Турция преговаря със Съединените щати да бъде изключена от санкциите срещу Русия, за да може да продължи да купува руски газ, заяви турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар, цитиран от турската частна телевизия НТВ и БТА. 

В изказване след заседание на кабинета Байрактар посочи, че решението на САЩ за санкции срещу "Газпромбанк", частично притежавана от газовата компания "Газпром", може да създаде проблеми за Турция. 

Миналата седмица Вашингтон обяви, че налага санкции на третата по големина банка в Русия - останала досега извън санкционните списъци (малко са такива, сред тях и руското поделение на "Райфайзенбанк"), което "ще направи по-трудно за Кремъл да избегне санкциите на САЩ и да финансира и оборудва своята армия". Наказателната мярка на практика прекратява достъпа на "Газпромбанк" и нейните шест чуждестранни поделения, до банковата система на САЩ и замразява активите ѝ в САЩ.

"Ние можем да усетим последиците. Няма да можем да плащаме, а ако не можем да плащаме, няма да можем да купуваме газ. Нашето Министерство на външните работи продължава преговорите си по този въпрос", каза турският енергиен министър.

В първия ден на този месец Байрактар каза, цитиран от турски медии, че преговорите на Турция с Русия за сключване на споразумение за газов търговски хъб са в ход и той може да заработи през 2025 г.

Създадохме стабилна инфраструктура, която през 2025 г. ще управлява търговска платформа в рамките на финансовия център в Истанбул в партньорство с турската компания "Боташ" и руската "Газпром", посочи Байрактар, като отбеляза, че политическите одобрения и решения са взети от президентите Ердоган и Путин.

Нещо повече, тогава Байрактар изтъкна, че ще има Истанбулски газов индекс (вероятно в противовес на възприетия в Eвропа Нидерландски TTF - Title Transfer Facility) и че "цената на газа ще се формира в Истанбул".

Днес Байрактар заяви, че страната му се нуждае от газ, за да обезпечи търсенето, и напомни, че при санкциите срещу Иран се е прилагало изключение за газа.

"Нашата индустрия се нуждае от газ. Както знаете, в миналото имаше санкции срещу Иран, но за природния газ имаше изключение. Ние искаме такова изключение от САЩ и за руския природен газ", отбеляза турският министър.

Байрактар обърна също така внимание, че стъпката се предприема в края на мандата на президента Джо Байдън.

"Ние не разбираме администрацията на Байдън, която си отива. Остава месец и половина. Лошата страна е, че е трудно тези ембарго да бъдат отменени за една нощ. Ако на Турция не бъде предоставено изключение, целта не е Русия, а Турция. Не е ли така?", запита министърът.

Ройтерс съобщи междувременно, че представители на турските и руски министества на външните работи, търговията и на финансите, както и централните банки на двете страни са имали среща в понеделник, за да обсъдят санкциите на САЩ и тяхното въздействие върху двустранната търговия с енергия.

"Обсъдихме с руската делегация какво може да се направи, за да се предотврати налагането на санкции на Турция по време на този процес и какви ще бъдат последиците от това", каза турски служител, пожелал анонимност, тъй като дискусиите не са били официални.

От първите седмици на пълномащабната война в Украйна "Газпромбанк" изпълнява ролята на "врата към света" за руския бизнес и правителството. През март 2022 г. Владимир Путин издаде декрет, според който купувачите на руски газ от "неприятелски" страни ще трябва да плащат в рубли — и през "Газпромбанк". И досега "Газпромбанк" остана упълномощената институция за обработка на плащанията за газ и по този начин - с изключително значение за руската икономика като цяло.