Това са доставчици, към които предприятието не се е издължило. На този етап ОЦК си е действащо търговско дружество, осъществяващо съответните разплащателни и търговски дейности, заяви Караянчева.

Тя обясни, че след като предприятието не е обявено в несъстоятелност, няма как работниците да се възползват от Фонда за гарантираните вземания на работници и служители при несъстоятелност на работодателя. Така че всички онези точки, които колегата ми Димчо Михалевски се опитва да прокара в този закон за ОЦК няма как да помогнат, допълни народният представител от Кърджали. Тя заяви, че има достатъчно неипотекирано имущество на ОЦК, на базата на което могат да се вземат дължимите към работниците суми.

Над 600 са подадените до момента молби. Заведени са повече от 430 дела, а около 110 вече имат изпълнителни листове. Над 30 работници са получили дължимите суми, уточни Цвета Караянчева.

Само преди месец фирмата "Хармони 2012" изкупи ипотекирани активи на Оловно-цинковия комбинат в Кърджали на проведения публичен търг за 8.6 млн. лв. Първоначалната цена на имотите, разположени върху площ от 326 230 квадратни метра, бе 8 307 592 лева.  Продаваха се цехове и съоръжения от оловно-цинковия завод, който на практика е половината от целия комбинат. В дългия списък на имотите попаднаха дори столовата и един от четирите комина.

Проблемите с ОЦК Кърджали тлеят от началото на март. Работниците в комбината, собственост на Валентин Захариев, не са получавали заплати от повече от половин година, което ги изкара на масови протести по улиците на града. Наложи се намеса на правителството и те получиха по заплата и половина преди Великден. Тогава лично премиерът Бойко Борисов им обеща нов собственик до 2 месеца.