Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заминава на работни посещения в Република Корея и Япония, съобщи Министерството на енергетиката (МЕ).

Посещенията в двете държави следват решенията от 30 август на Министерския съвет, който одобри подписването на три стратегически документа за сътрудничество в сферата на енергетиката. Два от тях са именно с Япония и Република Корея, а третият - с Германия.

Предвижда се в рамките на визитата в Република Корея да бъде подписан Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на енергетиката между правителствата на двете страни. Документът ще създаде рамка за засилване на взаимноизгодните контакти, която да насърчи участието на компании от двете държави в търгове в областта на енергетиката, в реализация на нови инвестиции за производство на енергия от възобновяеми източници, изграждане на съоръжения за съхранение на енергия, споделяне на добри практики в областта на природния газ и други.

По време на посещението си в Сеул Малинов ще обсъди тези въпроси с министъра на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея Ан Докгън. Той ще разговаря и със заместник-министъра на външните работи и многостранните глобални въпроси Куеон Ки-хуан. Владимир Малинов ще проведе срещи и с изпълнителния директор и президент на "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" Юн Йънг Джун, с ръководствата на Корейската корпорация за търговско застраховане, Корейската Ексим Банк и други ръководни представители на държавната администрация.

С решение на Народното събрание "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" беше обявена за изпълнител на проекта за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" с технологията AP1000 на "Уестингхаус".

В Токио министърът ще подпише Меморандум за разбирателство между Министерството на енергетиката на Република България и Министерството на икономиката, търговията и промишлеността на Япония за сътрудничество в постигането на енергийния преход.

България и Япония ще проучат възможностите за съвместни инициативи за обмен на експертен опит в сферите на зелените технологии, природния газ, ядрената енергетика и развитието на възобновяеми и нисковъглеродни водородни технологии.

Малинов ще разговаря с министъра на икономиката, индустрията и търговията на Япония Саито Кен. Енергийният министър ще се срещне и с представители на ръководствата на Японската банка за международно сътрудничество, Агенцията за износ и инвестиционно застраховане, компаниите "Тошиба" и "Хитачи" и други.

Кабинетът одобри и подписването на съвместна декларация за задълбочаване на отношенията между България и Германия в сферата на възобновяемите източници, водорода, както и създаването на зелени коридори за пренос на енергия, произведена от възобновяеми източници, пренос на водород от региона на България към Централна Европа и към Германия, информира тогава медиите Владимир Малинов.

Седмица по-рано - на 23 август, Малинов се срещна и с министъра на енергетиката и минералите на Султанат Оман инж. Салим Ал Ауфи. След срещата стана известно, че България и Оман ще подпишат в рамките на следващите два месеца Меморандум за насърчаване на двустранните отношения в областта на енергетиката. Документът ще позволи задълбочаване на двустранното енергийно сътрудничество в областта на нефта и природния газ, водорода, производството и съхранението на енергия от възобновяеми източници, както и потенциални инвестиции от страна на Оман у нас.

Енергийните министри на България и Оман обсъдиха и потенциалното сътрудничество в областта на водорода като един от чистите източници на енергия.

"България може да е входна врата за производители и търговци на водород, който да се реализира в Европа", отбеляза министър Малинов. "Вече сме разработили съвместно с Гърция проект за изграждане на междусистемна връзка за водород, който получи и статут на проект от общ интерес за ЕС. Румъния също проявява интерес да се включи в проекта", каза тогава Владимир Малинов, цитиран в съобщение на министерството.

ИЗБРАНО