Има ли заплаха за прекъсване на петролните доставки заради конфликта в Близкия изток?
Петролната инфраструктура на Иран може скоро да стане мишена на Израел, която обмисля своя ответен ход след ракетното нападение
Наблюдателите на петролния пазар в момента виждат истинска заплаха за предлагането на суровината, след като вчера Иран атакува Израел с балистични ракети, с което ескалира конфликтът в Близкия изток, пише Си Ен Би Си (CNBC).
Още по темата
Ракетният удар на Иран беше в отговор на убийството на лидера на групировката "Хизбула" Хасан Насрала и на ирански военен командир в Ливан. Петролната инфраструктура на Иран може скоро да се стане мишена на Израел, която обмисля своя ответен ход, казват анализатори пред CNBC.
"Конфликтът в Близкия изток може най-накрая да засегне предлагането на петрол", казва Саул Кавоник, старши енергиен анализатор в MST Marquee. "Опасността от материално прекъсване на доставките на петрол вече е надвиснала."
Последните ходове в конфликта може да променят играта след продължителния период на "умора от геополитическия риск", по време на който трейдъри отхвърлиха заплахите за нарушаване на предлагането на петрол вследствие на ситуацията в Близкия изток и в Украйна, казва той.
"До 4% от глобалното предлагане на петрол е изложено на риск, тъй като конфликтът вече обхваща директно Иран, а нападение или по-сериозни санкции срещу страната биха могли да повишат цените до 100 долара за барел отново", добави Кавонич.
Ракетното нападение на Иран дойде, след като Израел стартира сухопътна операция в Южен Ливан, с което засили офанзивата си срещу подкрепяната от Иран групировка Хизбула. Повечето от изстреляните 200 ракети са били прихванати от израелската и щатската противовъздушна отбрана, като засега не се съобщава за жертви при нападението.
Цените на петрола нараснаха с над 5% през предходната сесия след мащабната атака, преди ръстът да се ограничи до 2%. Петролът от сорта Брент в момента се търгува с повишение в цената от 1,44% при 74,62 долара за барел, а американският лек суров петрол (WTI) поскъпва с 1,62% до 70,95 долара за барел.
От началото на въоръжения конфликт между Израел и Хамас на 7 октомври миналата година смущенията на петролния пазар бяха ограничени. Пазарът остава под натиск и заради нарасналото производство от САЩ, както и заради това, че намаляващото търсене от Китай потиска цените", казва Анди Липов, президент на Lipow Oil Associates.
Иран е третият по големина производител на петрол сред страните от ОПЕК, като произвежда близо 4 млн. барела суров петрол на ден.
Нова фаза на войната?
Други анализатори споделят предупреждението на Кавонич.
"С пренасочването на Израел от Газа към Ливан и Иран, войната навлиза в нова и по-енергийна фаза", казва Боб Макнали, президент на Rapidan Energy Group, който очаква отмъщението на Израел за ракетната атака да е "непропорционално голямо."
"Нещата ще се влошат, преди да се подобрят", добави той.
Рос Шаап, ръководител Изследвания в GeoQuant, който използва структурни и високочестотни данни, за да генерира резултати за политически рискове, казва, че моделът на организацията за анализ на риска на конфликта между Израел-Иран, който през последните 12 години беше на три стандартни отклонения от средната тенденция, отчита значителен скок след последните ракетни удари.
Тези резултати са индикация, че се очакват "много по-големи събития", казва Шаап.
Джош Йънг, главен инвестиционен директор на Bison Interests, който също вижда нарастваща вероятност от удар по иранската петролна инфраструктура, казва, че това е "значителна ескалация" от страна на Иран.
Ако петролният износ на Иран спре заради нападение, Янг прогнозира, че цените на петрола ще скочат до над 100 долара за барел.