Развитието на българския ВЕИ сектор минава през законови промени
Само така може да се започне сериозна декарбонизация, която Европа подкрепа. Но трябва сериозно да се внимава с водните централи и тяхното бъдеще
Обратно в новинатаКоментари - Развитието на българския ВЕИ сектор минава през законови промени | Бизнес.dir.bg
Коментари
Грийн транзишън е за балъците. Само Франция има 56 атомни реактора, а вие си мислете че всички ще минат на вятър и слънце
Мислех, че трябва развойна дейност и иновации, за да се развива даден сектор, ама изглежда вече не е модерно.
Защо тока от Вейци и Соларци е толкова скъп , защо държавата го дотира ? Може би зареждат слънцето с гориво ? Може би дуат бузи да дуат у перките ? Защо не са на свободният пазар нали е капитализЪм , но май защото 156 депутати са в играта ?
Специално в Бг колко декари плодородна земя съсипаха тия краци инвеститори в соларни електростанции нее истина. И държавата им плаща вместо да ги гони и санкционира!
Колко земя съсипаха от отровиха рудодобивните предприятия, тецовете и невтохима? Колко хора отровиха? Колко деца умират всяка година в Стара Загора от замърсяването? И всичко това само, за да се краде и крадците да ви плащат да пишете простотии. Всяка година БДЖ товарни превози и Марица Изток ни струват по 1 милиард. Вредните странични ефекти никой не си прави труда да изчисли - милиарди са. Колко хора са болни от сърдечни заболявания и различни видове рак в Златица и Пиродоп. Ама соларните панели съсипвали земята - лъжи за пари.
По стар комунистически обичай отново ще подтичваме след държавите с такава енергия.Нищо ново не очаквам.Само пожелания, обещания и ...до тук. Това сме ние.
на морето да прайш,ветърни мелници е колкота да прайш от вълни ток!!! вече 10 дни у варна нема ветър и вълни? и ко прайм ся?? май -взимаме от енергото и продавами -2-5 пъти по сксъпо,даже и вечер от слънце,Ва!!!
Големия проблем е, че руснаците няма да има на кой да си продават газа и ядреното гориво. От там и глупостите, които се пишат тук и на други места. Няма друго бъдеще за енергийната ни система освен ВЕИ. Това е единственият път към енергийна независимост за България. Соларните централи са с най-ниска пазарна цена на тока в човешката история. Тексас- цена на едро 4,2 цента и Саудитска Арабия-2,9 цента на киловат. България е малко по на север от Тексас, но цени на едро около 5 цента за напълно постижими при сегашната технология. Както соларните панели, така и ветрогенераторите се развиват постоянно. Тази година в пристанището на Ротердам беше инсталиран най-мощиният ветрогенератор в историята -14 мегавата максимален добив от една перка. Масово достъпните соларни панели вече са с максимален добив от над 400 вата на час. Батериите са с рекордно ниски цени - средна цена за 2021 г. - 137 долара за киловат. Няма връщане назад.
"...при лоши метеорологични условия и мъгла системите осигуряват до 70% от нужната енергия за сградата.." Чиста лъжа ! Имам 5 KW инсталирана мощност на покрива на къщата и когато е мъгливо или облачно не дават повече от 200 W
Поредната платеНа лъжа! ВЕИ централите не произвеждат евтина енергия! Тяхното създаване, поддържане и утилизиране не е нито евтино, нито безвредно за природата. А някои въпроси по рециклирането на отаботилите системи не са и решени. Същото важи и за големите акумулатори. А шумът и вибрациите от перките, а изгубената земеделска земя и водните площи, заети от фотоволтаици и превърнати в блата?... Човекът пак се помисли, че е по-велик от Твореца и мооже да променя природата безнаказано, воден от добри намерения (или пък от поредната алчност и възмоожност за бързо забоогатяване, прикрито под "благоородни" намерения?)...
За еднофамилна къща може и да осигуряват 70% но за жилищен блок от 7 етажа например е немислимо. Площа на покрива е най малко крайно недостатъчна съотнесена към потреблението на 20 домакинства например.
Много ясно се казва в статията, че основния недостатък на зелената енергия си остава непостоянството. Търси се решение в т.нар. системи за съхранение на енергията. Недостатъка на тези системи е, че оскъпяват системата като цяло, просто акумулаторите струват пари. И понеже се говори и за домакинствата ще ви дам едно предложение което е вече реализирано и работи. Това което е най-лесно за монтиране са соларни електрически панели и свързването им с допълнителен нагревател в бойлера. Тази система не изисква инвертори и акумулатори - това спестява доста пари. Единствено се монтира един краен изключвател по темперарура, за да не прегрее бойлера. Когато няма слънце се налага ползване на ток от мрежата. Подобна слънчева инсталация не исиква почти никаква поддръжка. Прекарването на кабел е лесно в сравнение с прекарването на тръби в сравнение с водогрейните инсталации. По груби изчисление подобна инсталация се изплаща за 3-5 години. Зависи от цената на соларните панели, защото те са най-скъпи.
ВЕИтата са измамата на века. Схеми за точене на пари от държавата! Узаконено доене на народеца. Пошза би имало ако държавата стимулира веита които се ползват за лични цели защото там измамите няюа да минат. Но когато може да се гепи от държавата българските тарикати бързо надушват и се възползват.
Първата ВЕИ ще е у Перник а втората в Банкя и Драгалевци за Боко и Мавъра най големите демократи ,чехъла е уреден в Гърция и него цвъко и томчо не ги броим
...И пак стигнахме до онази крилата фраза..." Това което аз съм построил- вие не можете да го боядисате...."....
Изпитвам смесени чувства. От една страна ЕС се самоубива - което ме радва. От друга и ние сме в тоя кюп - което ме плаши. Но, като се замислям 30г демокрация май стига... време е да свършва този скучен цирк.
Поредната зеленикава бълвоч. Истината е че дори и сегашните цени на се задържат соларките, произвеждащи енергия когато има слънце а не когато е нужно ще бъдат проблем за всяка енергосистема. А защо няма субсидии за атомни и газови централи? Вертоятно защото плановете на зелените човечета в Давос са по-други.
Пълни глупости. Електроенергията трябва през деня, точно като работят соларките. Вечер и сутрин им пикове, които могат да се поемат от батерии, ПАВЕЦ и ВЕЦ. И остава базовата електроенергия през ноща от АЕЦ и ТЕЦ и други малки източници, като малки ВЕЦ и Вятърни централи. АЕЦ са субсидирани - разходите по утилизацията и съхранението на отработеното горивао за десетки хиляди години се поема от държавата.
Страшни глупости пишеш. Точно като човек с хуманитрано или икономическо образование. Т.е. пишеш за неща от които нищо не отбираш.
ами направо невероятни...Човекът хабер си няма от енергетика,но е фен на "зеленото" и пише...То батерии,ПАВЕЦ,вентилатори и т.н.....Много поздрави имаш от Тексас и Калифорния,да си жив и здрав да се ограмотиш малко и да спреш да пишеш глупости...
Днес съм ти нещо като трол - та въпрос към теб - колко киловатчаса ток се вкарват в един ПАВЕЦ, за да се изкара един киловатчас? Дай цифричката. Търих я по просторите на интернета и не я намерих. Иначе за акумулаторите мога да ти я кажа и аз - веригара преобразовател - изправител - акумулатор - инвертор - преобразувател ако целим напрежение и ток с добра синусоидална "форма" гълта поне 15%. Тоест за да изкарам един киловатчас, трябва на входа на подам 1,15 киловатчаса.
Платени статии!! Държавата постоянно ебава зелената енергия и ограбва безогледно и нагло производителите на зелена енергия!!!! Така ще бъде и занапред по наще ширини!!!! Държава. А крадците и балъците!!! За политиците с ВЕЙ да им еба майката!!!!
Пробив в декарбонизацията ще направим само ако накараме италианците да спрат да ядат паста карбонара. Но, отвъд шегата единствената перспектива е атомната енергия,
Атомната енергия не е переспектива. Тя е обречена. След 100-години няма да има гориво. А Слънцето и съответно ВЕИ ще имат гориво милиарди години. АЕЦ е само помощна технология, да поема базов енергиен разход. Тази година урана поскъпна с 50%. При очертаващите се 50 нови блока следващите 2-3-4 години ценатата му ще почне да расте неудържимо. Ако всички започнат да правят АЕЦ ще имаме катастрофален растеж на цените. Докато при ВЕИ цените вървят само надолу.
рече и отсече. Много по-рано ще се появят нови технологии да решат проблема. Кой ще ти чака толкова години.
Дада, да си чувала, че от урана в момента се вади една много малка част от енергията му, защото процеса се спиа, за да добиват няколко господа-другаре плутоний за атомните си бомби. Ако плутония се "изгори" ще имаме още много енергия. Въобще ако се "изцеди" цялата енергия от урана, то ще има за още много време. Като-най прост пример - отпадъка от АЕЦ като нашия "Козлодуй" може да работи още толкова, ако се вкара в реактори "Канду". След което отпадъка от "Канду" реакторите може да се преработи и след извличане на всички разпадащи се изотопи, да се ползва пак за гориво.
На тия с фотоволтаиците за милиони трябва да им бъдат начупени панелите. Ако ще и после да сме на режим на тока.
Червиви са от фотоволтаици. Чудят се какво да си правят парите. Нямат нужда от нищо повече. Но народа е все по-беден.
Преди един АЕЦ и два огромни ТЕЦ-а не стигаха за икономиката базирана на индустриализация! Сега тоя дето духа и малко слънце стигат за цялата икономика базирана на проституция, наркотици и бърсане на стари задници.
Не знам талибан ли си, но определено си тъпак. Германия произвежда 50% от електроенергията си от ВЕИ. В момента консумираме електроенергия колкото при СОЦа с малоумните мегааводи, а сега изнасяме продукция за 30 млрд евро или над 20 пъти повече от тогава.
но благодарение на мозъци като теб цената в Германия е 30ц/Квч..засега...И както се вижда,май няма да спре дотам..Защото са супер "еко",нали...Сигурно французите са много тъпи,че нямат никакво намерение да си затварят атомните централи?И словаците,че напук на австрийските протести ще строят АЕЦ на Дунав?Или просто са реалисти и не им се стои на тъмно и студено?
Ние сме единствената страна в света където по времето на Вожда-слънце соларните паркове отчитаха произведения ток все едно Слънцето е в зенита по 36 часа в денонощието.