Газови "колани": В очакване на синьо гориво по интерконектора с Гърция
Накъде ще вървят цените и ще трябват ли икономии?
Обратно в новинатаКоментари - Газови "колани": В очакване на синьо гориво по интерконектора с Гърция | Бизнес.dir.bg
Коментари
България, еля па София, вода гази, жадна ходи. Кво правиме с ГЕОТЕРМАЛНАТА енергетика? За нея ем суровината е евтина, ем се води екологично чиста, ем съоръженията за добива й биха се изплатили за месеци. София как ще постигне европейските норми за икономия на газ, ако не разреши дупченето на земята, за да бъдат изграждани поне термопомпени станции към основни консуматори като детски градини, молове, големи магазини, училища и други подобни.
Това са приказки без никаква сериозна аргументация. Ей така, почти като за перките и соларките. Да, индивидуална термопома върши работа и не само в София. Подпочвени води на 10-20 градуса има на много места. И има бая хора дето ги използват из страната и в София. Но, никой не може да каже колко вода има под земята, ако всички започнат да се греят/охлаждат с термопомпи, дали в някой момент няма да се окаже че толкоз вода просто няма? Пък и те помпите ток искат, това са си климатици, които са просто значително по-ефективни от обикновените.
Приказки за наивници е геотермалната енергия. Да си чул геотермална топлофикация ??? Или пък енергетика на солари и перки ???
Има ли кой да пръди в тръбата, или Кирчо Лъжеца пак ще се снима с кран. От господари на ефира няма ли да му подарят един кран или волан, за да може да върти постоянно, освен да се хили като селски тарикат?
Акко от земята някъде излиза пара под високо наляхане и на 300 градуса и ТЕЦ може да си направиш там. Но колко такива места има в България? 0?
Благодаря на всички, които се интересуват от това, което съм написал. Моите идей изхождат от това, че на 800 метра под София има точки, където температурата е доста над 1000 (хиляда) градуса. На запад системите за добив на топлинна и електрическа енергия от подобни региони се наричат "Enhenced Geothermal System". До сега подобни съоръжения са изградени и се използват в над 30 страни. В България, за последно подобни системи са изградени, например, в Долни Луковит, където захранва оранжерия 26 декера и до сега (към нея е прокаран и газопровод като резервен източник). Аналогични системи от 80-те години захранват спортната зала и резиденция Евксиноград. Двете съоръжения (В Долни Луковит и Варна) работят и до днес. Третото експериментално съоръжение (до ЖП гарата в Горни Дъбник) остава незавършено. След смъртта на Луканов, всички подобни проекти, в България, спират. За допълнителна техническа информация, както и за реализирани конкретни проекти, питайте чичко Гугъл.
Камък нагрят на 1000 градуса не ти върши НИКАКВА работа (той е лош топлопроводник). Нужна ти е именно вода на висока температура (налягане). 300 градуса стига, 500-600 идеално. И да има в света места дето има подобни феномени. В общия случай с подпочвените води у нас може да се правят термопомпи, но дали това може да се прави масово е ГОЛЯМ въпрос.
Газ в България използва само Топлофикация София , с уговорката за 90% от общото потребление в България . Може София да мине на Обществени Сгради за Приютяване на Софиянци в най-студените дни през зимата - в ЕС има вече такива Помещения .
Някогиш живял някой си Стивенсън. Та той да вземе към 1760 година да сложи една парна кола по капли върху две успоредни, метални греди. Та да вземе, след туй, да покани на мястото хора-експерти от отбраното общество. Като го видели какво се кани да направи, всички в един глас ревнали: -Абсурд! Това чудо няма как да се помести. След малко, някой изказали съмнения: А бе може и да се приплъзне малко. И накрая всички онемели: Я! Тръгна!...Та така бил изобретен ЖП транспорта.
Не трябва да се безпокоим за обезпечаването на количествата природен газ, които са нужни в България за нуждите на бизнеса и битовите потребители. Достатъчно е да се сдобием с 3 млрд. куб. м за една календарна година. Доставките на азерски газ са договорени на супер разумна цена и ще обезпечат 1/3 от нуждите ни. Капацитетът на газовата връзка с Гърция е 20 пъти повече, така че не е изключено да резервираме още количества, но на текущи пазарни цени, когато е изгодно. А въпреки, че отказът на плащане на 7 танкера с втечнен природен газ, вдигна толкова много излишен шум, истината е че има механизъм за обявяване на публични търгове с конкурентноспособни оферти за доставка на втечнен природен газ - в тази посока също ще се работи за осигуряване на най-ниска цена. Топлофикациите наистина са най-големият консуматор на природен газ, но няма повод за притеснение, защото в страната има действащ "План при извънредни ситуации за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ", в който ясно са разписани мерките, които се взимат , за да работят топлофикациите без прекъсване и така да бъде осигурена топлина на т.нар. „защитени потребители“ (битовите потребители, болници, училища и други). Опитите за множество алтернативни източници на доставка ще се оправдаят скоро с цена на природния газ, която ще може да си позволи всяко домакинство, бизнес и обществена институция на бюджета издръжка.
И каква е тази "супер-разумна цена" за азерския газ? На каква формула е базирана? И защо само с 30,% е предложеното намаление на цената на Булгаргаз. Някой наясно ли е защо крият тези информация от обществото, а очакват от него да плаща сметките. Нещо много нередно се случва с цената на газа е ЕС и се укрива информация от публиката.