Бъдещето на професиите в зелената и цифровата ера
Изграждането на кариера днес изисква непрекъснато учене, адаптация и нови умения
Развитието на зелените технологии и дигитализацията доведe до радикални промени на пазара на труда, формирайки нови хоризонти и промяна в съществуващите работни места. Зелената ера носи със себе си ангажимент към намаляване на въглеродния отпечатък и устойчиво развитие, но и изисква справяне с многобройни и комплексни предизвикателства. Те са свързани с адаптацията към технологичните промени, увеличаващото се неравенство в доходите и условията на труд в различните професии и сектори, липсата на ключови умения, несигурност за работниците, които трябва да се конкурират на глобално ниво.
Не на последно място са и предизвикателствата, свързани с демографските и социални промени. В много страни от региона на Централна и Източна Европа населението застарява, а това създава недостиг на работна сила. От друга страна младото поколение (милениалите и поколението Z), има различни очаквания и изисквания към работната среда, като баланс между работа и личен живот, гъвкави работни условия и социална отговорност на компаниите. Работодателите трябва да намират нови начини за управление и развитие на човешкия капитал, за да се адаптират към бързо променящата се среда.
Дигиталната трансформация променя начина, по който работим, и създава нови професии, които не съществуваха допреди няколко години. Сред тях например са експерти по възобновяеми енергийни източници, екоинженери, консултанти по устойчиво развитие, специалистите, които разработват алгоритми, свързани с изкуствения интелект, разработчиците на блокчейн технологии, които създават и поддържат системи за управление на данни и много други.
Кариера в зелената и цифровата ера
Изграждането на кариера в зелената и цифрова ера изисква непрекъснато учене, адаптация и нови умения. Тези нови специалисти ще трябва да притежават знания не само в областта на технологиите, но и в екологичните науки. Сред най-търсените умения са аналитично мислене и решаване на проблеми, техническа грамотност, разбиране на принципите на устойчивото развитие и как те могат да се прилагат в практиката.
Научи за предизвикателствата и възможностите от зеления преход - Green Transition Forum 4.0 >>
Бъдещето на професиите в зелената ера е важна тема за региона, която ще се дискутира по време на най-голямата и значима среща на високо ниво за Зелената сделка Green Transition 4.0, организирана от Dir.bg и 3E-news. Конференцията ще се проведе от 26 до 28 юни в Sofia Event Center и в нея ще вземат участие над 2500 души от над 18 държави.
В дискусията за работната сила, която ще води Зорница Русинова, председател на Икономически и социален съвет на Република България, ще се включат еврокомисарят по работни места и социални права Никола Шмит; служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов; Яна Скалкова, началник на отдел "Съветници" в кабинета на министър Мариан Юречка; Борислав Бангеев, Главен директор Корпоративно банкиране и член на УС на УниКредит Булбанк; Оливер Рьопке, Председател на ЕИСК; Пламен Димитров, Президент на КНСБ; Васил Велев, Председател на УС на АИКБ.
Бъдещето на работните места в зелената ера е изпълнено с предизвикателства, но и с нови възможности. Те обаче изискват придобиването на нови умения и бърза адаптация, за да можем да се справим с комплексните проблеми на бъдещето.
Бъди част от разговора за по-зелено бъдеще >>
Не пропускайте най-голямата и значима конференция за Зелената сделка "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)", за да научите най-интересното за енергийната еволюция и бъдещето на енергийния сектор в региона на ЦИЕ, организирана от Dir.bg и 3Е-news. Конференцията ще се проведе от 26 до 28 юни, а от конферентните сцени в Sofia Event Center ще говорят представители на над 18 държави, като общо над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри, ще проведат ключовия разговор за утрешния свят.
Събитието е организирано от Dir.bg и 3Е-news в партньорство с ACT Commodities, ПроКредит Банк, Visa, European Investment Bank, Електрохолд, Yettel, Артекс Инженеринг АД, ОББ, Геотехмин, Енергео, Аурубис България, АЕЦ Козлодуй, Българска Фондова Борса, УниКредит Булбанк, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, Българска банка за развитие, ICGB, The Oil and Gas Employers" Federation, Главболгарстрой, Електроенергиен Системен Оператор, Булгартрансгаз, Фонд на фондовете, Български Енергиен Холдинг ЕАД, , Westinghouse, Филип Морис България, БМФ Порт Бургас АД, Информационно обслужване АД, Българска асоциация "Природен газ".
Green Transition 2024 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, Дарик Радио, Darik Business Review, Euroactive, Economic.bg, ESGnews.bg и The Recursive.
НАЙ
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
Златото поскъпва на фона на слабия долар и продължаващото геополитическо напрежение
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Златото поскъпва на фона на слабия долар и продължаващото геополитическо напрежение