По данни на БНБ към август 2024 г. средната годишна доходност по депозитите, предлагани от българските търговски банки с период до 1 година е 0.85% в лева и 1.90% в евро за нов бизнес. При депозити над 2 години лихвите са съответно 1.81% и 2.47%.

През първата половина на 2024 г. депозитите на домакинствата са се увеличили с 2.2 млрд. лева, достигайки обем от 83.8 млрд. лева. Най-голямо в процентно съотношение е увеличението при броя на депозитите над 100 000 лв., докато при по-малките суми до 5000 лв. дори се наблюдава отлив.

Статистиката, водена от БНБ, показва, че спестяванията на домакинствата (в това число по стандартни срочни депозити, по спестовни и разплащателни сметки) растат постоянно през всяко тримесечие за последните 5 години. Любопитно е, че парите по депозити в банковата система са се увеличили сумарно с над 30 млрд. лева, въпреки нулевите лихви в този период. За същите тези 5 години акумулираната инфлация на лева е 35.8%, посочват от НСИ. Това означава, че всеки 1000 лв., сложени на депозит през 2019 г. при нулеви лихви, сега са на реална стойност от около 642 лв.

Източник: Dir.bg

Защо въпреки реалната загуба на доходност депозитите продължават да растат? Експертите очертават няколко водещи причини за този парадокс. На първо място е невъзможността на индивидуалните потребители да идентифицират алтернатива със сходно ниво на риск. Или по-скоро липсата на информация и познания по отношение на възможностите за парите ни. Друг важен фактор е традиционно високото доверие на българските домакинства към търговските банки по отношение на съхранението на свободните средства. Не бива да се подценява също икономическият фактор в този 5-годишен период, маркиран от несигурност на пазарите и опасения от рецесия и загуба на доходи, което кара домакинствата да бъдат по-предпазливи за спестяванията си, но и да търсят бърза ликвидност при нужда.

С поглед напред, за България очакваната инфлация за 2024 г. е 3.1%, а за 2025 г. 2.6%. Макар да наблюдаваме успокояване в показателя за покупателната способност на парите ни, тези проценти са все още далеч над това, което може да ни осигури съхранението на свободни средства в голяма част от банките у нас. А съществено увеличаване на лихвите както по депозити, така и по кредити, не се предвижда, прогнозират от сектора.

Има ли алтернатива за парите ни?

Източник: Dir.bg

Статистиката на БНБ дава информация за средните стойности на пазара, но по-детайлен преглед на текущите банкови оферти показва големи амплитуди в предлаганите лихвени проценти. Прави впечатление, че големите банки, при които е и съсредоточен най-голям дял от спестяванията на домакинствата, устойчиво продължават да поддържат нулеви или близки до 0 лихви по депозити за домакинствата. В същото време банковите институции, които имат активна политика за разширяване на своя пазарен дял и утвърждаване на нови продукти и услуги, привличат клиенти с по-атрактивни и гъвкави условия.

Тъй като парите по всеки стандартен депозит са защитени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките до 196 000 лева, е разумно да изберете в коя банка да вложите спестяванията си спрямо предлагания от нея лихвен процент.

В класацията за най-висока доходност по депозит първенец към момента е tbi bank с предложение за 3.5% годишна лихва. Банката предлага и 1.0% годишна лихва по спестовна сметка "Касичка". По нея могат да се довнасят или теглят пари по всяко време.

Простите сметки показват, че при вложени 10 000 лв., например, на 3-годишен депозит в tbi bank с 3,5% годишна лихва, в края на периода ще разполагате с 11 050 лв. (1,050 лв. лихва). Респективно, при 20 хиляди лв. вложени на същите условия, при падеж ще разполагате с допълнителни 2,100 лв. от натрупана лихва. Тоест, колкото повече средства вложите на депозит, толкова повече спестени пари от лихва ще получите накрая.

Всеки може да направи подобни изчисления за своите спестявания като прегледа офертите на различните банки, публикувани на техните сайтове. В интернет има и достатъчно платформи, които позволяват бързо сравнение на лихвите и падежите, както и калкулация на доходността, която ще получите за вашите пари. Едно е сигурно, очакванията за трайно понижаване на инфлацията, защитата от Фонда за гарантиране на влоговете и наличните атрактивни оферти определено правят настоящия момент подходящ за раздвижване на спестяванията.

Публикацията съдържа продуктово позициониране