Това информира германското електронно издание "Финанцен", позовавайки се на "Файненшъл таймс".

Групата разработва плана с подкрепата на централната банка, след като през април тази година Япония призна биткойна за официално платежно средство.

Въпреки това решение обаче все още повечето японци предпочитат да плащат с налични пари - според в . "Файненшъл таймс" 70 процента от търговските операции в страната се уреждат кеш. Последиците се усещат най-вече от банките, на които голямото количество пари в обращение причинява огромни разходи за транспорт и контрол на паричните знаци. Дори кредитните карти не са предпочитани заради разходите, свързани с използването им.

Сега обединението от банки работи по нова технология, която да даде възможност на японците да плащат покупките си чрез смартфоните, използвайки безплатно собствена дигитална валута.

Новата валута трябва да бъде въведена при курс 1:1 спрямо йената.
Надеждите са не само тя да улесни трансакциите, но и да помогне в конкуренцията с китайската платежна система АлиПей (AliPay) и американската ЕпълПей (ApplePay).

Японската криптовалута би трябвало също така да допринесе за стимулиране на националната икономика, тъй като според оценки на банките държавата губи приходи за милиарди заради трансакции на черния пазар. Въвеждането й би трябвало да върне в държавната хазна близо 10 милиарда йени (близо 90 милиона долара - бел. ред.).

Очаква се новата валута да бъде въведена за Летните олимпийски игри в Токио през 2020 година.