Коментари - Стига ли един живот на електромобила, за да изплати създаването му? | business.dir.bg
назад

Стига ли един живот на електромобила, за да изплати създаването му?

Пълните ползи ще бъдат реализирани едва след като източниците на електроенергия станат възобновяеми

Обратно в новината
| Автор : Александра Ангелова

Коментари - Стига ли един живот на електромобила, за да изплати създаването му? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Иначе електричките ускоряват яко - за драгстери стават... :)

Пробег на Тесла 3 с най-голямата батерия при скорост 200 км/ч - 150 км... 3 пъти по-малък от дизеловия аналог...

"Въглеродният отпечатък" е една измама, която ще погуби западния свят! Вместо да се борим с истинските замърсители - азотни и серни оксиди и твърди частици, се хвърлят стотици милиарди, а плановете предвиждат да се потрошат хиляди и хиляди милиарди, за тоя дето духа - невинния и полезен за растенията СО2, които от него чрез фотосинтезата произвеждат кислород, който животните на земята, вкл. и хората, дишат и без който ще умрат. Такъв идиотизъм със сигурност ще ликвидира нашата цивилизация. Е, хомо сапиенс ще оцелее, на Китай, Русия и развиващите се държави не им пука за "въглеродния отпечатък" и си горят мощно евтините въглища и се радват на енергийно изобилие!

Да добавя че развитите USA също си ползват яко въглища. По-рано Тръмп им беше казал че ако приемат парижкото споразумение всички тецове ще фалират.

Като е толкова ефективен Ел автомобила защо е толкова скъп,харчи толкова много енергия,също и телефоните,кой е смятал целия им разход на енергия и от къде я черпим,огледайте се наоколо,консумацията на енергия расте драстично,ако не съм прав защо подивявате като спре тока????

В момента всички големи производители пробват нови технологии за постояннотокови мотори без....ПОСТОЯННИ МАГНИТИ. Т.е. пробват да прецакат науката. Причината е политическа: Китай е монополист в добива и производство на РЕДКИ МЕТАЛИ ТАКА НУЖНИ ЗА ПОСТОЯННИТЕ МАГНИТИ. В момента войната не е при батериите а при моторите за лагерни колички.

Явно никой не е вникнал в същината на ел автомобилите. Ел автомбилите ще са за богатите държави, да си пазят въздуха чист за богатите си граждани. Мръсното производство и рециклиране на батериите ще е е в третият свят . Да го духат бедните - вечното мото откакто свят светува.

Я бе шаран такъв ни обясни как дизел който има КПД около 48-51% и бензинов който има 40-45% ще са съпоставими с 96% на електромобила? При ДВГ има огромни топлинни загуби , да не говорим изхвърляните токсични емисии! При ДВГ въртящия момент на агрегата се постига в един изключително тесен диапазон обороти при дизела което за да е ефективен изисква 7-8степенна трансмисия което е тегло. Бензиновия също има тесен диапазон но е с 30-35% повече от бензиновия. Електрическия има въртящ момент от нула и до максималните 12-16000оборота губи под 10% от въртящия момент. За последните над 100г ДВГ еволюира доста но въпреки това е брутално неефективен и в никакви варианти има бъдеще В момента Тесла(не съм им фен) пускат новия модел S - 2.1тона хетчбек с два багажника (преден и заден) , 5 места и ускорява 0-100 за 2.3ек и 96-180кмч за 4.7! Кой бензинов еле па дизелов има такива данни???? Няколкото текущи проблема на елекричките са: - липса на зарядна инфраструктура - тегло на батериите и тяхното производство - бавно зареждане - пробег Истината е не че спъват развитието на ДВГ а развитието на чиста енергия! Има достатъчно проекти но не ги пускат като Ториум реакторите. В момента в който се направят по-леки и добри батерии и ДВГ колите са история! Като фен на звука на 8-цилинрови зверове няма да ми е приятно да мина на ток но това е бъдещето..

Отговора бе към "Не" по-долу

KПД-то на безин и дизел е не повече от 30-33. Само като се съпостави 30% на дизела с 98% при електродвигателя разговорът приключва. На лаици не трябва да се дава думата. Това е инженерна наука, а не токата и фуга в си миньор.

Като цяло са с по-ниско КПД ако ти пак гориш гориво, но в електро централа,после го пренасяш през ел преносна мрежа, после го превръщаш в хим енергия на батерията и после пак в електрическа. Ако не се ползват ядрени или ВЕИ мощности е безсмислено, само в въглищната централа до заеядната станция губиш мин 70% от енергията, при ccgt газови централк около 50% . Идеята че с ниви га,ови мощности и елмобили ще се намали СО2 итпечатъка е абсурдна.

Всичко е ДИВ КОМЕРСИАЛИЗЪМ и БАЛАМУРЩИНИ за ГУШЕНЕ и ТОЧЕНЕ на МИЛИАРДИ от ПСЕВДО Швестари! Електромобилите в сегашните си изпълнения са МНОГО по СКЪПИ и като производство и като експолтационен пробег спрямо сегашите класически автомобили!!! Климатичните проблеми са ПРИРОДНИ дадености на които Човека ПОЧТИ НЕ може да Влияе а Замърсяванията и т.п. които са от човешки дейности са САМО ЛУКАЛНИ.

ми се влиза в подробности, но от началото до задвижването на колелата електричките имат по- ниско КПД от ДВГ колите. Освен това ДВГ колите имат още доста мегдан за развитие, но сега изкуствено ги спират. И накрая - ако само чрез раждането си, чрез производството си, една електричка замърсява авансово колкото замърсява ДВГ за няколко години, смяната на колите с електрички ще е най- голямата еко катастрофа на всички времена. Авансовото замърсяване ще е голям скок на занърсяването който няма да се компенсира понеже след това ще трябват нови и нови батерии, и край, порочния кръг се заформя.

От всички коментари разбрах, че никой не знае какво е капацитет на батерия, какво е kWh, какво е асинхронен двигател, какво е коефициент на едновременност, какво е сечението на кабелите за жилищни обекти, какво е допустим ток съгласно съответното сечение, как се смята средна стойност с числа по-малки от 1 и куп други пропуски в началното и средното образование. Не знам дали пишещият всички тезе глупости е един о същ или са много. Дано да е един, иначе сме една изключително некомпетентна и неграмотна нация.

Важна е насоката. ДВГ е изчерпан поради технологични ограничения, адиабатен процес на горене е невъзможен например. Всички сме свидетели телефона какъв скок направи за 10 години. Същия скок го очаква и електромобила- свръхпроводници, нови видове батерии с повишени показатели. Големите фирми ударно изследват нови и нови технологии, до 10 години ДВГ ще последва съдбата на парния двигател.

Но 10 години - абсурд. По-скоро 30-50.

Мисли ли сте по въпроса със зареждането. Само в София има около милион автомобила. Когато се подменят с електрически и почнат да зареждат ток от мрежата познайте какво ще се случи, със сигурност ще ни трябва Белене и още един Козлодуй

Направо има няколко десетки милиона автомобила... Кво говориш

най-мошната Тесла има сумарно 3.5 кв двигатели капацитета на новата батерия е реално 21 000 А/ч (батерията не може да се разреди до 0) около 25% от капацитета на батерията отива за подгреване/охлаждане на батерията тези дето сме ходили на училище лесно пресмятаме че ел. двигателите на най-мошната Тесла могат да работят не повече от 4 часа до изпразване на батерията т.е. на теория най-мошната Тесла минава не повече от 500 км при средна скорост 120 км/ч в реалния живот най-мошната Тесла минава около 350 км след 350-400 цикъла капацитета на батерията започва да пада електрическите коли са силно спонсорирани - себестойността на най-мошната Тесла е над 100 000 $ - поне 4 пъти над себестойноста на дизеловата кола и поне 3 пъти над стойността на бензиновата кола

Имаш ли идея колко к.с. са 3,5 kW?

Едни пичове с Хюндай кона направиха рекорд 1000км с едно зареждане. С тесла 3 сме правили 450км с едно зареждане зимата.. В щатите струва 35 000$ Новия мерцедес е-нещо си е с обещани 700км пробег и цена 120 000е Бугати чирон има 110л резервоар и 1200кс. Ако го настъпш резервоара се изпразва за под 10мин. Тесла плейд , новата S-ка има 450км пробег, 1000кс , 4-места и два багажника, от 0-100за под 2.5сек, и 100-200кмч за 4.7. Струва 120 000$ Нещо сметките ти куцат.. За, с 1.7 дизел и 55л може да направиш 1100км при умерено каране и заредиш за под 10мин. Но иначе нещо не си в час

2.2 HDi - 170 разгонени кобили, минава много спокойно 1200 км +, със 65 литра нафта. И е битурбо, като го натиснеш, не си иска гумите. Електрокар при такова натискане би следвало да експлодира батерията от силният ток, и да му гръмнат мосфетите за управление. Те затва всичките електрокари са ограничени при рязко натискане, щото ще лъсне истината - ел.двигателя е мощен, ама тва преди него - не. И пробегът тутакси ще падне наполовина. А зимата батериите им падат като секундомери. Ел. кола става да е малка градска, с малка батерия - бърз заряд, така че да си ходиш на работа с нея В ГРАДА. За извън града си трябват истински коли, с ДВГ, с душа, с коне, поне горен сегмент среден клас, хидравлично окачване, и пробег поне 1200 км до резерва. Сега се мъчат да направят мотокари, дето да ДОБЛИЖАТ нормалните автомобили на извънградски режим....но не ще успеят.

За жалост ни очаква същия цирк като с дизелите. Преди 20 години ги обявиха, за спасението за климата. Сега ги забраняват в западната част на Европа. След 15 години ще има проблеми и с електрическите.

Какво значение има това след като един живот на българина не стига за да събере пари за електрмобил.

преди 200 години евреите започват да спонсорират параходите по онова време параходите са били безумно скъпи, носели са много по-малко товар от платноходите и често са се оказвали по-бавни обаче евреиските бакни упорито окриват загубите на производителите на параходи и за около 50 години евреите успяват да унищожат цялата ветроходна търговска и военна флота и тогава надуват цените ба параходите зверски сега ще стане същото с електрическите коли евреите ще унищожат колите с вътрешно горене и тогава ще ви надуят цените на електромобилите до небесата

Имаш ли представа колко екипаж е нужен, за да функционира нормално един ветроходен кораб? Какво правим при безветрие, а при насрещен вятър? Парахода е нямал такива проблеми - с по-малко екипаж, с възможност да се товари и разтоварва сам (падат разходите за докерите), автономното придвижване и прочее.

Че кой е пречил на арменските банки да покриват загубите на ветроходите при безветрие?

КПД то на електрическия двигател е високо само при точно определени обороти дори да се ползва комбинирана намотка (триъгулник и звезда) КПД то пак остава ниско извън един тесен диапазон на оборотите освен това отива ток за подгряване на батерията зимата и охлаждането и през лятото дизеловия автомобил има много по-високо КПД от електическия автомобил - те за това и забраниха диселовите двигатели

Това, ,което казваш също далеч не е вярно, даже въобще! Поинтересувай се дали пък при дизеловите и бензиновите двигатели няма зависимост между максимален въртящ момент (разбирай КПД) и оборотите. П-скоро при електрическоте се постига равномерно кпд при различни обороти.

Някъде четох че зареждането на батерията (за 300 км) в Германия щяло да струва от порядъка на 25 евро. Това не е много по-евтино от зареждането на колите с ДВГ, да не говорим за хибридните. А като сложиш почти тройната цена на ЕЛ автомобилите всичко губи смисъла си.

След 5-6 години когато масово започнат да окапват сега закупените електрички ще бъде отчетено като грешка производството на тия играчки. Мъск и сие гяволи ще са си напълнили гушите а сметката ще платят наивниците, купили си такива боклуци. А света ще се зарине с мръсни и ненужни батерии за унищожаването на които ще бъдат изхарчени милиарди.

Това е измамата на века. Пълна безмислица е освен да пълни нечии джобове. 60 % от тока в света е от ТЕЦ. Получава се накрая "вържи кравата , та да не избозае телето".

Така е първом колите на батерии, после автобуси, влакове самолети, кораби, а и понякое реме ще има и анални батерии, ставаш сетрин, мушкаш една и айде...

По-добре с Нано метанова система. Пържен бобец за гориво.

А някой от тарикатите-идиоти, които сега пробутват електричките, го прочете, а веднага е направил бобеца 30 евра килото!

Александра, Александра Що не си гледаш МОЛовете и екстеншъните. Изплащането на електрпмобила и въглеродните дивотии нямат нищо общо. Източниците на ток никога няма да станат възобновяеми. А електричките винаги ще са безсмислени

Да-Да ама Не ! батерийте се произвеждат в Китай и са силно спонсорирани - т.е. цената им е нереално ниска живота на батерията е като на всяка батерия 350-400 цикъла, след което капацитета пада стръмно това че елекромобилте са "екологични" и по ефецтивни от двигатели с вътрешно горене са пропагандни лъжи - като глобалното затопляне например или пандемията от Корона вирус тока, не идва от ефира а се произвжда чрез изгаряне на горива и разпадане на уран, дори токът произведен от ветура и слунчевите панели не е "екологичен" - ветърните турбини са скъпи и трудни за експлоатация, имат малук живот, цъщото важи и за слънчевите панели - заемат обработваема земя и хабят много вода за почистване, поддръжката е скъпа, цената на панела е висока особено когато говорим за рециклирането му тази т.н. зелена енергия е тотална лъжа !!!

_stankow

Лъжа е, но пък каква печалба за западняците ! Дания - най-голям производител на вятърни турбини, Германия - най-голям производител на газови турбини. Норвегия - с най-голям хидроенергиен потенциал, с трилионни национални фондове, колко ѝ е да плати някой милион на журналята в някоя бедна ИЕ страна и да ѝ затвори въглищните централи ? Какъв отличен начин за изхвърляне на конкуренти от пазара - отиваш, купуваш им политиците и им нарязваш реакторите. Балъците ръкопляскат, тарикатите се подсмихват.

не е съвсем така като го казваш. дори да минем на ел.коли и да налеем дизела в дизелова дизелов тец вместо в резервоара на колата пак ще има огромна файда. докато бензиновия двигател в колата ти има КПД около 25-30%, а дизеловия 30-40% с останалото топлиш околната среда, то при големите генератори с вътрешно горене този процент стига до 50%, а при централите с парен принцип (горелка топли флуид който върти динамо) достигат и 70-80%. От своя страна ел.двигателите имат КПД клонящо към 100%. Това само по себе си означава, че със същото количество гориво ще произведеш 2-3 пъти повече ел.енергия, да по мрежата ще загубиш 15-20% от нея, но дори така реално пак получаваш около 2 пъти повече движение за едно и също количество гориво. Съвсем отделен въпрос е, че самото изгаряне в ТЕЦ е на много по-висока температура и много по-пълно, в смисъл много по-голяма част от горивото реално изгаря. На практика дори на единица гориво получаваш по малко вредни емисии от колкото ако същото количество го изгори колата ти.

КПД то на електрическия двигател е високо само при точно определени обороти дори да се ползва комбинирана намотка (триъгулник и звезда) КПД то пак остъава ниско извън един тесен диапазон на оборотите освен това отива ток за подгряване на батерията зимата и охлаждането и през лятото диселовиа автомобил има много по-високо КПД от електическия автомобил

Малка скоба. Теца върти непрекъснато, имаш/нямаш нужда. ДВГ върти САМО когато ти трябва колата. И като си сметнеш процентите, сложи и транспортирането на горивото до теца...и изведнъж ще се окаже, че АЕЦ за пореден път е най-ефективен и евтин. Тецове на дизел е безумие, докато в същото време ограничават дизелите на хората, които са по-чисти от всякога, и ефективни, онова хвърля като ненормално всичката мръсотия на света през комините..

Литиево-йоните батерии издържат 800 до 1000 зареждания. Всеки да си прави сметката. Вечно няма. Автомолила и сега се изплаща само тогава когато го експлоатираш до дупка, това е истината.

издържат 350-400 цикъла, след това капацитета им пада стремглаво

не се изплаща... :) той е платен веднъж и колкото повече го изполваш, толкова по-скоро идва време за следващото плащане - основен ремонт ( с периодични такива) и купуване на нов автомобил. Кое е по на сметка за експлоатация, ел.автомобили или конвенционалните?

Аз си мисля за т. нар. Planned obsolescence която се въведе при колите. Щото никой производител не ще втората 124ка. Та гледам често се дава за довод колко повече ремонти имал двг автомобила. (голяма част от тях са окачване, което вероятно ще важи и за Ел.). Та ако не печелят от части (масла филтри ремъци) все ще намерят от какво друго да дерат кожи. Говорят за експлоатация, цикли... Ама никой производител не ще 30 години да караш една кола.

_stankow

Смесени са два абсолютно различни проблема. Замърсяването на въздуха с газове от ДВГ и изхвърлянето на CO2. Замърсяването е най-вече в градовете. В градовете пък е най-вече в центровете. Където пък замърсяването е най-вече при светофарите. Там електромобилите могат да помогнат. ДВГ при ускоряване работи в силно неоптимален режим и изхвърля много вредни емисии. Но не е нужно електромобилът да е пълен. Хибридите, с всичките им предимства пред пълните ЕА решават проблема. Тръгват на батерия и след отдалечаване от кръстовището (или въобще излизане от центъра) плавно преминават на ДВГ без ускорение, без преходни режими, далече от носовете на нещастните пешеходци и наблизоживеещи. Общите CO2 емисии - количеството им зависи от общата енергия и начина на нейното добиване. Има си някакво количество енергия, което трябва да се изразходва, за да се премести един тон товар на един километър. Дали с електромобил (с всичките му огромни недостатъци), дали с ДВГ (също с недостатъци, но и предимства) - все тая, енергията е една и съща, независимо дали ще дойде от бензинов резервоар или батерия. За намаление на общите CO2 емисии ЕА могат само да навредят. Не мога да разбера, защо авторите на статията не го кажат, ами го усукват. Та така - два отделни проблема са. Когато имаш два отделни проблема, които поотделно са решими, най-тъпото нещо е да ги обединиш в един - нерешим. Ама зеленяци, сър, толкова им разбира главата !

А какво стана със зелените площи и всички разстения и дървета? Секат се поголовно, а с какво се хранят те основно? За фотосинтеза да сте чували нещо? Електрокар замърсява само за произвеждането си толкова, колкото нормален автомобил за около 40 години работа. Да сложим ужасните електромагнитни излъчвания, които ги имат, и звъненето на ПВМ-а, което за мен е ужасен шум. После кое е който и да е електрокар струва повече от на обикновен автомобил? По-тънките гуми, скапани евтини и ЛЕКИ материали може би? Може би един електродвигател е по-траен от ДВГ дори на ВВ, дето са вече съвсем тел и канап? А може би е по-скъп за производство? Истината не е в непрекъснатото произвеждане на нови таралясници, а в поддръжка на вече произведените. Това е зеленото решение. Щото от едни години насам всичко тъпче на едно място, а за дизайните да не коментирам колко напушен трябва да си, за да ги приемеш. Ама това не е изгодно за едни лобита, всичко е пари и интереси, и фалшиви новини за масите, за да се пробута поредната откачена идея. ДВГ е изчерпано откъм развитие, най-много да направят глава с ел.клапани, за серийно производство, без разп.вал., което би било последната точка от развитието му. И ще иде много по-малко мед, и други скъпи ресурси, отколкото за един двигател за пералня, с размерите на двг, с живот до 200 000 км макс, щото не бива да забравяте и контролираното остаряване, клоето се влага за жалост навсякъде вече.

Когато започнат разговори за електромобили, най-вече се дискутира "екологичния потенциал". Подминават се още много, изключителни техни качества и предимства: -Свръхопростена двигателна тяга -Дават ви мигновен максимален въртящ момент -Ускорение под 4 сек/100 км -Много по-малки ангажименти за поддържане и ремонт -Опростено, елегантно управление Приемайте електромобилите с усмивки. Бъдещето е тяхно.

Като станат по 2-3000 Евро втора ръка може. Колко хора имат пара за нов автомобил? А колко от употребяваните ще имат нужда от нови батерии? То и на запад не всеки може да си позволи нова кола. И това е само част от проблемите. Така че това още дълго време ще остане утопия.

е да вдигнеш от 0 до 100 за 4 секунди....в града ли, където най много 70-80 да е на булеварда или на магистралата, дето се движиш с над 100 вече. Кажи и че марката трябва да е BMW и на всички ще им стане ясно неоспоримостта на аргументите ти.

_stankow

-Свръхопростена двигателна тяга Не е вярно. Особено при хибридите, там е двойно усложнена -Дават ви мигновен максимален въртящ момент Предимство на електродвигателя. Но за какво ѝ е на лека кола ? Да пили гуми ? Голям момент е нужен на трактор, на камион - да потегля натоварен по нагорнище -Ускорение под 4 сек/100 км В масови автомобили ?? За какво ? Или в луксозни ? -Много по-малки ангажименти за поддържане и ремонт Пълна илюзия. Точно колкото и на другите автомобили. С добавката че сервизите за тях ще бъдат в пъти по-малко и цените - в пъти по-големи -Опростено, елегантно управление Кое е това, от управлението, електрониката, ергонимиката, което електромобилът го има, а автомобилът с ДВГ го няма ? - Приемайте електромобилите с усмивки Да, подсмихваме се. Особено на техните апологети :) - Бъдещето е тяхно. Хибридите имат бъдеще. Пълните електромобили - само една тясна ниша на луксозни парвенюшки автомобили. Каквито неофитите са дълбоко убедени, че ще карат. Дано. Но пълните електромобили няма да определят бъдещето.

елмобилът е като жена без цици и комп без интернет. върши работа, но нема да ти достави удоволствие и да те направи щастлив.

Някой ми е сложил 4 минуса ...Сигурно зелените каки искат да духат....в перките де....

Малко са ти минусите за глупостите които си написал.

Всъщност възобнлвяемата енергия също НЕ зелена! ВЕЦ прецакват живота по реките! Перките убиват стотици птици и създават ужасен шум, който е бич за жовинките наоколо! Панелоте пък се правят от мръсни материали, които са на изчерпване! Водорода е една идиотия! Общо взето, всичко е еднс грандиозна лъжа и измама!

Я колко разбира експерта? ВЕЦ не прецакват живота по реките. могат само да създадат изолираност на системите. Перките убиват в пъти по-малко птици от Тецовете с отровите. Шумът не е силен и е доста по слаб от шума от напорите на вятъра. Панелите е правят одновно от Силиции и съдържат много по-малко мръсни материали от петрола. Идиотията водород захранва Слънцето..

но там май става. Термоядрен синтез - нито караш ток за да си направиш Н2 от електролиза на водата, нито караш Н2 до някъде.... та - там е водород дето захранва Слънцето, а тук е модерна идиотия, за сега.

_stankow

Шумът от перките е убийствен. Отидете, приближете се. Тъп удар при всяко преминаване на лопатата. Да не дава господ да ви построят близо до вилата нещо такова. Пък за пейзажа да не говорим ...

боли ме фара за емисиите, важното е, че са приятни за каране

Отоплението на тези електрички на кюмюр ли е!?!

Мен ме интересува новия внос! Нещо на 15 години карано от някоя баба германка до магазина.

О, йес - 15 годишна електричка - 50 евра, ама се продава с кабела - 5500 евра! Ако не искаш кабела - има и педали.

Много е добре...но, прибираме се и почваме тотално зареждане иии кво правим с елекромрежата ,с производството на ток.

_stankow

За да заредите 50 kWh батерия за 8 часа (по-бързо не бива, ускореният заряд я износва), та за да я заредите за 8 часа, като сложите КПД-то на зареждачката ви трябват 7 kW мощност. Всички домашни инсталации са предвидени за 230V, 16 A, демек ако изключите бойлерите и радиаторите (зимата ?), имате 3.7 kW без да паднат предпазителите. Демек точно половината. Откъде другата половина ? Ще зареждате 16 часа ? А ако на сутринта трябва да пътувате ? А ако искате бърз заряд за 4 часа, откъде ще вземете 14 kW ? Т. е сегашните домашни електрически мрежи просто не стават за електромобилизация. Трябва да имате трифазен ток, трябва да имате втори автомобил, демек да имате отделна къща с два гаража. Колкото е процентът на такива къщи в България, толкова ще е процентът на електромобилите. Единици проценти. СЛед 20 г.

Защо си мислиш че трябва да зареждаш в къщи Ел. автомобила си? По същата логика ти в къщи бензиностанция имаш ли?

Дир, благодаря за изчерпателната статия, която показва и другата страна на медала. Малко медии си позволяват. По темата: Вярвам, че залитанията по крайности вредят и диверсифика̀ция му е майката. Не трябва да залагаме само на една технология, а в напредъка на всички. Както разбрахме да преправиш една стара кола на газ или биодизел и да я караш още 10-15 години, ще донесе по-малко последствия за природата, от колкото да я изхвърлиш и да ти произведат електричка

_stankow

А защо ние да я преправяме ? Защо не ги произвеждат фабрично ? Има ги, но защо се спъва тяхното разпространение ? Защо не се рекламират ? Защо не се правят данъчни преференции ? Защо се спъва газификацията на страната ? Колко са метанстанциите, та ще строим електрозарядни станции ? Защото в България става това, което е изгодно на немските концерни и немската нация. Не това, което е нужно на нашата страна !

Абе какви са тези тъпи въпроси към няколкото милиона клошари по тези земи!?! Я пишете там нещо за новите миснистри, за някоя чалгаджийка и т.н.

И колко батерии са нужни на един електроавтовобил за да се изплати в зелено? Щото тоз опит от продажбата на автомобил с по два двигателя на Ванкел.. Го видяхме да какво доведе..

Ковида така и зелените са на ход Пълно подчинение на офците

гигафабрики вие почнахте и нов език да измисляте

Хора бизнес а колите са ..............к

Стига ли един живот, човек да си купи нов автомобил в БГ!?!

Не стига Няма шамс

Аз имам въпрос към специалистите: Колко батерии трябва да създам за да мога с тяхна помош да захраня завод за производство на батерии и да произведа по - голямо количество батерии от колкото имам в момента ?

Електромобилът е “зелен” само дотолкова, доколкото не разнася мръсотията навсякъде. С други думи, имаме едно концентрирано замърсяване в суперзамърсена Стара Загора, където произвеждат тока, за да се ширим начисто всички ние от останалата част на България. Към замърсяванията трябва да се добавят, както други вече казаха, и тежките метали от батерията, но и това са концентрирани замърсявания. Много добра беше и забележката за дизеловите двигатели. Така, памучната мафия унищожи ленената продукция и сега с лупа трябва да търсиш ризи или чаршафи от лен. Всичко е борба между мафии. Видяхте защо избухнаха протестите във Франция и други страни. Ами, то мъжът на нашичката хубавица Урзула фон дер Лайен сам бил собственик на акции в компании, които произвеждат ваксините. После се чудѝ защо бил този натиск да се ваксинираме.

Малко хора знаят, че тревата е била забранена за да могат Дюпон да си продават найлоновите въжета. Хайде черните и мексиканците ги топят, че напушени изнасилват белите були... Хоп конопа забранен... Хоп Дюпон преуспява и всички изкупуват модерната продукция. И после слушаме как всички млади пият наркоман. Целият свят се движи от големия бизнес а масата вярва в приказки от 1001 нощ като изключителната загриженост на правителствата към благополучието на населението.

_stankow

Къде пък видяхте "замърсена Стара Загора" ??????? Че чак пък "суперзамърсена" ???? Ходили ли сте изобщо там, или го карате само "по материали на дойчевелето" ?

100 статии за автомобили и половин за зарядните станции по магистралите които са захранени с жици колкото да захранят два бойлера 4 помпи , 30 крушки и два хладилника. А обяснете как ще зареждате 60 автомобила на 30 минути. Щото те по толкова ще идват.

По 60 коли ли има на бензиностанция? Като тръгна към морето повечето бензиностанции стоят празни. Да не говорим, че една Тесла минава 500 км с едно зареждане и обикновено всеки ще се подготви домашному за път.

ще опъне жиците от осмия етаж на блока, за да зарежда теслата долу. глупости на н-та степен

_stankow

За 500 км пробег ви трябва понe 80 kWh батерия. Която за да я заредите за 8 часа са ви нужни 10 kW. Домашната мрежа дава само до 3 kW, това са 230V по 16А. Откъде ще вземете другите 7 kW ? Ами няма откъде. Та послушайте малко, стига с тези наивности ! Вие накъдето сте тръгнали, ние оттам се връщаме !

В неделя се прибирах от Созопол към София. На доста от банзиностанциите имаше опашки, на някои и от 20ина коли. Аз не го разбирам това, на бензиностанциите спирам за почивка, зареждам дизеларката като тръгна и после мога да заредя пак в Прага. Но опашките са си факт.

Електромобилите са поредната и НАЙ-ГОЛЯМА измама от както свят светува. Колко въглища, нефт и газ ще трябват, за да могат да вървят както бензиновите и дезеловите, никой днес не може да каже. Но, че ще бъде на ПОРЯДЪК повече от днес, е 100% ...

Ма те вече вървят по-добре.

Стига ли един живот на електромобила, за да изплати създаването му?

Затова и не си успял да разбереш. Само създаването на ел автомобил с батериите замърсява колкото дизел за 20 години. Като имаш предвид, че батериите след 5 години са вече тотал щета и за смяна, всъщност положението е много зле. Ако измислят някакъв невероятен напредък с батериите ще е друго, но за момента масовостта на елките е безумие.

За създаването на електромобилите си може би прав, но за батериите категорично не си . Карам електрически бус нисан и батерията си е 6+ все едно е нова . Пробега е като за нова кола. Друг е въпроса кой колко "газ дава".

Няма нужда да го четеш трети път. Абсолютна минавка. Докато го направиш замърсяваш много повече а като почнеш да плащаш направо ти се реве. За града става на близки разстояния.

А стотиците ветрогенератори в северозападна Европа се оказва , че са възможна причина за промяна на въздушните течения, задържане на влажния океански въздух и предизвикване на обилни валежи в тези райони. Въобще не е изследвано как се отразяват на завихрянията и налягането, но ако се окажат с вторични ефекти ще е доста конфузно. И ще се премълчи...

Панели са боклук. По евтино от атомната енергия няма

Евтини като финансов измерител е иррелевантно. Защото финанси се печатат и/или цъкат електронно. Но виж относно ефектът върху природата си е реално измерим. Към момента сякаш наистина атомната енергия си е най- подходящия баланс между удобства и природни опазване.

И много други страни държавата подпомага купуването на електричка с 10 000 евро, тук нашите ти дават да паркираш в зоната. Това е. Ем, няма как да стане.

Защо трябва от нашите данъци да плащаме на някой, за да си купи нов автомобил?!? Бих казал, че е соста глупаво това!

По принцип има някакъв резон в идеята им. Знаеш ли колко струва операция на белите дробове? В смисъл на нзок колко им струва, които пари ги плащаме ние пак. А има и други белодробни заболявания причинени от изгорелите газове. На село защо е чист въздух - щото са малко автомобилите и няма индустрия. Хубаво би било в града да е така. Идеята е благородна. Но нереализируема в близките години и вероятно десетилетия. Та и те само залудо плащат.

Пръчката и моркова. Моркова е държавна субсидия за електричките (дет в България, под мъдрото ръководство на мутрята я няма) Пръчката е спирането на производството и вноса на ДВГ.

Върло добро смо играли али немали смо шансе

НЕ можете да разберете, че идеята изобщо не е свързана с екология, а със зависимост. Дизела го нападнаха първо, защото дизеловият двигател може да работи с всичко, което успее да впръсне през дюзите. А истинският дизелов двигател няма нужда дори от ток, за да работи. Това значи независимост, а кой сега иска да сте независими? Никой не го интересува ни кпд, нито нещо друго, просто с електрокара може да бъдеш изключително лесно и бързо контролиран, просто оставаш без ток. А че, дизеловият двигател изхвърля в пъти по-малко гадости от бензиновият, и е в пъти по-траен, е добре прикриван факт. Едното работи добре САМО на ламбда 1, другото работи на бедни и преобеднени смеси, за КПД, особено на ХДИ-моторите, които дори не могат да загреят (тоест липса на излишно разсейвана топлина), изобщо не коментирам. А електрокарите работят на въглища и перки, след Фукушима, и на АЕЦ преди нея.

Спри да се дрогирал. Дизела е много по-вреден и опасен за здравето заради ФПЧ и азотните окиси спрямо бензина. Да, КПД на нафтата е по-високо от бензина, което води и до малко по-малко виглеродни окиси, но до там. Дизелите трябва да бъдат забранени в градовете като за начало.

За ДПФ филтър да си чувал?