Еленко Божков: Трябва да предоговорим сроковете за затваряне на въглищните централи
Заместник-министърът обвърза заложеното свиване на вредните емисии с 40% до 2026 г. само с един източник на замърсяване, макар и най-големия. Но то е възможно да се случи и по други начини
България трябва да настоява за предоговаряне на сроковете за затваряне на въглищните централи, заяви в предаването "Тази сутрин" по bTV зам.-министърът на енергетиката в служебното правителство Еленко Божков. Той говори за ангажиментите, които страната ни е поела в Плана за възстановяване и устойчивост.
Green Transition
- Над 1,1 млрд. евро предвидени за въглищните региони: ще вземем ли полагащото ни се
- Какво ще загуби България, ако затвори въглищните централи след 3 години
- Сектор "Енергетика" поиска КСНС за удължаване на срока на затваряне на въглищните централи
- "Изгаряйте всичко освен автомобилни гуми": Полша остава без въглища
Там е записано, че вредните емисии в сектор "Енергетика" у нас трябва да бъдат намалени с 40 процента до 2026 година. Това означава затваряне на въглищните централи, но в тези кратки срокове икономиката ни ще претърпи огромни загуби, заяви зам.-министър Божков. Той смята, че ангажиментът за затварянето на централите всъщност не е догледан и България може да го промени с достатъчно разумни аргументи.
Еленко Божков отбеляза географските особености на България и това, че въглищата, които се добиват у нас, съдържат много голямо количество сяра. В същото време пречиствателните станции към централите увеличават вредните емисии с поне 40 процента, обясни заместник -министърът. Това означава, по думите му, че нещо не е догледано при договарянето, че са дадени срокове, които е невъзможно да се спазят.
Оказва се, че ние бихме могли да спазим изискванията и да влезем в ограничението на въглеродните емисии най-рано след 2035 година и то с много компромиси след 2030 година, каза Божков. Всички останали ангажименти с по-ранни дати ще доведат до една огромна загуба за икономиката, категоричен бе той.
България трябва да иска предоговаряне. Трябва да се разговаря с представителите на Европейската комисия, независимо от твърденията на определени чиновници, че това не може да се случи. Винаги има възможности, особено когато те са добре обосновани, добави Еленко Божков.
В Плана за възстановяване и устойчивост има ангажимент за намаляване на вредните емисии в сектор "Енергетика" до 2026 г. с 40 процента, отбеляза БТА. Не е ясно заложен механизмът, по който това да се случи, коментира преди две седмици служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов. Той участва в среща, на която присъстваха депутати, членове на различни парламентарни комисии и генералният директор на Работната група за възстановяване и устойчивост на Европейската комисия Селин Гауер.
Пеканов каза също, че изпълнителната власт в бъдеще ще има реална възможност да измисли най-добрия възможен начин това намаление да бъде изпълнено, без да се затварят въглищни мощности.
На срещата със Селин Гуаер присъстваха и представители на "Продължаваме Промяната", част от редовното правителство на Кирил Петков, което договори Плана за възстановяване в сектор "Енергетика". Според тях в документите няма конкретен ангажимент за затваряне на въглищните централи и намаляването на вредните емисии може да се случи по няколко начина.