Преговорите с Европейската комисия (ЕК) за запазване непокътната на структурата на Българския енергиен холдинг (БЕХ) служебният министър на енергетиката Владимир Малинов още вчера сравни с висш пилотаж, защото от това ще зависи и финансирането на инвестиционни намерения на дружествата и в частност на Електроенергийния системен оператор ЕАД (ЕСО). Днес потвърди, че Брюксел не възприема идеите на Министерството на енергетиката за реформа на енергийния холдинг.

Изваждането на "Булгартрансгаз" и на ЕСО от структурата на БЕХ няма да има отрицателно финансово отражение върху двете държавни дружества, но рискът пред финансовата стабилност на холдинга е съществен. За това предупреди Владимир Малинов по време на изслушването му в пленарна зала днес заедно със служебния вицепремиер и служебен министър на финансите Людмила Петкова. Темата на тяхното изслушване са изготвените предложения за изменение на НПВУ, както и на предложения по съдържанието на глава REPowerEU и за хода на дискусиите в Европейската комисия по тях.

Най-голям е рискът пред облигационните заеми на БЕХ. Изваждането на операторите "Булгартрансгаз" ЕАД и ЕСО, като ключови дружества, гарантиращи с активите си привлечените средства, означава предоговаряне на условията по емитирания дълг, уточни министър Малинов, цитиран от БТА.

Структурната реформа в БЕХ е важна за Европейската комисия и оттам държат страната да я осъществи. Правителството (Министерството на енергетиката) предлага алтернативна мярка - според Малинов с еквивалентен ефект - законодателна забрана на възможностите за кръстосано субсидиране в рамките на БЕХ (от страна на двата оператора към другите дружества в холдинга). Но от изказването на Малинов стана ясно, че ЕК не приема това за структурна реформа.

Брюксел на този етап не възприема този подход като алтернативна на изваждането на "Булгартрансгаз" и ЕСО от БЕХ мярка с еквивалентен ефект. Това каза Малинов и вчера, когато трябваше да отговори на въпрос на депутата от ПП-ДБ Асен Василев по време на изслушването на същите двама министри в комисията по европейските въпроси.

В Министерството на енергетиката, по думите на Малинов, смятат, че двете дружества трябва да останат в структурата на холдинга. Ето защо продължават усилията за запазването на двата оператора в рамките на БЕХ, като тази позиция се обуславя както от финансова гледна точка, така и от гледна точка на оперативността, но преговорите с Брюксел били като "висш пилотаж".