„От врата до врата“ и цифрово плащане: В Швеция почти всеки кен или бутилка се превръщат в нови
Създадена през 1984 г., депозитната система на скандинавска страна се обновява ежегодно и се превръща в пример за мащабна кръгова икономика
Обратно в новинатаКоментари - „От врата до врата“ и цифрово плащане: В Швеция почти всеки кен или бутилка се превръщат в нови | Бизнес.dir.bg
Коментари
Живея в Канада от 1990 година, тук винаги е имало такива автомати за връщане на амбалажа! В България май наистина сте аборигени.
"Да изпиеш напитката си и да върнеш бутилката или кенчето във вендинг машина, срещу което да получиш монети, е може би най-лесният и стимулиращ за потребителя метод за повторно оползотворяване" Леко послъгват, парите са ти взети предварително, като върнеш бутилките ти връщат парите, просто.
Ганя купува и се срамува да си върне бутилката Ганьо купува от кварталния магазин едно и също нещо за 3.40, вместо за 1.90 на промоция - нали, "прияло" му се е. Ганя дърпа кредит, който преизплаща - заплатата все не стига Ганя кара с 10 годишни гуми, не гласува, защото нямя "оправия", всички са му виновни Ганьо даже и да е "IT" /айти/ мрази Windows..., прави бло-уджоб на Линукс Торвалд
Ще вземеш още една каса... тази предната като си я изпикал, ще си търсиш къде да върнеш амбалажа.
"Ганя" е в родителен падеж. Примери: "на Ганя", "у Ганя", "за Ганя"... Във всичките ти изречения правилно е да се пише "Ганьо".
Връщането на стъклени бутилки не откритие на 90-те години. Бутилки от мляко, олио и всякакви напитки, бурканчета от кисело мляко се връщаха и преди 90-те години - при социализма. Тогава нямаше пластмасови опаковки. Имаше прясно мляко и плодови пресни млека в найлонови опаковки. Появата на пластмасови опаковки и найлонови торбички, на кенчета беше революционно. Резултатът - мръсна околна среда.
Съществено е вече и междукрачолната миграция да се отчита цифрово, да е въглеродно неутрална и полово непредразсъдъчна. Цифровката отнема алтернативите и анонимността. Говедата се чувстват преуспели с картичка и смартфонче в ръце, щото са философи, и оковите са тяхната свобода.
В нашия град нито един пункт не желае да изкупува пластмаса или хартия. Инстересуват ги единствено металите.
Тея открили топлата вода...... Още у 1970 у България можеше да се върне бутилката от лимонада....ама новио съюз направи много боклуци и са ви играете на еко меко....
Чета и сравнявам капитализма и комунизма почти всеки ден...не мога да намеря нещо погрешно в Комунизма.. всичко което са правили е правилно..
Четиричленно семейство изразходва средно по 5 пластмасови бутилки вода / бира / безалкохолни напитки на седмица. По 10 ст. всяка прави 50 ст. на седмица или 25 лв. на година. Стъкло: 2 бутилки / бурканчета на седмица по 20 ст, още 20 лв. на година. Кенчета и друг алуминий: 20 лв. на година. Найлонови торбички: 5 лв. на година. Друг полиетилен за опаковки: минимум 25 лв. Хартиени опаковки: 50 лв. Консервативно около 150 лв. на година за амбалаж на боклука. Хората в града които всеки ден си купуват вода и бърза храна навън отиват на 200-300 лв. амбалаж на година. Да не говорим пък за природната цена на всичко това..
мръсотията в България е страшна само се трупа, нищо не се рециклира гнусно е сред природата, гнусно е в градовете никакъв туризъм, никакъв патриотизъм как можеш да освиниш заобикалящата те среда и да не ти пука, че живееш в мръсотия???
Предпочиташ да не ти ги върнат? В някои държави автоматът връща пари кеш, а издава финансов бон. С него можеш да си купиш нещо само в същия супермаркет, на входа на който е вендинг машината.
Очевидно никой няма желание просто да има пълна забрана на пластмасовите опаковки - не ми е ясно защо има такова лоби?!? А се продължава с тази глупост наречена "рециклиране" т.е. събираш разделно и след това изхвърляш 95% на сметището. Но нека да предложа тези нововъведения да се приложат и на бензиностанциите - като искаш 50л гориво да ти го дадат в пластмасови ботилки от 1л и 2л!? Така е по-удобно и практично, нали?
Малко сметки без кръчмар - където съм бил (Австрия, Германия) и е въведена тази система , пласмасата и кенчетата са 3 пъти по-скъпи от стъклото. Пласмасова бутилка(мека като от минерална вода у нас) и алуминиево кенче са 25 цента . Има безалкохолни напитки и минерални води в твърда пласмасова бутилка(за многократна употреба). - 15 цента, стъклената е 8 цента, дори има по 4 от вино , но са рядкост. Бурканче от плодово кисело мляко - също 4 цента.
Какви опаковки да се ползват ? Стоманени , гумени , карбонови, стъклени? Пласмасат е лека и удобна за обработка , предполагам , че това е причината да се избере този материял.
Това , че тук ,в България рециклирането е само на хартия е съвсем друга тема. В много държави го има.
Тази система е предимно за бутилки ,които са за еднократна употреба и подлежат на рецеклиране. Стъклените бутилки почти в цял свят се ползват многократно. 1970 година в България имаше ли пласмасови бутилки, че аз съм роден малко по-късно . Първите , които помня бяха на минерална вода Хисаря по 1,5 литра ,но може би след 1982,83 .
И да не връща директно пари, на касата в магазина можеш да си осребриш бона, излязал от машината.
В България всичко е пародия на дейност , включително и европейските директиви . Днес , изхвърляйки боклука, видях на дъното на празната кофа половин кубик хартия на листа, макар че редомм стоят контейнери за разделно събиране. Нсоколо са нови блокчета, всякакви нови магазини, в тях нови млади хора, които не се трогват от нищо - природа, боклук, съседи, осврн от себе си
"кенчето във вендинг машина," що за думи бе, педи? до 2023-03-26 00:44:30 Предложение (нерегистриран) ще ви кажа! защото от пластмасовите опаковки се печели двойно. за да стане тройно се грижат педерастите и курвите-боклуци от ек, еп на ессср! ето така: като купуваш стоката, задължително увита в пластмасова опаковка ти, като клиент я плащаш, защото тя е като "ваксината" на юдея бурла. демек - не е задължителна. после пак плащаш, като я изхвърляш Разделно, защото те най-накрая я изгарят нейде из страните на оня с пачанга нато-нато танците по джапанки. събират всички пластмаси на едно поле от няколко хектара, заливат ги с бензин и ги палят с високотехнологична запалка с вграден, изкуствен интелект. а тия нашмъркани сополи от ессср, които надминават по интелект всяка кибритена кутийка щели да правят машини за събиране на пластмаса, наместо да я отстранят, но тогава кой ще печели от медийни, педераски палачики. за това сме отредили смърт от врата до врата за педалите, които прекалиха с медийните си слабоумия! Бог с нас
В германия поне, тия машини ги плащат веригите. Тоест същите кауфланд и лидъл както са си платили машините в германия, така ще си ги платят и тука, нии само ще ползваме.
Пластмасата не излиза евтина ако включим процеса на рециклиране. Като бяхме 9мил. амбалажа беше стъклен. Да не говорим как се изменя качеството на продукта и годността му, когато е в пластмаса.
И тук ще има "български модел"! Хитра фирма ще получава милиони от държавата за да имитира рециклиране. Покажете поне един завод за хартия, който е приел поне килограм хартиен отпадък от контейнерите за хартиени отпадъци? Иначе камионите обикалят, фирмите прибират субсидията..... а хартията заровена с другите отпадъци. Това е Българския модел.
Ако щеш вярвай ама в България има два завода за рециклиране на колбаси. Какво представлява ли . Два безкрайни тезгяха от двете им страни работнички. Белят залежалите колбаси от магазини и шведски маси. Мелят се, овкусяват се, оцветяват се, отново се натъпкват в опаковки. Туря се новата дата и на камиона за търговската мрежа.
Преоткриват топлата вода ... По време на соца в специални пунктове връщахме бутилки, буркани и пр. срещу, което се плащаше, събирахме хартия и метал в училищата и със сигурност всички тези ресурси се използваха повторно. А сега в контейнерите за смесени отпадъци метал, хартия и пластмаса накуп, ми е интересно как ги разделят, а в контейнерите за стъкло изхвърляйки бутлките, те директно се чупят, така че после се изразходва допълнителна енергия за повторното им производство. Така че, сегашната система е доста по-изостанала от соца ... Само приказките им са големи... Важното за тах е да се въртят парите, а не да се съхранява природата, уви ...
Имало едно време във всеки квартал на градовете и във всяко село пунктове за издаване на вторични суровини - хартия, употребявани капачки за буркани, дори станиоли от шоколад и др. Получавахме или пари, или тоалетна хартия или нови капачки за буркани. Всеки магазин, който предлагаше напитки в стъклени бутилки беше длъжен да ги изкупи обратно. Сега е безплатно, и тънем в боклуци. Трябва държавна политика....
И ах щастието да живея в Швеция,и знам за какво става въпрос.Във всеки голям магазин има контейнери за бутилки и кенчета Бързо, удобно,излиза бележка,колко пари имаш и от касата на магазина ти дават парите.Сами,че тук държавниците нямат интерес.Нямат интерес да живеем подредено.Пениза е да става все по зле,иначе как ще лапат онези горе.
Ами едно време и шведите са го имали. Сега даже и по-добро им е. Комунистите, които взеха властта след "демокрацията" разграбиха всичко и чак след години ще се върнем обратно където бяхме в това отношение.
Проблем няма, чиста водичка от кладенеца, ракийка от дамаджанките, винце от бурето, Компотчета, сок от бъз ни бутилки ни ПЕТ ни кенчета ни трябват. Тези американски Пепсита и боклуци да ни тровят.
В България само се пише за такива работи, това никога няма дасе случи!!! Отделно някой да връща пари на клиента, абсурд. В най-добрия случай сигурно ще го направят така: връщаш амбалажа и получава едно окуражаващо мерси за без пари
Е това е не само в Швеция и другите така наречени нормални държави е така.Хората отдавна са го измислили и си опазват околната среда.Особено в малките градове няма да видиш кенчета и бутилки от вода да се търкалят по улицата.В по -големите градове е по мръсно но го правят чужденците а не местните хора който са свикнали на дисциплина и отговорност.В България скоро няма да стане щот няма амбиция и желание хората да живеят по нормално и подредено.Позфтав от Германия.
Това добре да се рециклира, но дори и всичките бутилки и кенчета и т.н да рециклирате, това НЕ означава неутралност. Защо? Защото стъклената бутилка ще я претопят ползвайки енергия, най-вероятно газ. Същото е и с автомобилите и всякаква друга техника и всичко което се сетите. Тук във Великобритания разговарях с един който работеше за голяма фирма и се занимава с рециклирането на нещата свързани с фирмата. Твърдеше, че се рециклират 99% от нещата! Веднага го попитах: - Става въпрос за тонаж, нали? Отговора беше - ДА! Т.е 99% тонаж се постигат като бетонните трошки се надробяват, смесват със свеж цимент и отиват за основа на пътища. Но това са много ТОНОВЕ. А колко тежат пластмасовите опаковки и алуминиеви кенчета? Така можем да ОТЧЕТЕМ 99% рециклируемост, а в действителност да замърсяваме много! Освен това силно развитите страни изнасят скрап-метал за по-слабо развитите страни където този метал се претопява ползвайки въглища и газ. Така "развитите" страни са "по-зелени", а страните които претопяват метала са "замърсители". После пак "развитите" страни внасят примерно ламарина от която ще произведат нови автомобили. Реално погледнато най-добър резултат ще се получи ако Света спре да произвежда кратко-живущи стоки, стоки за еднократна употреба или стоки от типа "купи и изхвърли". Всичко което се произведе трябва да е дълговечно, с поне 2-3 пъти по-дълъг живот. Ето ви един пример: Имам принтер, който работи, но трябва да изхвърля, защото искам или не искам ми се набутва нов Уиндоус, който от своя страна не поддържа вече остарели модели принтери. Подобно е и с автомобилите - те са с ограничен живот. Много модели не са достатъчно защитени от корозия за да се по-евтини, производителя да СПЕЧЕЛИ повече, а автомобила да бъде изхвърлен възможно по-скоро и да се закупи нов. Грешката е в т.нар "Консуматорско общество".
Българския вариант на рециклирането са бедните цигани с каруците които преравят кофите за боклук и така разделят всичко което могат да предадат за да изкарат прехраната си. При това и този "бизнес" е на пазарна основа и си има конкуренция.
От скоро станахме толкова екологични, че спряхме да приемаме по пунктовете за рециклиране хартия от реклами която е най-често среща ия хартиен материал.
На това което се възхищаваш в "нормалните" държави го имахме в България. Всякакъв амбалаж се предаваше. Беше чисто и подредено. Но после дойде демокрацията и България леко-леко стана бунище.
Чета коментарите и се чудя.... Как така, при такива капацитети - държавата ни е в такова окаяно състояние?!?
Многократно, щото разбираш ли, трябвало било да се дезинфекцират. Стъклените бутилки се трошат и се влагат в бетон и асфалтови смески
Шведите са далеч в годините след нас в този процес. През 1975 г. във всяко населено място и квартал имаше такива пунктове за вторични суровини. Вместо напред, ние тръгнахме назад!
Вероятно не си излизал в твоята Германия след октобер фест? Или в страничните части на големите немски градове да видиш "чистота". И да, повечето го правят приходящата паплач, но забравяш ключов момент - глобите и събираемостта им! Ако у нас на всяко изхвърляне на боклук през терасата или нелегално на строителни отпадъци в гората се налага и СЪБИРА!! глоба базирана на процент от дохода (същото да важи и за нарушителите на пътя) то отведнъж тия неща ще се пооправят.. Бил съм вече в 10 държави от европа и мога да ти заявя че не са по-малко прасета от нас. Това не са японци... Но там има , или имаше до някъде ред. У нас е ... Е ние объркхме демокрация със слободия във всеки един аспект