Илия Проданов: Няма да останем пасивни наблюдатели на европейската селскостопанска политика
"Ще взимаме активно участие в процеса, ще изразяваме мнения и позиции по всички ключови теми и ще се стремим интересът на фермерите да бъде защитен", категоричен е съпредседателят на Българската аграрна камара
Green Transition Forum и Българската аграрна камара (БАК) организират експертната дискусия "Мястото на България в новата Визия на ЕК за земеделие и храни". Събитието ще се проведе на 28 март от 12 часа в зала "София" на хотел "Маринела".
През февруари председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и комисарят по земеделието и храните Кристоф Хансен представиха амбициозна пътна карта за бъдещето на селското стопанство и агрохранителния сектор като приоритетна инициатива за първите 100 дни от мандата на Комисията. Визията предвижда ключови реформи до 2040 г., които ще оформят бъдещата Обща селскостопанска политика и ще залегнат в новата Многогодишна финансова рамка.
За важността България да заяви своята позиция по новите предложения на ЕК и да се включи активно в разговора за бъдещето на сектора разгховаряме с Илия Проданов, съпредседател на Българската аграрна камара и съорганизатор на събитието.
- Г-н Проданов, на 28 март БАК, съвместно с Green Transition, организира форум за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г. Каква е основната цел на това събитие и какъв ефект очаквате то да има върху сектора?
- Основната цел на събитието е да предоставим на земеделските производители ясен поглед върху визията на Европейската комисия и очакваните промени в новата ОСП. Според публикуваните становища на ЕК се очаква промяна в политиката и то най-вече що се касае до финансовите средства. Видно е, че европейските бюджети се преструктурират. В последното десетилетие въведените екологични изисквания от Европа значително увеличиха себестойността на земеделската продукция, което постави българските производители в по-неблагоприятна конкурентна позиция. За нас е важно да получим яснота дали тези предизвикателства ще бъдат отчетени в бъдещата ОСП и какви решения ще предложи Европейската комисия.
- Сред поканените гости са еврокомисари, представители на Европейския парламент и фигури от българската политическа сцена. Какви ключови послания ще отправи БАК към европейските и националните институции по отношение на българското земеделие в контекста на бъдещата ОСП?
- Основното послание, което ще отправим, е, че българските земеделски производители няма да останат пасивни наблюдатели. Ще взимаме активно участие в процеса на формиране на политиките, ще изразяваме мнения и позиции по всички ключови теми и ще се стремим интересът на фермерите да бъде защитен.
- Какви са основните предизвикателства пред българските земеделски производители, които трябва да бъдат отчетени при формирането на следващата ОСП? В какви посоки смятате, че трябва да бъдат направени корекции спрямо настоящата политика?
- Най-голямото предизвикателство е липсата на конкурентоспособност спрямо производителите от трети страни. Европейските земеделци са изправени пред високи екологични стандарти, които невинаги са научно обосновани и много от тях дори са продиктувани от политически интереси. Надяваме се занапред науката да вземе връх във всички становища и мнения, които касаят позеленяването.
Вносът на земеделска продукция от трети страни е другият проблем. Разбира се, че на първо място е важно да бъде доволен потребителят, но за да е доволен потребителят, все пак земеделският производител трябва да произвежда, а за да произвежда, трябва да е поне минимално на печалба. Когато има внос от трети страни, които произвеждат по съвсем друг стандарт и при тях себестойността е много по-ниска, ние няма как да се конкурираме. Това е може би най-важната и най-трудната задача, която стои пред Европейската комисия.
Също така, очаква се пренасочване на средства към други политики като отбраната, което се надяваме да не бъде за сметка на земеделието. Това би било недопустимо за устойчивото развитие на сектора.
- Как оценявате досегашната комуникация между България и европейските институции относно новата ОСП? Достатъчно активно ли се защитава националният интерес и какви корекции са необходими в този процес?
- Липсва последователност и дългосрочна стратегия поради честата смяна на управлението в България. Проблемите се решават на парче и няма вяра в Европа.
- Каква роля могат да играят организациите на земеделските производители, като БАК, в процеса на преговорите за следващата ОСП?
- Това, което трябва да направят всички браншови организации в цяла Европа, е да дадат своите становища за визията, за да може Европейската комисия да ги вземе предвид. Комуникацията, връзката между земеделските производители и Комисията е роля точно на браншовите организации.
- БАК има ли такова становище и какво гласи то?
- БАК ще формира своето становище след форума на 28-и. Събитието е създадено именно с тази цел - да бъдат чути земеделските производители, които ще бъдат там, за да можем да изградим общата визия на България.
- В рамките на форума ще бъде отбелязан и рожденият ден на Камарата. Какво бихте казали за развитието на БАК до момента и каква е визията Ви за бъдещата ѝ роля в земеделския сектор?
- БАК се опитва да направи най-трудното нещо в България - да обедини хора с различни интереси в едно общо тяло, което да диша, мисли и работи като един. Мисля, че успяваме донякъде да го направим. Ще отнеме още време докато всички отвътре се сработим в идеален синхрон, но съм убеден, че пътят, по който сме поели, е правилен.