Урсула фон дер Лайен призова Китай за премерен отговор на американските мита
ЕС се опасява, че Пекин ще пренасочи износа си на евтини стоки от САЩ към Европа
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Китай да избегне ескалацията и да намери чрез преговори решение на проблемите, предизвикани от високите мита в САЩ, които обяви президентът Доналд Тръмп. Това е заявила Фон дер Лайен в телефонен разговор с китайския премиер Ли Цян, предадоха световните агенции, позовавайки се на изявление на ЕК.
По време на разговора Фон дер Лайен е подчертала отговорността на Европа и Китай, като два от най-големите пазари в света, да подкрепят "една силна реформирана търговска система, свободна, справедлива и основана на равни условия", се посочва още в изявлението.
Председателят на ЕК и китайският премиер са обсъдили създаването на механизъм за проследяване на евентуално пренасочване на търговията, причинено от митата.
ЕС се опасява, че Китай ще пренасочи износа си на евтини стоки от САЩ към Европа, допълва Ройтерс.
Във връзка с това Фон дер Лайен е акцентирала върху "съществената роля" на Китай в борбата с това "евентуално пренасочване", особено в сектори, които вече са засегнати от глобалния производствен свръхкапацитет.
Миналата седмица Тръмп въведе допълнително мито от 34 на сто върху вноса на китайски стоки като част от високи ставки, наложени на повечето търговски партньори на Вашингтон, с което общите тарифи в САЩ за внос от Китай достигнаха 54 на сто. Китайското министерство на финансите обяви, че в отговор ще наложи ответни мита от 34 процента на всички стоки, внасяни от САЩ, като мярката ще влезе в сила от 10 април. На свой ред Тръмп заплаши с допълнителни 50 на сто мита върху китайските стоки, ако Пекин въведе своите ответните тарифи.
Стратегията на ЕС за митата
Европейският съюз не създаде проблема с митата, а се опитва да го разреши, заяви междувременно говорител на Европейската комисия. Не искаме мита, стремим се да ги избегнем, добави той на пресконференция в отговор на въпроси, свързани с обявените от САЩ търговски мерки.
Говорителят уточни, че през 2019 г., в първия мандат на президента Доналд Тръмп, комисията е била упълномощена от държавите в ЕС да преговаря с Вашингтон за нулеви мита за автомобилите и промишлените стоки. По неговите думи вчера председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и еврокомисарят Марош Шефчович само са отбелязали, че тази възможност остава открита. В известен смисъл се въртим в кръг с администрацията на Тръмп, обобщи говорителят.
"Искаме да преговаряме със САЩ, за да избегнем митата. Няма да отстъпим от европейските стандарти, например при храните - нито за САЩ, нито за когото и да било друг", каза говорителят.
Той уточни, че утре държавите от ЕС ще гласуват предложените от комисията ответни мита за стоманата и алуминия. По неговите думи, ако бъдат одобрени, те ще влязат в сила най-вероятно от 14 април. След това ЕК предвижда да предложи отговор за митата за автомобилите, добави говорителят. Взимаме всякакви мерки стъпките, които предприемаме, да доведат до минимални отражения за ЕС, поясни той.