Криптовалутната престъпност достигна 14 милиарда долара
Причина за ръста на откраднатите средства и измамите е подемът на децентрализираните финанси DeFi
Престъпността, свързана с криптовалутите, е достигнала нов рекорд през 2021 г., като на незаконни адреси са получени цифрови валути на стойност 14 милиарда долара. Това е увеличение от 79 процента спрямо 7,8 милиарда долара от такава престъпност през 2020 г., сочи проучване на "Чейнанализис" (Chainalysis), цитирано от Ройтерс и БТА.
Още по темата
- Косово забрани копаенето на криптовалута, за да пести електричество
- За първи път в света: Пуснаха в обращение криптовалута на ЛГБТ общността
- Най-голямата борса за криптовалути в света Binance се опитва да привлече Франция
- Нина Стоянова: Няма изгледи криптовалутите да станат някога официално платежно средство
Според проучването в началото на 2022 г. незаконните адреси вече са притежавали криптовалути за над 10 милиарда долара, повечето от които в портфейли, свързани с кражба на криптовалути.
Незаконните адреси се определят като портфейли, свързани с престъпна дейност като хакерство с искане на откуп (ransomware), Понци схеми и измами.
В същото време делът на неправомерните действия в общия обем на трансакциите в криптовалути е останал малък - едва 0,15 на сто през 2021 г.
Общият обем на трансакциите е скочил до 15,8 милиарда долара през миналата година, което представлява увеличение от над 550 процента спрямо равнищата от 2020 г.
Според "Чейнанализис" обаче делът от 0,15 на сто може да нарасне с разкриването на повече адреси, свързани с незаконни трансакции.
В последния си доклад за криптопрестъпността аналитичната компания посочва, че 0,34 процента от трансакциите в криптовалути през 2020 г. са били свързани с незаконна дейност. Сега този дял е достигнал 0,62 на сто.
Важен фактор за увеличаването на откраднатите средства и измамите е подемът на децентрализираните финанси ДеФи (DeFi), който улеснява заемите в криптовалути извън официалните банки.
През 2020 г. по-малко от 162 милиона долара в криптовалути са били откраднати на платформи ДеФи, което е 31 процента от общия обем на кражбите през годината. Това представлява увеличение от 335 процента спрямо общата стойност на откраднатите средства на такива платформи през 2019 г.
През 2021 г. този дял е нараснал с 1330 процента до 2,3 милиарда долара, според "Чейнанализис".
Обемът на трансакциите на ДеФи платформи е скочил с 912 на сто през 2021 г.