Според него държавата се занимава много време с един проблем и иска да го реши с отделни закони. Трябва да се направи за в бъдеще едно цялостно законодателство, което да не позволи да се повтори случаят КТБ, обяви Ангарски.

Вчера бюджетната комисия в парламента прие промени в Закона за банковата несъстоятелност, които дават възможност в КТБ да влезе служебен синдик, който да предотврати източването на активите на банката.

Според Ангарски тези, които решават казуса КТБ, трябваше да се запознаят с историята и да разберат, че нашите закони не действат.

"Правилно Международният валутен фонд съветва, но те не казват за извънредно законодателство, а говорят за цялостно решение, за да не се случват повече такива прецеденти. Ние искаме един проблем да го решим с отделни закони, което, според мен, не е най-доброто. Единствено доброто е, ако може да се стопира поне това, но пропуснатото е огромно", смята финансистът.

По думите му, ако банката беше национализирана, каквото предложение е съществувало миналото лято, сега е нямало да има такива проблеми и спорове.

"Сега нямаше да има тези проблеми, нямаше да има нужда от това законодателство, ако беше влязъл Фондът, както ние предлагаме, и Българската банка за развитие, нямаше да има една стотинка къде да изтече", заяви Ангарски.

Според експерта при такъв вариант е нямало да има никакви квестори и на държавата е щяло да ѝ струва по-малко. Десетки фирми сега ще влязат в дела, някои ще фалират, някои ще се облагодетелстват, допълни Ангарски.

Вариантът за одържавяване на КТБ нямало да доведе до загуба на 1 млрд. лв. активи на банката, смята Ангарски и допълни, че законите се оказали неефективни.