БГНЕС
2.7 млрд. лв. се въртят в строителството
Оборот от общо 2.7 млрд. лв. са реализирали през 2007 г. най-големите строителни компании в страната, съобщиха от Камарата на строителите в България (КСБ). Тя подреди 50-те най-големи фирми в сектора в традиционната си годишна класация Топ 50+. Отличените ще бъдат наградени на 24 октомври, навечерието на Деня на строителя - Димитровден.
Методика
В класацията са участвали над 2400 фирми, членуващи в КСБ. За разлика от предходни години сега подреждането на най-големите компании е на базата на предодставената информация в публичната част на строителния регистър. Ползвани са данните за последната финансова година, уточниха от камарата. Другата новост е, че класирането се извършва в четири категории. В първата са компаниите в областта на високото строителство, във втората тези от транспортната инфраструктура, в третата - работещите по енергийната инфраструктура, а в четвъртата - строителите в областта на благоустройството и хидротехническите съоръжения. Всяка фирма може да бъде класирана само в една група. Оценката се прави по три критерия, с най-голяма тежест е оборотът, следван от персонала и активите.
Лидери
Най-голямата строителна компания у нас остава Глав-болгарстрой АД с оборот от близо 228.9 млн. лв., следвана от Холдинг Пътища със 151.7 млн. лв. Двете компании заемат и първите места в разделите за високо строителство и инфраструктура. Според изпълнителния директор на КСБ Иван Бойков засега няма шанс компания от пътното строителство да оглави класацията. Оборотите на тези дружества се формират главно от ремонти заради липсата на големи инфраструктурни проекти. Това може да се промени, ако се завърши магистрала Тракия, но ефектът в оборотите на компаниите ще се усети чак през 2009 г., смята той. В останалите две категории на класацията - енергийни обекти и благоустройство, лидери са съответно Енемона с оборот от близо 56 млн. лв. и Геотехмин с около 109.3 млн. лв.
Ръст
Според ръководството на камарата и през 2007 г. строителството у нас е отбелязало обичайния си ръст от 15-16%, но тази година се очаква застой. Той вече се усеща, ако съдим по задържането на строителните разрешения и спрените инвестиционни проекти, предимно в жилищното строителство, коментира Иван Бойков. Ако парите по европейските фондове не бяха спрени, секторът може би щеше да запази ръста си, допълни той.