В разговор за ефективните регулации, различните видове бездимни алтернативи и предизвикателната мисия за изграждане на бъдеще без дим се срещаме с Мария Маринова, ръководител на правния отдел във Филип Морис България. "Правният отдел не е просто отделна структура в компанията, а онова свързващо звено, което има връзка с всички останали структури и съветва на всички нива - от изработването на стратегията до имплементирането на решенията спрямо регулаторната рамка.", споделя тя.

Какво ви мотивира най-силно в ролята ви на ръководител на правен отдел в компания, която преминава през безпрецедентна трансформация?

Мотивира ме мисията на компанията да изгради бъдеще без дим. Това не е просто една фраза без съдържание, а цяла една нова философия и начин на мислене, промяна в нагласите и поведението на различните участници в тази трансформация. Има много трудни въпроси, на които трябва да се отговори: кои са по-добрите алтернативи за пълнолетните потребители на тютюневи и никотинови продукти, кое е по-добро за обществото като цяло, коя е следващата стъпка в развитието на една противоречива и силно регулирана индустрия. Цялата организация работи за постигане на нашата мисия. Много силен за нас е фокусът да изграждаме мостове, платформи за диалог с регулаторите, потребителите, обществото като цяло.

Как успявате да обясните сложната правна и регулаторна рамка на останалите звена в компанията, за да гарантирате успешното ѝ прилагане?

Правният отдел има онази важна роля в една компания, която осигурява спокойствието на бизнеса, че работи по правилата и спазва законовите изисквания. Ние сме хората, които "превеждат" на разбираем език правната и регулаторна рамка, виждаме възможности и съветваме как да се приложи на практика за постигане на бизнес целите и посоката, в която компанията върви. Във Филип Морис България правният отдел работи много тясно с бизнес отделите и всички функции. Нужна е постоянна връзка, добро колективно разбиране, отлична комуникация и координация. Непрекъснато работим в посока на подобряване на вътрешните процеси и се стремим към по-голяма ефективност във всичко, което правим.

Напоследък се говори много по темата за употребата на вейпове от непълнолетни. Бихте ли обяснили ситуацията законово.

България има строга законова регулация на всички тютюневи и свързани изделия, като в обхвата на свързаните изделия са електронните цигари, които съдържат никотин (това са всички изделия, които макар наричани по различен начин на пазара - електронни цигари, вейпове, електронни наргилета, е-наргиле, е-цигара, е-вейп и т.н., са електронни цигари по смисъла на закона). Законовите изисквания у нас за пускането, предлагането, продажбата и рекламата на тези продукти са изключително строги и следват изискванията на европейските Директиви в областта на контрола върху тютюневите и свързаните с тях изделия, като в определени аспекти българската регулация е дори по-строга от предвиденото в европейското законодателство. Например, в България е забранено използването на елементи и обозначения върху опаковката на електронните цигари, рефериращи към вкус или мирис, също така съществува абсолютна забрана за продажба и рекламиране на тези изделия онлайн - във всякакви уебсайтове и социални мрежи, което не е така в повечето страни от ЕС.

Тези изделия могат да се продават само в търговски обекти, притежаващи разрешение за продажба на тютюневи изделия, издадено при условията и по реда на Закона за акцизите и данъчните складове. Има абсолютна забрана за продажбата на тези изделия на лица под 18 години; забранена е продажбата от щандове за самообслужване и автомати за продажба (вендинг машини); забранено е предлагането и продажбата на територията на детски ясли и градини, училища, общежития за ученици, лечебни и здравни заведения и на техните прилежащи площи, както и на спортни прояви и обществени мероприятия, организирани за деца и ученици.

Какво трябва да се направи, за да се разреши проблемът с употребата на тези продукти от непълнолетни?

Законовите рестрикции ги има и са много по-строги от тези за каквито и да било други продукти. Въпросът е кой, как и колко ефективно следи за спазването им. Освен засилен контрол за спазване на съществуващите забрани от страна на правоохранителните органи (напр. спиране на всички уебсайтове, продаващи каквито и да било вейпове), законодателите биха могли да помислят за по-високи и по-строги санкции за нарушенията (при всички случаи при продажбата на непълнолетни), както и криминализиране на случаите, в които се продават вейпове с наркотични вещества на непълнолетни. Предвид действащите строги законови изисквания в България, проблемът е в правоприлагането и в някои случаи в размера на санкциите.

Допълнително, ако бъде установено, че се продават вейпове без бандерол, могат да се извършват проверки от компетентните органи и при установяване на нарушения, т.е. акцизни продукти без бандерол, могат да се налагат имуществени санкции на търговците, както и да се отнема издаденото разрешение за търговия с тютюневи и свързани изделия, каквото търговският обект трябва да има, за да продава вейпове. Санкциите за държане, предлагане, продажба или превозване на акцизни стоки без бандерол са описани в Закона за акцизите и данъчните складове.

Какво прави компанията, за да ограничи достъпа на непълнолетни до продуктите ви?

Важно е да подчертаем, че продуктите на Филип Морис Интернешънъл са предназначени единствено и само за пълнолетни потребители, които иначе биха продължили да пушат. Програмата ни YAP, или Youth Access Prevention, е ключова ежегодна инициатива, насочена към предотвратяване на достъпа на непълнолетни до нашите продукти. Програмата е създадена за комуникация с търговските ни партньори, за да предоставя ясни насоки и да гарантира, че продуктите ни не се продават на непълнолетни. Правим обучения за персонала на обектите, които предлагат продукти от нашето портфолио. Компанията предоставя материали като стикери, банери и листовки, които редовно напомнят на търговците за важността на спазването на законите с цел предотвратяването на продажбите на непълнолетни. Тези усилия са част от по-широката стратегия на Филип Морис Интернешънъл за изграждане на бъдеще без дим, гарантирайки, че нашите продукти се използват само от пълнолетни потребители.

Какво според вас е необходимо, за да се ускори адаптацията на регулаторната рамка спрямо иновациите в тютюневата индустрия?

Необходим е непрекъснат диалог с регулаторите и обществото за подкрепа на иновациите в нашия сектор, както и да се работи в посока на ефективна регулаторна рамка. Ефективна регулаторна рамка, включително и по отношение контрола върху тютюна, е тази, която осигурява едновременно защита на здравето на хората, на икономическата свобода и на околната среда, а така също и предоставя равни условия на всички оператори на пазара и честна конкуренция. Ефективна е регулацията, която е изградена на базата на доказателства, добри практики и стимулира иновациите. И в крайна сметка, ефективна е регулацията, която осигурява правна сигурност, така че правоприлагащите органи да упражняват своите контролни функции. Следователно ние търсим непрекъснат диалог с научните експерти и регулаторите, така че обменът на солидни научни данни да бъдат основата за ефективна регулаторна рамка. Нещо повече, в ЕС принципът "better regulation" по своята същност е именно да се създават закони на база на доказателствата и на постиженията на науката.

Какви са конкретните стъпки, които предприемате, за да изграждате доверие и диалог с критиците на трансформацията на компанията?

Стъпките, които предприемаме в бизнеса и комуникацията с потребителите и обществото като цяло са много, като те са съобразени с нашата цел - стремежът ни е цигарите да останат в миналото и да можем да случим това в близкото обозримо бъдеще, като за потребителите, които не искат или не могат да спрат изцяло употребата на тютюн и никотин, те да бъдат заменени с научно обосновани бездимни алтернативи с намалена експозиция на вредни вещества, които са разработени на основата на иновации и нови технологии. Имаме научни доказателства, че тези продукти са по-добра алтернатива за пълнолетните пушачи, които биха продължили да пушат и насърчаваме всички заинтересовани да се запознаят с тях на www.pmiscience.com. Целите на компанията ни са до 2030 г. повече от две-трети от тези продукти да сформират нетните приходи на глобално ниво. Това показва, че компанията следва целите, които си е поставила. В същото време, правилното и отговорното маркетиране на тези продукти е от изключителна важност и по никакъв начин не трябва да бъде насочено към непълнолетни и непушачи. Ние предоставяме информация за нашите алтернативи само към пълнолетните потребители, които вече са избрали да използват бездимни продукти, и най-вече към онези пълнолетни пушачи, които не искат или не могат да спрат употребата на тютюн и никотин.

Филип Морис България
ИЗБРАНО