръв път финансовото министерство в прав текст говори за използване на фискалния резерв като буфер, натрупаните средства в който в случай на нужда ще се използват за стабилизиране на банковата система.
Фискалният резерв осигурява съществена част от пасива на управление на Емисионно или както е по-известно – на валутния борд. Включването му в баланса на борда бе направено, за да се смекчат шоковете върху паричното предлагане, както и за да се гарантира изплащането на дълга. Това бе и една от отликите на нашия валутен борд от класическия.
Идеи за депозирането на тези средства в търговските банки се дискутираха през 2003 г. при управлението на НДСВ в контекста на активното управление, тогава обаче те не срещнаха подкрепа. През 2002 г. имаше дори предложения с пари на фискалния резерв да се създаде фонд, който да е алтернатива на стагниращото тогава банковото кредитиране. Все пак малка част от тези средства бяха депозирани в избрани банки.
Според „Дневник” механизмът предвижда с парите от резерва правителството чрез БНБ да изкупува от банките обратно държавни ценни книжа и така да влее в тях ликвидност. Предвижда се и възможност депозитите на правителството в търговските банки да се обезпечават освен с държавни ценни книжа и с резервите или пари по други сметки на финансовите институции в БНБ.
Вестникът характеризира мярката като "директно активиране на предпазен механизъм в условия на валутен борд, когато е забранено националната банка да кредитира търговските". Всъщност подобна идея ще промени съществено първоначалния дизайн на борда, ако се реализира в големи мащаби и доведе до съществено нарастване на паричното предлагане.
Към 24 октомври средствата на правителството в БНБ са 11.412 млн. лв. (грубо казано, това е фискалният резерв). Не се съобщава колко от тях ще се налеят в банките.