Компаниите трябва да полагат повече усилия да привлекат вниманието на кандидатите
Предварителното интервю и видео визитката на WorkTalent.com печелят конкурентно предимство на кандидатите за работа
Серийният предприемач Ивайло Славов, който е и един от инвеститорите и партньорите в WorkTalent.com, новата платформа на Dir.bg за търсене и предлагане на работа и стаж, гостува в сутрешното предаване "Бизнес старт" в "Bloomberg TV" с водещ Христо Николов.
Бяха обсъдени поредица от теми, свързани с тенденциите в развитието на пазара на труда, както и водещите предимства на WorkTalent.
"Изключително интересна е темата за позиционирането на компаниите като добро място за работа. Те трябва да привлекат и намерят точните хора, които биха се вписали най-точно в корпоративната им култура и ценности. Задължително е всички компании да намерят решение как да се покажат като атрактивен работодател", сподели Ивайло Славов и продължи:
"Автобиографията вече не дава достатъчно информация на компаниите. WorkTalent.com им предлага възможност да изискат от кандидатите предварително онлайн интервю и видео визитка, с които те да се представят по-добре и да се опитат да привлекат вниманието им."
Ивайло Славов засегна темата и за изкуствения интелект:
"За всеки човек е полезно знанието за изкуствен интелект (ИИ), то дава разбиране на къде отива бъдещето и как се отразява технологията на икономиките. В подбора на кадри ще се използва ИИ, като помага в проучването на служители. Все още е рано да говорим за интервюта водени от ИИ, тъй като той не може да преценя мотивацията на кандидатите, което е изключително важно за компаниите."
Той коментира и темата за всички основни фактори, които влияят цялостно върху общото състояние на пазара на труда:
"Световната икономическа криза оказва влияние върху планирането на проекти на компаниите и се отразява на страната ни, тъй като много сектори у нас са експортно насочени - към страни, в които се наблюдава забавяне на икономиката или рецесия. Войните оказват влияние върху веригата на доставки, а дигитализацията и трансформацията към прилагането на изкуствен интелект заменят чисто автоматичните и повтаряеми професии, но засилва търсенето на креативни и идейни хора."
Видео от интервюто, можете да видите тук:
НАЙ
Ритейл паркът на "Ботевградско шосе" удвоява площта си
Агрохранителната камара настоява за забрана на влагането на насекоми в българските храни
МФ пласира нов дълг за 100 милиона лева, гони милиард от началото на годината
Най-продаваният продукт на Volkswagen са ... надениците му
Агрохранителната камара настоява за забрана на влагането на насекоми в българските храни
МФ пласира нов дълг за 100 милиона лева, гони милиард от началото на годината
11 финансови пакета ще спасяват закъсалите отрасли на Европа
"Не може да се ръкопляска само с едната ръка": САЩ неглижират преговорите за сделка с ЕС