Със съжаление констатираме отказ от програмните намерения на партиите в коалиционното правителство, прокламирани по време на последната изборна кампания, както и откровеното несъобразяване с многократно представяни и аргументирани предложения на организациите на работодателите.

Това се казва в официална позиция на три работодателски организации: Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

Представените идеи за промени в пенсионната система не отговарят на изискванията за цялостна структурна реформа, а целят единствено увеличение на приходната част с цел преодоляване на дефицита на ДОО, а оттам - на консолидирания държавен бюджет.

От пакета предвидени мерки са изключени най-съществените и спешни промени, които следва да бъдат осъществени, вкл.:

1. Почистване на осигурителната система от всички социални плащания, които нямат общо с осигурителния принос, а са с характер на социално подпомагане. Продължава структурната неяснота за характера на системата за социално осигуряване.

2. Ограничаване на мащабните злоупотреби с придобиването на инвалидни пенсии, независимо от наличието на висока степен на съгласие между социалните партньори по този проблем. Практически продължава да се толерира това прекомерно скъпо „удоволствие" за обществото, за всички осигурени лица в най-масовата - трета категория труд, за днешните и бъдещи пенсионери.

3. Преструктуриране на системата за ранно пенсиониране, вкл. на лицата по чл. 69/КСО. Въпреки заклинанията за радикални промени, законодателството продължава да произвежда, а обществото - да издържа за сметка на осигурителните фондове неприлично млади пенсионери, служили в отбраната, сигурността и съдебната система на Република България, получаващи осезаемо по-високи пенсии от останалите граждани.

Преди дни социалният министър Ивайло Калфин представи 30 мерки за пенсионната реформа.

В публичното изложение на вицепремиера и министър на труда и социалната политика г-н Ивайло Калфин се говори за „плавен ръст на пенсионната възраст", дори за „максимално плавен ръст". Работодателските организации многократно са обосновавали с числа необходимостта от радикален преход към едновременно увеличаване на осигурителния стаж и пенсионната възраст, отчитащо демографската ситуация. Тези аргументи са подминати без всякакви разумни доводи.

Не на последно място, трябва да се отбележи намерението за увеличаване на осигурителните вноски, което влиза в тежък конфликт със заявеното от партиите от управляващата коалиция по време на последната предизборна кампания и с 3-годишната управленска рамка.

Национално представителните работодателски организации категорично настояват за преосмисляне на предложената визия за пенсионна реформа.