СОС одобри актуализирания Бизнес план за 2020 г. на "Топлофикация София"
Дружеството планира подобрение на финансовия резултат за 2020 година с около 32%
"Топлофикация София" получи одобрение на актуализирания Бизнес план за 2020 г. от СОС. Той беше изготвен след решенията на КЕВР за утвърждаване на ретроактивните цени за природен газ, топлинна енергия и електроенергия.
След тази промяна в основни параметри се наложи и промяна в планираните общите приходи за 2020 г. Те са с около 16 % по-малко спрямо отчета към края на 2019 г. Прогнозираното намаление е в резултат на значителния спад на цената на природния газ и съответно утвърдените по-ниски цени на топлинна и електрическа енергия.
Около 64% от общите разходи на дружеството включват разходи за горива за производство (46,54 %), разходи за квоти за емисии (10,63 %) и разходи за неустойки по плащанията за природен газ (6,52%).
Въпреки тези данни дружеството планира подобрение на финансовия резултат за 2020 година с около 32% спрямо този за 2019 година, а още през следващата година да се постигне положителен резултат.
Една от мерките, заложени в Бизнес плана, за оптимизиране на разходите е намаляването на администрацията в дружеството с 20 %.
Успешното въвеждане на интегрираната информационна система ERP SAP позволява оптимизиране на процесите и човешките ресурси и ще осигури по-бързо и ефективно обслужване на потребителите. Благодарение на новата система се интегрират отделните софтуерни продукти, бази данни и процеси, които са ключови за дружеството. Някои от основните предимства на новата система са повишаването на оперативната ефективност и осигуряването на единен източник на информация за различните отдели в дружеството.
Дигитализация и модернизация на Топлофикация ще позволи от една страна оптимизиране на разходите, от друга - увеличаване на приходите.
В актуализирания Бизнес план за 2020 г. са посочени и основните проекти за периода 2020 - 2024 г. Те включват изграждането на инсталацията за оползотворяване на RDF, както и на когенерационни модули. Модулите ще осигурят производството на електрическа и топлинна енергия и ще подобрят техническото и икономическото състояние на дружеството.
Ефектът от замяната на нискоефективни мощности със съвременни ко-генерации ще позволи произвеждане на почти три пъти по-големи количества електроенергия за период от 4 години и повишаване на приходите от продажбата ѝ с до 2 пъти и половина.
В Бизнес плана е предвидено дружеството да продължи с успешно въведената практика да продава 100 % от произведената електроенергия на свободния пазар без посредник, както и активно участие на газовата борса. Целта е още през следващата година чрез търговия на газовата борса да се осигури до 50% от необходимите количества газ на конкурентни цени и да се постигне диверсификация на доставките на природен газ.
НАЙ
The Economist: Покупката на Гренландия от САЩ може да се окаже сделката на века
Бизнес и синдикати блокират София, магистрали и ГКПП-та, ако няма компенсации за тока
Отвъд сензациите: през 2024 ПроКредит Банк преобрази начина, по който правим бизнес
Временно спряха доставките на азерски газ
The Economist: Покупката на Гренландия от САЩ може да се окаже сделката на века
Бизнес и синдикати блокират София, магистрали и ГКПП-та, ако няма компенсации за тока
Петър Ганев: Реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро
Сметките за битовите ток и газ в столиците на ЕС са намалели спрямо декември преди година