Бизнесът протестира срещу идеята за повече субсидии за евтино парно
Подобна практика ще задълбочи кръстосаното субсидиране на енергоносителите от индустрията към битовите потребители, което е абсолютно забранено от европейските директиви, заявяват от АОБР
Индустрията у нас категорично протестира срещу идеята на държавата фирмите отново да поемат удара от новите, високи цени на природния газ. Това заявяват в своя позиция от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) по повод на обявените от енергийния министър Александър Николов идеи за обуздаване на цените на природния газ за битовите потребители.
Още по темата
"Анонсираното на пресконференция на 12 януари 2022 г. от Вас поевтиняване на парното за сметка на скъп газ за индустрията ще затвори заводи. Досега евтиното отопление на софиянци беше за сметка на целия народ. Сега ще е за сметка само на работещите в индустрията. Това ще задълбочи кръстосаното субсидиране на енергоносителите от индустрията към битовите потребители на топлинна енергия, което е абсолютно забранено от европейските директиви!", обясняват от бизнес организацията.
Припомняме, че около 70% от цената на топлоенергията зависи от цената на природния газ и това най-силно се усеща при работата на "Топлофикация София".
АОБР смята, че ползите от дългосрочните договори на "Булгаргаз" трябва да бъдат споделяни справедливо измежду всички пазарни участници, а не да се създават привилегировани касти на пазара. Индустрията в България трябва да може да функционира и това е част от обществения интерес.
"Социалната политика трябва да спре да бъде изпълнявана през енергийната система!", категорични са от АОБР.
"Като индустриалци настояваме да продължаваме да закупуваме природния си газ на достъпни цени, за да се запазят конкурентоспособността, работните места и експортният потенциал на националната икономика. Намираме се в безпрецедентна обстановка на пандемия, комбинирана с непосилно високи цени на електроенергия, сега се появява заплаха и от още по-високи цени на газа за предприятията в България, за сметка на други пазарни участници.
Как ще имаме икономика и растеж? Кой ще поеме отговорността за съсипване на индустрията?", заявяват те в писмото си, изпратено до енергийният министър Александър Николов.
Припомняме, че от нова година природния газ у нас поскъпна с нови 30%, а енергийното ведомство обеща да има подкрепа за бизнеса и потребителите заради високите цени. В момента се прецизира как точно да бъдат подкрепени фирмите и хората, използващи природен газ, а вече са ясни и начините за обуздаване на цените на електроенергията. Първата подкрепа по линия на природния газ се очаква да бъде усетена в следващите сметки, които ще излязат до началото на месец февруари.