Коментари - Как ТЕЦ Марица Изток 2 може да се превърне в система за съхранение на енергия | Бизнес.dir.bg
назад

Как ТЕЦ Марица Изток 2 може да се превърне в система за съхранение на енергия

България все още няма ясен план и стратегия в какъв хоризонт ще се откаже от въглищата

Обратно в новината
| Автор : Рая Лечева, 3e-news.net

Коментари - Как ТЕЦ Марица Изток 2 може да се превърне в система за съхранение на енергия | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Тоя пак гледа да лобира за американците с глупави идеи и престъпни намерения.

Фото волтаици а!? Знаем ние кои другари от БСП и ДПС и НДСВ направиха едни централи дето все още сме задължени да им изкупуваме тока на 10-но по високи цени! Така, че фотоволтаици а!? Ние ше плащаме а някои други ще купуват острови и ще правят милиарди и ще ми разправят какви големи бизнесмени са! АЙ СИКТИР!!!!

баси глупостите!

Нови фотоволтаици само ако имат изградени системи за сихранение на енергия при което да могат да осигуряват ток 24 часа в денонощието 365 дни в годината и да продават тока си през борсата! Обществото не е длъжно и не трябва да им изкупува тока на преференциални цени, защото живеем в пазарна, а не в планово-мутренска-принудителна икономика.

Фотоволтаиците не могат да заместят АЕЦ, спрете да лобирате за глупости и да налагате американските идеи от които ще сме енергийно зависими.

Земята ни е плодородна все още ! Използвайте я за производство на храна, което може да е в пъти по рентабилно от това да се покрие с панели! Панелите са за слънчеви държави и пустини… ще продават ток за храна… така ще има баланс

Явно искат да превърнат българския народ в мръзнещи тексакски кучета! Те американците го експериментираха това през миналата зима в щата Тексас!

НА ТОКА, А ДЕЛЕЧ НЕ СА ЕКОЛОГИЧНИ - ОЧЕВИДНО Е, ЧЕ ИСКАТ ПОВИШЕНИЕ НА ЦЕНАТА... WWW.2021-2023BG.EU

Преди време когато тока от фото-фалшивите електроцентрали беше много скъп, една мутра ме убеждаваше, че неговите фалшиви фотоволтайци произвеждали ток и през нощта от лунна светлина. Та го питам какви са тези уникални фотоволтаици, а той ми посочва дизел генератора и казва, че има система за съхранение на енергия, която таботи безотказно 24 часа, 365 дни в годината.

Ей как го измисли бе, народен поет!

Имаше и тецове които купуваха тока от ЧЕЗ по 56 лева МВЧ и го продаваха по 156 лева МВЧ на ЕСО!

Ти май Мариците и на снимка не си ги виждал. Луната виждал ли си я - е същото. Там нищо не може да расте и е практически невъзможно да се превърне в плодотворна земя. Затова именно там трябва да има индустриални зони, нови заводи, фотоволтаици и батериини комплкси. Това е единственото бъдеще на района.

Ей абе поне опорки не ви ли пишат да се водите по тях? Как с фотоволтаици и батерийни комплекси си зависим, а с руски АЕЦ и уран не си зависим? Как с най-независимият източник на енергия измислен до момента си зависим (и от кого и какво), а с ядрен смаоватр, дето му пазиеш отработеното гориво до края на вселената, не си зависим? Ех тия опорки бе.....

Напротив, расте. И то е доста плодородно по рекултивираните площи.

И тия истини трябва да се кажат. Кратко, ясно и точно - централи на въглища, до 10-тина годинин просто няма да има. По много причини. И това като го осъзнаем, тогава може би ще започнем да планираме, какво да правим без въглища. Просто трябва да се осъзнае - Мариците са практически вече в историята. Въпросът не е как да харчим милиарди на година за да ги поддържаме, а какво да правим след като спрат и как да ползваме максимално вече изградената инфраструктура. Друг вариант няма. Споровете за АЕЦ нямат общо с осъзнаването на факта, че въглищата са в историята вече. Мариците са перфектното място за фотоволтаични и батериини паркове - това е май, май единственото им възможно бъдеще. Иначе просто ще остане там една унищожена област, без на нея да има нищо. Нещо (фотоволтаици) или нищо? Точно толкова е елементарно.

Доста по-скъп ще е произведеният ток от комбинация ВЕИ + батерии. Инвестицията ще е огромна. На мен лично ми харесва като идея, но дали някой ще се навие да налее пари в подобно начинание е друг въпрос.

Пос-къп от кое? От милиардите, които започваме да плащаме на година за да съществуват Мариците? Или по-скъп от строежа на нов АЕЦ? Или по-скъп от програмата за рекултивиране и залесяване на Мариците, която ще започне (евентуално) да се изпълнява след 2030? По скъпо от кое?

ВЯТЪР ВЪ ВЕЙ НА БЯЛ КОН!!! МАЛОУМНИЦИ!!!

по-скъп от момента. Аз съм за, но ще е трудно да се обясни на хората едно 100% увеличение примерно

Тоест в момента благодарение на АЕЦ Козлодуй от 1300 грама средните емисии падат на 500 грама, хм какво ли ще е случи ако заработи и АЕЦ белене??? Дали тогава милиардите загуби, който плащаме на американците с данъците си няма да можем да си ги спестим?

Токът само за да влезе и излезе от батериите ще струва към 15 австралийски цента. Там вече имат опит с такива.

като един човек симпатизиращ на Да България,но не гласуващ за тях, бих ги попитал защо искат не само прекратяване на проекта за Белене а и затваряне на АЕЦ Козлодуй??? Защо искат да останем все по зависими от американските тецове и да плащаме все по-скъп ток заради вредните емисии, които на всичкото отгоре вредят и на нас?

Хиляди декари почви около ТЕЦ-овете са замърсени с тежки метали и какво ли още не в резултат на изгарянето на въглища и боклуци в централите. И не говоря за хранилищата към тецовете, а за земеделските земи около тях. Така беше и около Кремиковци навремето.

Алооу, фотоволтаиците, правете си тока и си го продавайте без намеса на държавата! Тогава ще стане ясно "кой- крив, кой-прав"! Нещастни мошеници!

Хиляди декари почви са замърсени с тежки метали и какво ли още не в резултат на изгарянето на въглища и боклуци в ТЕЦ-овете. И не става въпрос за хранилищата към тецовете, а за земеделските земи в региона. Същото се отнася и за земята около Кремиковци навремето.

Изчислено е, че за фото- волтаичните панели инвестицията се връща след 10-12 години! Само че след това памелите трябва да се сменят !

Факт е, че соларките, покрити с 20см сняг не работят. Доказан в практиката беше тази зима в Тексас.

Американската ТЕЦ я грози същата съдба. Значи насоката е ясна - внос на ток.

За да заработи АЕЦ Белене, някой първо трябва да го построи. А за да го построи трбява да има задоволително качествен проект. В момента за последните 40 години има само пожелания и 3-4 "първи" копки. Плюс малко оборудване от руснаците. Причината за всичко това е, че твърде много пиявици искат да смучат от средствата по проекта без реално да допринесат с нещо. Това оскъпява АЕЦ-а до степен чак американските ТЕЦ-ове да произвеждат по-евтина енергия, което е АБСУРДНО!!!!!! Впрочем ако заработи втора АЕЦ с 2000 мегавата номинална мощност ще може да се затворят всички тец-ове на въглища и онея 550 грама на киловат да спаднат до 55 грама на киловат, че и по-малко. Това ще е обаче за една много дебела сума, която превишава всичко платено до момента на американците за тея прословути ТЕЦ-ове плюс въглеродните емисии за идните няколко години. Отделно топлофикационните ТЕЦ-ове няма да изкарват пари от ко-генерация и разликата ще се покрие от познай кой... :D

Пълни глупости. доказано е че се изплащат за 5-7 години при 30 години живот.

мариците, боклук не са горили за разлика от Ковачки. Те с тежки метали няма как да замърсяват, но ФПЧ-то от въглищата е супер опасно само по себе си при вдишване. (за доказателство - въглищните миньори от Перник рядко доживяват до 50).

Доказаха в Тексас, че АЕЦ не работи при минус 10 градуса, щото АЕЦ-а спря. Нали схващаш, колко си тъп? Фотофолтаиците през зимата са с наклон поне 50 градуса и сняг няма как да се задържи. Вятърните централи имаха проблеми заради дъжд и после смъкване на температирите до минус 10-15 градуса в рамките нс няколко часа. Но бързо се оправиха.

Бе намеса от държавата никъде нямаше да има АЕЦ, бе глупендер.

Козлодуй никой не е искал да го затваря. Не ми ясно, всъщност ми е ясно защо лъжеш нагло.

Интересна работа, Козлодуй си работи и при -35 градуса. Изглежда оня АЕЦ в Тексас са го проектирали за по-топло време. Колкото за снега и соларките - виждал съм тези в БГ целите в снежни преспи.

Същата работаа и с фотофолтаиците. Въпроса е, че след като косумацията пада до 2500 МВт дори и днес за 4-5 часа какво ще правим с двата блока на Белене? Ще ги спираме ли? Ама не искате да отговорите на този въпрос. А и редовно вече консумацията през деня е около 3500 МВт, а Козлодуй е 2100. Четете бе дебили. Затова има ЕСО. Или викаш да изнасяме на загуба? АЕЦ Белене ще произвежда на цена близо 30 ст/кВтч първите 20 години, а за целият период на работа, ако не гръмне или ако не я затворим преди това заради неконкурентноспособност ще произвежда на цена 15-20 ст/кВтч, ама ако работи. А от данните на ЕСО ясно се вижда, че я работи 30% от времето, я не.

Много интересно как си ги виждал заснежени при наклона на панелите от 50 градуса. Да не си гледал на някой покрив с наклон 20-30 градуса? В Тексас такива температури не е имало и АЕЦ е бил с открити тръби, които замръзнали. Същото се отнася и за всички други източници. Не са проектирани за такива ниски температури и оттам проблема. Отделно че почти са нямали свързаност с други мрежи, а заради традиционно високите температури нямат и климатици за отопление работещи при под минус 10 градуса и са надули електрически печки. Естествено няма и изолации на къщите и са с единични стъкла.

Къде ги видя панели с наклон 50 градуса? Енергията от слънцето е 900 вата/м2 умножено по косинуса на ъгъла на падане на лъчите. Или не знаеш кво е косинус?

Фотоволтаиците имат цена на производство от под 1 ст на кВтч. Кое е скъпото? Скъпа е началната инвестиция. Ама при 3 млрд загуби на ТМ2 само за година ще се съберат пари за 10 000 МВт мощност. Дори и 10% от денонощието да работят на макс пак ще докарват 1000 МВт.

Ало кретена. Целта е косинус Ф да е 1 демек да е перпендикулярно на слънчевия лъч. Знаеш ли къде е слънцето през зимата? Средногодишното количество на слънчево греене за България е около 2 150 часа, а средногодишния ресурс слънчева радиация е 1 517 kWh m2. Т.е. и тука плампаш глупости. Ае у лево тъпак.

тоз чупи тъпомери ! при3200 мегавата постоянно , ща слага батерии 50 мегавата за един час!! тоя спец да не е счетоводител? изхода е майната му на ес през 2025 година!!!

Е как под 1 ст. от фотоволтаиците а се плаща почти по 0.20 ст на преференциална цена за 30 мвт. централа. В момента зеления ток май ни е най скъп. Кой ще построи фотоволтаична центеала и да продава на такава цена? Това е под себестойност и като се избият разходите за построяването даже. Сега, че политиката е такава зелена, да ама да облъчваме хората, че това е най евтината електроенергия, не.

И кви са тия системи за съхранение на енергията, дето са удачни в тази централа, че не стана ясно.

Е то имаше една централа в пустинята дето беше със стотици декари огледала на стойност 1-2 милиарда, ама мина един ураган и изпочупи огледалата и от централата нищо не остана.

Плаща се толкова заради скъпата начална инвестиция преди 10-15 години. Сега началната инвестиция е десетина пъти по-ниска. Проблем обаче са измислените преференции на БСП за 25 години. Преференциалните цени не трябва да надвишават периода от 15 години, през който се смята, че началната инвестиция е изплатена, но другарите си осигуриха дълъг преференциален период. Освен това за всяка фотоволтаична централа има квота и Всеки киловат над тази квота се плаща по 1 стотинка в момента.

Значи ако видите слънчеви батерии на гръцки плаж и българска нива да знаете,че става въпрос на кражби на европари. Формулата е проста фотоволтаиците за да имат сносно КПД им трябва студ и липса на прахоляк. А това е само в космоса и високо в планините

Защо тая централа не харижем на Илон Мъск за 50-60 милиона лева и той да изгради системата за съхранение на енергия. И без това Тесла има опит в Австралия, а централата при сегашната ситуация е фалирала до края на годината. Поне някакви работни места ще спасим.

А колко струва тока от ПАВЕЦ-а? За един приятел питам.

Що спряхте Белене бе идиоти? Защото Бойко е продажна подлога и щом Хилари му скръцна със зъби се насра! А крадеца Костов даде на американците да построят ТЕЦ Марица изток и сега цял народ плаща за емисиите! Гадове мръсни!

„Зелените“ политики на ЕС ни води към несигурно енергийно бъдеще с високи цени на електрическата енергия до тези на европейския пазар, които ще бъдат непосилни за българските битови и индустриални потребители.